Temperatura ciała człowieka spada. Dlaczego?

Fot: GlobalStock / gettyimages.com

Przyjęło się, że prawidłowa temperatura ludzkiego ciała to 36,6 stopni Celsjusza. Tymczasem, najnowsze badania pokazują, że nasza temperatura systematycznie spada. Dlaczego tak się dzieje? 

O tym, że temperatura naszego ciała się zmienia poinformowali badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Naukowcy przez 16 lat obserwowali grupę etniczną, która zamieszkuje boliwijską cześć Amazonii. W tym czasie temperatura ich ciała zmniejszyła o 0,01 stopnia. Identyczny spadek zaobserwowano także u Amerykanów, ale na przestrzeni dwóch wieków.

Zobacz także:

Witamina C wcale nie łagodzi infekcji! Skąd się wziął ten mit?

Drastyczny spadek zachorowań na grypę. Czy koronawirus wyparł wirusa grypy?

Koronawirus - jak skutecznie obniżać gorączkę i uniknąć przedawkowania leków?

Temperatura ciała - dlaczego spada?

Analiza stanu zdrowia 5 tysięcy rdzennych mieszkańców boliwijskiej Amazonii pokazały, że ich temperatura z 37 stopni obniżyła się do 36,5. Dlaczego? W ocenie badaczy spowodowane jest to zmianą w zakresie warunków sanitarnych i zdrowia publicznego, które zmniejszyły ryzyko i częstotliwość występowania chorób zakaźnych.

Dużo lepszy jest także dostęp do leków, np. ibuprofenu, który łagodzi stan zapalny oraz może zbijać gorączkę. Co ciekawe, badacze są zdania, że przy mniejszej liczbie zakażeń układ odpornościowy nie musi wywoływać gorączki, co prowadzi do obniżenia średniej temperatury ciała.

Do podobnych wniosków doszli także badacze z Stanford University School of Medicine. Temperatura ciała mężczyzn urodzonych po 2000 roku jest niższa o 0,59 stopnia w porównaniu z mężczyznami urodzonymi na początku XIX wieku. Podobną zależność zaobserwowano także u kobiet. Temperatura ciała pań, które przyszły na świat po 2000 roku jest o 0,32 stopnia niższa niż kobiet urodzonych w latach 90. XIX wieku. W ocenie badaczy ten spadek wynika nie tylko z poprawy jakości życia, wynalezienia szczepionek czy antybiotyków, ale także z fizjologii. Na przestrzeni wieków ciało człowieka się zmieniło.

Żyjemy w zupełnie innym środowisku, zmieniła się temperatura w naszych domach, nasz kontakt z mikroorganizmami i żywność, do której mamy dostęp.

Temperatura ciała - o czym świadczy?

Przyjęło się, że prawidłowa temperatura ludzkiego ciała wynosi ok. 37 stopni Celsjusza. Jej znaczny wzrost, czyli gorączka jest naturalną rekcją na stan zapalny toczący się w organizmie i świadczy o tym, że walczy on z chorobą. W sytuacji, gdy temperatura ciała podskoczy do 39 stopni konieczne jest jej zbicie. Jak? W pierwszej kolejności zaleca się podanie leków przeciwgorączkowych, np. paracetamolu czy ibuprofenu. Wspomóc można się także domowymi sposobami. Jakimi? Dowiecie się tego z naszego tekstu: Zioła i soki na zbicie gorączki u dzieci i dorosłych - kiedy warto się nimi wspomagać?

Kiedy zbijać gorączkę?  Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Gorączka - co trzeba o niej wiedzieć? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 02.11.2020,
Opublikowano: 02.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej