Skąd się biorą skurcze łydek i jak sobie z nimi poradzić?

Fot: Topalov / gettyimages.com

Skurcze w łydkach - choć mogą pojawiać się z wielu powodów - potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie. Jak sobie z nimi poradzić? Kiedy domowe sposoby wystarczą, a kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Skurcze łydek, czyli skurcze mięśni pojawiają się nagle (bardzo często "atakują" w nocy) i wywołują silny, bardzo nieprzyjemny ból. Najczęściej skurcz pojawia się w tylnej części podudzia i może utrzymywać się nawet kilkadziesiąt sekund. 

Skurcze łydek - co jej wywołuje?

Skurcze mięśni w łydkach mogą się pojawić z wielu powodów. Najczęściej są one spowodowane niezdrową dietą uboga w magnez i potas. Przyczyną problemu może być także zbyt małe nawodnienie organizmu. Skurcze mogą się pojawić u osób, które przyjmują leki moczopędne lub przeczyszczające (ich przyjmowanie wiążę się z utratą elektrolitów, czyli m.in. potasu i magnezu). Bolesne skurcze mogą pojawić się po wysiłku fizycznym, a także u tych osób, które nie ruszają w cale, bardzo mało lub są otyłe.

Warto pamiętać, że skurcze łydek mogą być objawem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Zdarza się, że towarzyszą cukrzycy, anemii, przewlekłej niewydolności żylnej, miażdżycy, zespołowi cieśni kanałów nerwowych, a nawet niektórym nowotworom.

Skurcze łydek - jak sobie z nimi poradzić?

Sposobów na pozbycie się skurczów jest kilka. W niektórych przypadkach konieczne może być wprowadzenie farmakologii. Jeśli bóle są dotkliwe konieczne może być sięgniecie po leki przeciwbólowe. Alternatywą dla pigułek mogą być maści, które nie tylko złagodzą ból, ale także - stosowane profilaktycznie - uchronią przed nawrotami. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nawracające skurcze mogą być zapowiedzią poważniejszych problemów ze zdrowiem, dlatego warto skonsultować się lekarzem i dokładnie przebadać.

Dobrym sposobem na pozbycie się skurczów jest aktywność fizyczna. Osoby, które mało się ruszają do tego większą część dnia spędzają w pozycji siedzącej (i zakładają nogę na nogę) muszą się liczyć z osłabieniem mięśni i gorszym ukrwieniem, a  to może powodować bolesne skurcze. Dlatego bardzo ważne jest, aby w ciągu dnia poświęcić na ruch co najmniej pół godziny i często zmieniać pozycję w czasie długiego siedzenia.

Czasem zdarza się, że przyczyną problemów jest zła dieta. Menu, w którym brakuje potasu, wapnia lub magnezu może przyczynić się do występowania bolesnych skurczów. Co jeść? Przede wszystkim nabiał, ryby, warzywa, owoce. Warto unikać alkoholu, produktów przetworzonych oraz bogatych tłuszcze trans.

Osoby, które mają problemy ze skurczami muszą także pamiętać o wypijaniu co najmniej 2,5 litrów wody. Dlaczego? Otóż woda jest doskonałym źródłem elektrolitów (czyli potasu, magnezu i sodu) ich niedobór może powodować bolesne skurcze.

Skurcze pomogą złagodzić także masaże oraz ciepłe wieczorne kąpiele. Trzeba jednak uważać, aby nie była ona zbyt gorąca. Przegrzanie czy to w czasie kąpieli czy po dłuższym pobycie na słońcu może objawiać się właśnie skurczami łydek.

Przyczyną nawracających skurczów mięśni może być stres. Zbytnie napięcie powoduje wyrzut adrenaliny, a to może powodować nerwobóle, spadek energii oraz skurcze mięśni. Dlatego osoby, którym dokuczają skurcze powinny nauczyć się radzić sobie ze stresem i napięciem.  

Skurcze łydek po treningu - jak sobie z nimi poradzić?

Skurcze łydek mogą pojawić się także po aktywności fizycznej. Aby uniknąć problemów przed rozpoczęciem treningu trzeba się odpowiednio rozgrzać. Właściwie przygotowanie mięśnie nie powinny boleć. O rozciąganiu trzeba pamiętać także po treningu.

Skurcze łydek mogą być także objawem urazu. Uderzenie w mięśnie lub ich nadwyrężenie może objawiać się bolesnymi skurczami. Jeśli dolegliwości nie ustępują warto skonsultować się z lekarzem.

Skąd się biorą skurcze mięśni? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skurcze mięśni - rodzaje, przyczyna, o czym świadczą. Test Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.06.2020,
Opublikowano: 08.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej