Spirulina - kiedy warto po nią sięgnąć i jak stosować ją bezpiecznie?

Fot :Aniko Hobel / gettyimages.com

Spirulina to nic innego, jak inna nazwa jednego z typów algi. Na rynku można ją dostać w postaci tabletek lub zielonego proszku. Zawarte w niej związki zwiększają produkcję czerwonych krwinek, a także pomagają wyregulować ciśnienie krwi. Co jeszcze potrafi spirulina i kiedy warto po nią sięgnąć?

Spirulina powstaje z alg, które rosną niemal na całym świecie oraz z sinic - Arthrospira platensis oraz Arthrospira maxima. Spirulina dodawana jest do produktów spożywczych, wchodzi w skład suplementów diety (na odchudzanie oraz tych stosowanych przez sportowców), a także do kosmetyków.

Spirulina - właściwości

Spirulina to przede wszystkim bogactwo białka. Szacuje się, że zawiera go cztery razy więcej niż mięso. Dlatego też szczególnie chętnie sięgają po nią osoby na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej.  Dodatkowo zawiera aż osiem tzw. aminokwasów egzogennych, czyli tych, które muszą zostać dostarczone wraz z pożywieniem. Zawiera także witaminy z grupy B, które wspomagają działanie m.in. układu nerwowego oraz żelaza, które jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Dlatego też spirulina polecana jest osobom, które chorują na anemię.

W jej składzie znajdują się także kwas linolenowy (łagodzi ból), kwas foliowy, który zapewnia prawidłowy rozwój cewy nerwowej u płodu, a także kwas linolowy. Związek ten wzmacnia odporność, zapobiega miażdżycy, pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, a także chroni przed rozwojem zmian nowotworowych.

Dodatkowo spirulina jest cennym źródłem witaminy A, C, D, E i K, a także selenu, cynku, manganu czy miedzi.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto sięgnąć po spirulinę:

Zobacz film: Spirulina - alga o niezwykłych właściwościach. Na czym polega jej fenomen? Źródło: x-news

Spirulina - jak działa?

Spirulina ma bardzo korzystny wpływ na działanie całego organizmu. Zawarta w niej fikocyjanina pomaga wyregulować ciśnienie, chroni przed chorobami serca oraz cukrzycą. Badania pokazują, że regularnie stosowanie spiruliny obniża poziom cholesterolu tym samym chroni przed rozwojem miażdżycy oraz udaru mózgu.

Dodatkowo spirulina pomaga oczyścić organizm z toksyn (tym samym może chronić przed marskością wątroby), zawarty w niej błonnik zatrzymuje uczucie sytości na dłużej tym samym polecana jest osobom, które się odchudzają.

Co ciekawe, spirulina może być pomocna w leczeniu opryszczki oraz grypy. Badania pokazują, że może również łagodzić objawy alergii.

Spirulina - kto nie może jej stosować?

Mimo że spirulina jest zupełnie naturalną substancją, to nie każdy może ją stosować. Przeciwwskazaniem są ciąża, karmienie piersią. Spiruliny nie mogą stosować dzieci (chyba, że po konsultacji z lekarzem, nie będzie on widział przeciwwskazań), osoby, które mają schorzenia autoimmunologiczne, osoby przyjmujące leki zwiększające krzepliwość krwi oraz immunosupresyjne oraz chore na fenyloketonurię.

Spirulina - jak przyjmować?

Osoby, które chcą zacząć przyjmowanie spiruliny powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Jeśli ten nie wyrazi sprzeciwu, należy ją przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta.

Data aktualizacji: 03.07.2020,
Opublikowano: 03.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej