Prof. Krzysztof Łabuzek: Deksametazon to żadne odkrycie. W Polsce lek był stosowany od samego początku

Fot: Iwona Lisowksa (1)

Czy Deksametazon to lek, który może pomóc w leczeniu pacjentów z COVID-19? Czy bakterie jelitowe mogą zredukować poziom złego cholesterolu? To tylko niektóre tematy poruszone na specjalnym live czacie przygotowany przez zespół 36,6°C! O czym jeszcze Ewa Drzyzga rozmawiała z prof. Krzysztofem Łabuzkiem?

Lek na COVID-19 już jest?

Deksametazon to lek, który od kilku dni jest na ustach wszystkich. Po badaniach przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że można mówić o przełomie w walce z COVID-19. Czy faktycznie tak jest?

To żadne odkrycie. Faktycznie ten lek zwalcza tzw. burzę cytokin, u pacjentów w ciężkim stanie. Warto podkreślić deksametazon jest stosowany w Polsce niemal od samego początku – mówił w rozmowie z Ewą Drzyzgą, prof. Krzysztof Łabuzek.

Zdaniem prof. Łabuzka najbardziej obiecującą metodą leczenia wydaje się być podawanie tzw. osocza ozdrowieńców. Od pewnego czasu uwagę lekarzy przyciągają tzw. supermocne przeciwciała. Co to takiego?

Mamy różne rodzaje przeciwciał, każde z nich inaczej reagują. Jedne są bardziej reaktywne i lepiej „przyczepiają się” do wirusa, inne gorzej. To właśnie te bardziej reaktywne przeciwciała zwróciły uwagę badaczy. Trzeb jednak pamiętać, że to pierwsze tego rodzaju badania, do tego przeprowadzone na chomikach – dodaje specjalista.

Czy bakterie jelitowe obniżą poziom cholesterolu?

Cholesterol to związek bez którego organizm nie może funkcjonować. Jest niezbędny do syntezy witamin, a także do produkcji niektórych hormonów. Niestety uwarunkowania genetyczne, styl życia lub choroby sprawiają, że jego poziom w organizmie bardzo się podnosi. Im wyższy cholesterol, tym większe ryzyko rozwoju miażdżycy. Najnowsze badania pokazują, że modyfikacja flory bakteryjnej może pomóc wyregulować jego poziom.

Próba modyfikacji może przynieść efekty, ale są też badania, które pokazują, że przyjmowanie probiotyków w żaden sposób nie przekłada się na skład flory bakteryjnej. Na tę chwilę z wysokim cholesterolem walczy się lekami i zmianą stylu życia, zwłaszcza diety – mówi prof. Łabuzek.

Nietrzymanie moczu – jak sobie z nim poradzić?

Szacuje się, że w Polsce z nietrzymaniem moczu zmaga się aż 3 mln osób. Niestety wielu chorych nie ma dostępu do nowoczesnych leków, które skutecznie leczą to schorzenia. Czy leczenie farmakologiczne w przypadku tej choroby faktycznie działa? Czy zabiegi i ćwiczenia nie są skuteczniejsze?

Leczenie farmakologiczne przynosi naprawdę dobre efekty. Po bardziej inwazyjne metody sięga się momencie, kiedy leki przestają działać lub zmiany są zbyt poważne – mówi.

Jedzenie, które łagodzi ból

To, że jedzenie ma olbrzymi wpływ na działanie całego organizmu wiedzą już wszyscy. Najnowsze badania pokazują, że niektóre produkty mogą nawet zmniejszać dolegliwości bólowe. Takie działanie mają m.in. borówki amerykańskie, imbir, ostra papryczka czy czerwone wino.

Trzeba podkreślić, że odczuwanie bólu to bardzo złożony proces, do tego każdy z nas inaczej go odbiera. W kwestii walki z bólem farmakologia zrobiła ogromne postępy. Czy wymienione produkty też mogą łagodzić ból? Bardzo możliwe, ale zbadanie, czy faktycznie tak jest będzie bardzo trudne – dodaje.

Data aktualizacji: 21.06.2020,
Opublikowano: 21.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej