Rak gardła – rokowania, ocena stopnia zaawansowania i leczenie choroby

Getty Images/ bymuratdeniz

Rokowania w przypadku raka gardła zależą od kilku czynników. Największe znaczenie ma ocena stopnia zaawansowania choroby. Bierze się w niej pod uwagę umiejscowienie guza oraz obecność przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych i innych narządów. Im wcześniej wykryty rak, tym większe szanse na przeżycie.

Rak gardła zaliczany jest do nowotworów głowy i szyi. Powstaje na skutek patologicznego namnażania się komórek w nosogardle, gardle środkowym lub dolnym. Największą liczbę zachorowań odnotowuje się u osób po 65 roku życia. Do czynników ryzyka wystąpienia raka gardła zalicza się przede wszystkim picie alkoholu i palenie tytoniu, a także zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Objawy zależą od lokalizacji guza, jednak najczęściej są to: zmiana zabarwienia głosu, ból gardła, chrypka, kaszel, problemy z połykaniem, nieprzyjemny zapach z ust, nieuzasadniona utrata masy ciała i trudności w oddychaniu. Niekiedy na szyi może pojawić się widoczny guz.

Przeczytaj też: Jak wygląda rak gardła? Przyczyny, objawy oraz leczenie

Od czego zależą rokowania w przypadku raka gardła?

Rokowania w przypadku raka gardła zależą przede wszystkim od:

  • lokalizacji guza (w nosogardle, ustnej części gardła, krtani),
  • stopnia zaawansowania choroby w momencie postawienia diagnozy,
  • obecności przerzutów do innych narządów i węzłów chłonnych,
  • wielkości guza pierwotnego,
  • ogólnego stanu chorego.

Najlepsze rokowania w przypadku raku gardła są przy wcześnie wykrytym guzie. Niestety choroba przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a pierwsze dolegliwości zwykle nie są charakterystyczne dla nowotworu. Z tego powodu pacjenci (zwłaszcza znajdujący się w grupie ryzyka) powinni regularnie poddawać się badaniom laryngologicznym. Poza zebraniem wywiadu i badaniem fizykalnym lekarz może zdecydować także o konieczności pobrania wycinka do oceny histopatologicznej oraz przeprowadzenia testów obrazowych (takich jak rentgen, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny).

Ocena stopnia zaawansowania choroby

Do oceny stopnia zaawansowania choroby nowotworowej wykorzystuje się klasyfikację TNM. Służy ona nie tylko do określenia rokowania w przypadku raka gardła, ale także jest pomocna przy planowaniu i wyborze odpowiednich metod leczenia. W klasyfikacji TNM bierze się pod uwagę 3 czynniki:

  • T (tumor – guz) – wielkość guza pierwotnego,
  • N (node – węzeł) – obecność przerzutów w węzłach chłonnych,
  • M (metastasis – przerzut) – przerzuty do innych narządów.

Każdemu z nich dodatkowo przypisuje się cyfrę – 0 oznacza brak przerzutów lub guza pierwotnego, 1, 2 i 3 to kolejne stopnie rozwoju guza lub przerzuty w bardziej odległych węzłach chłonnych, natomiast symbol M1 oznacza przerzuty do narządów odległych. Najlepsze rokowania w przypadku raka gardła stwierdza się dla guza T1, N0 i M0 (ograniczonego do jednej lokalizacji, bez żadnych przerzutów).

Rokowania w przypadku raka gardła

Im wcześniej rozpoznana choroba, tym rokowania w przypadku raka gardła są lepsze. Pięcioletnie przeżycie możliwe jest nawet u 70–90% chorych (rak krtani i części ustnej gardła). Przy bardziej zaawansowanych stadiach choroby, mimo zastosowania agresywnej terapii, szanse na wyleczenie maleją. Wówczas 5 lat przeżywa około 40% pacjentów. Dodatkowo nowotwór złośliwy krtani ma tendencję do wznowy w pierwszych dwóch latach od przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Rokowania w raku nosogardła są nieco gorsze ze względu na ograniczone możliwości chirurgicznego wycięcia guza. 5 lat od rozpoznania choroby we wczesnym stadium przeżywa 60% chorych. Ten rodzaj nowotworu rocznie rozpoznaje się w Polsce u 180 osób.

Leczenie raka gardła

Leczenie raka gardła zależy od jego lokalizacji. W przypadku zmian w nosogardle niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. U chorych stosuje się chemioradioterapię, a w przypadku wcześnie rozpoznanej choroby tylko radioterapię. Jeżeli doszło do zajęcia węzłów chłonnych, wskazane jest operacyjne usunięcie układu chłonnego szyi.

Leczenie nowotworu złośliwego krtani zależy od fazy rozwoju choroby. Na wczesnym etapie stosuje się radioterapię, laserową chordektomię (usunięcie fałdu głosowego) lub częściową laryngektomię (wycięcie krtani). U pacjentów z zaawansowaną postacią schorzenia wskazane jest całkowite usunięcie krtani połączone z trwającą 4–5 tygodni radioterapią. Leczenie paliatywne ma na celu łagodzenie objawów i zwiększenie komfortu życia chorych. Można wykonać naświetlania guza lub tracheotomię – wprowadzenie rurki do światła tchawicy, co umożliwia oddychanie z pominięciem nosa, gardła i krtani.

Rak części ustnej gardła na wczesnym etapie zaawansowania leczy się wyłącznie radioterapią, która daje dobre wyniki. W przypadku, kiedy choroba zostaje rozpoznana w późniejszym stadium, konieczny jest wybór innej metody, np. chemioradioterapii lub operacyjnego wycięcia guza i węzłów chłonnych szyi. U osób, które nie kwalifikują się do zabiegu, stosuje się naświetlanie łagodzące objawy choroby.

Przeczytaj też: Budowa anatomiczna i funkcje gardła, najczęstsze choroby

Bibliografia:

  • Krajowy Rejestr Nowotworów, http://onkologia.org.pl/nowotwory-gardla, [dostęp: 30.07.2019].
  • A. Kawecki, S. Nawrocki, Nowotwory nabłonkowe narządów głowy i szyi. Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 r., http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_01_Nowotwory_nablonkowe_glowy_i_szyi_20140807.pdf, [dostęp: 30.07.2019].

    Zobacz też, jak dbać o gardło w czasie pandemii.

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 04.09.2020,
Opublikowano: 04.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej