Sięgasz po te produkty, bo myślisz, że są zdrowe? Sprawdź, czego lepiej unikać! 

Zobacz film: Uważaj na te posiłki! Często wcale nie są tak zdrowe jak myślisz Źródło: Agencja TVN

Brak czasu sprawia, że część z nas całkowicie zrezygnowała z samodzielnego przygotowywania posiłków i sięga po gotowe dania. I nie ma w tym złego, pod warunkiem, że wybieramy jedzenie, które zostało przygotowane ze świeżych i wysokiej jakości produktów. Niestety nie wszyscy producenci trzymają się tych zasad i zdrowe produkty wzmacniają szkodliwymi substancjami. Na które produkty lepiej uważać?

Sushi, sałatki, kanapki czy omlet to dania, które kojarzą się ze zdrowym jedzeniem. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej.

Sushi może być bardzo tłuste i kaloryczne. Najlepszy – i najzdrowszy – będzie zestaw, który ma prosty skład i nie zawiera tempury. Uważać trzeba również na sos sojowy. Ten popularny w kuchni azjatyckiej dodatek zawiera bardzo dużo soli. Nadmiar tej przyprawy w codziennej diecie to najprostsza droga do otyłości czy nadciśnienia tętniczego. Dlatego, lepiej nie przesadzać z jego ilością.

Z rezerwą należy podchodzić także do gotowych sałatek. Dlaczego? Mimo zdrowych i pełnych witamin warzyw zawierają sporo niezdrowych i tuczących dodatków. Jeśli już mamy ochotę na sałatkę lepiej sięgnąć po tę, w której nie ma grzanek i nie została polana tłustym dressingiem.

Uważać trzeba także na omlety. Porcje serwowane w restauracjach zazwyczaj są bardzo duże. Cześć z nas – trochę na siłę – zjada wszystko. Takie przejadanie się sprzyja przybieraniu na wadze, może także przyczynić się do problemów z układem pokarmowym.

Niebezpieczne dla zdrowia mogą być także gotowe kanapki, zwłaszcza te pakowane w plastikowe opakowania. Takie kanapki bardzo często przygotowywane są z kiepskiej jakości produktów. Kanapki przygotowane z białego pieczywa to w dużej mierze puste kalorie, które zamiast dodać energii, sprawiają, że po kilkunastu minutach znowu jesteśmy głodni. Jeśli już chcemy kupić gotową kanapkę, róbmy to w punktach, w których są one przygotowywane na miejscu.

Unikać należy także gotowych mrożonych dań. Bardzo często zawierają one sporo sztucznych wzmacniaczy, czy ulepszaczy smaku, które jedynie szkodzą. Przy zakupie takiego dania należy bardzo dokładanie przeczytać etykietę i wybrać ten produkt, który ma jak najkrótszą listę składników i nie zawiera sztucznych dodatków.

Zobacz także: Jak kupować mądrze i zdrowo? Krótki poradnik

Trzeba sobie zdawać sprawę, że zbyt częste sięganie po tego rodzaju żywność nie jest obojętne dla zdrowia. Żywność wysokoprzetworzona może przyczynić się do rozwoju otyłości, problemów z układem krążenia, a nawet niektórych nowotworów.

Data aktualizacji: 12.12.2019,
Opublikowano: 07.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej