Termogeniki - naturalne spalacze tłuszczu, tabletki i skutki uboczne

Fot: Lars Brauer / gettyimages.com

Termogeniki to substancje, które pomagają w procesie spalania tłuszczu. Dzieje się to za sprawą podwyższenia temperatury i tym samym przyśpieszenia metabolizmu. Termogeniki to naturalne substancje, które zawarte są w pożywieniu. Często można spotkać je w suplementach w formie tabletek, które mogą powodować skutki uboczne.

Termogeniki wywołują proces nazywany termogenezą. Polega on na wytworzeniu ciepła umożliwiającego organizmowi utrzymanie stałej ciepłoty ciała. Jest to proces, który zachodzi w organizmie nieprzerwanie, jednak dzięki termogenikom zwiększa się jego intensywność. Substancje określane mianem termogeników wywołują termogenezę poposiłkową. Oznacza to zwiększoną produkcję ciepła po spożyciu konkretnych produktów spożywczych. Tym samym jest to proces bardzo przydatny osobom, którym zależy na spaleniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Dlatego też codzienna dieta bogata w termogeniki ułatwia utratę zbędnych kilogramów, co sprzyja procesom odchudzania. Warto wziąć pod uwagę, że niektóre suplementy z termogenikami nie będą odpowiednie dla wszystkich, np. osób z chorobami serca.

Zobacz także:

Jakie programy odchudzające warto stosować, aby uzyskać idealną figurę przed latem?

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne oraz jak je obliczyć?

Chcesz schudnąć? Zredukuj kalorie i obniż temperaturę ciała. To sprzyja nie tylko sylwetce, ale też zdrowiu

Termogeniki – co to dokładnie jest?

Termogeniki to związki naturalne występujące w produktach spożywczych, które dzięki swoim właściwościom przyśpieszają przemianę materii. Dzieje się to na skutek podniesienia temperatury ciała, co przekłada się na szybszy metabolizm i tym samym lepsze spalanie tłuszczu. Dzięki termogenikom możliwe jest przyspieszenie metabolizmu nawet o 10-25 proc. Organizm zużywa więcej energii na daną czynność, więc jeśli nie zwiększy się podaży składników, skorzysta z tkanki tłuszczowej – uruchomi proces odchudzania. Warto również podkreślić, że większość substancji z tej grupy z powodzeniem można znaleźć na bazarach i w sklepach. Tylko niektóre z termogeników nie są dostępne i można je zażywać tylko w postaci suplementów, np. w formie tabletek.

Naturalne termogeniki – gdzie je znaleźć?

Termogeniki są dostępne w żywności. Najczęściej stosowane termogeniki:

  • pieprz kajeński – zawiera kapsaicynę, która ma właściwości termogenne. Można spożywać go we wszystkich posiłkach, jednak szczególnie dobrym dodatkiem będzie w posiłkach przedtreningowych. Można stosować dziennie ok. ½-2 łyżeczki.
  • kurkuma – stosowanie tej przyprawy sprawia, że tłuszcz nie jest tak szybko magazynowany w wątrobie, a także wspomaga metabolizm. Można stosować dziennie ok. 1 łyżeczki.
  • cynamon – stabilizuje poziom insuliny, co skutkuje prawidłowym metabolizmem węglowodanów. Dzięki temu zmniejsza apetyt, likwiduje napady głodu. Można stosować dziennie ok. 1 łyżeczkę.
  • ocet jabłkowy – kwas jabłkowy hamuje wchłanianie tłuszczu z pożywienia, co oznacza, że jest pomocny przed większymi imprezami. Nie można stosować go regularnie, gdyż uniemożliwia m.in. wchłanianie witamin.
  • zielona herbata – zawarte w niej substancje aktywne (epigalokatechiny) hamują apetyt i odkładanie się tkanki tłuszczowej, to alternatywa do kawy, gdyż nie podnosi ciśnienia tętniczego tak jak kofeina.

Suplementy z termogenikami – czy warto je stosować? (+ skutki uboczne)

Na rynku dostępne są nie tylko naturalne termogeniki zawarte w produktach spożywczych, ale również suplementy, które w swoim składzie zawierają te substancje. Najczęściej mają formę tabletek, nierzadko sprzedawane są bez recepty, a w nazwie zwykle zawierają słowa pochodzenia angielskiego: thermo, burn, fire. Najczęstszym składnikiem stosowanym w suplementach jest popularna kofeina. Różnica wynika z jej stężenia – jest jej znacznie więcej niż w standardowej filiżance kawy. To samo dotyczy innych, naturalnych termogeników, które bardzo często są często obecne w składzie suplementów. Spotyka się w nich np. pieprz kajeński, cynamon, imbir, kurkumę. Niestety, każdy z tych suplementów może wywoływać skutki uboczne (w przeciwieństwie do ich naturalnych odpowiedników).

Suplementy w formie tabletek mogą mieć bardzo duże stężenie substancji aktywnej, która u niektórych osób może wywołać niepożądane skutki. Niektóre z nich znacznie podwyższa ciśnienie krwi, dlatego np. u osób z wrodzonymi wadami serca mogą doprowadzić do m.in. zatrzymania akcji serca. Do skutków ubocznych suplementów z termogenikami można zaliczyć także: nerwowość, bóle głowy, nudności, wymioty, zachwiania nastroju, a nawet depresję. Dlatego też suplementację warto skonsultować ze specjalistą, np. lekarzem rodzinnym, który po przeprowadzeniu wywiadu klinicznego stwierdzi, czy w konkretnym przypadku istnieje ryzyko ich stosowania. Suplementy z termogenikami należy stosować według zaleceń, bez samodzielnego zwiększania ich dawki. Jednocześnie należy pamiętać, że substancje te nie zapewnią nam spektakularnych efektów i nie zastąpią prawidłowej, zróżnicowanej diety oraz aktywności fizycznej.

Jak działa nasz metabolizm i co zrobić, aby go przyspieszyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz także: Jak poprawić metabolizm? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 11.12.2020,
Opublikowano: 11.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej