Porzeczki: czarne, czerwone, białe. Które są najzdrowsze?

rostovtsevayulia/getty images

Porzeczki, owoce lata są skarbnicą wartości odżywczych. Zawierają również stosunkowo niewiele kalorii. Które są najzdrowsze? Czarne, czerwone, a może białe?

Najwięcej wartości mają owoce zerwane prosto z krzaczka. Jednak te sezonowe owoce dobrze znoszą mrożenie czy suszenie, dzięki czemu ich smakiem możemy cieszyć się również jesienią oraz zimą. Porzeczki doskonale nadają się również na wszelakie przetwory. Poznaj wartości porzeczek.

Czarna porzeczka

To czarna porzeczka wykazuje zdecydowanie najwięcej walorów prozdrowotnych. Owoce te przede wszystkim cenne źródło witaminy C (183 mg na 100 g, czyli ponad 240% dziennego zapotrzebowania) oraz P, która poprawia przyswajalność przez organizm witaminę C. Oprócz tego czarna porzeczka to źródło witamin z grupy B, prowitaminy A, biotyny, kwasy foliowego, a także soli mineralnych: sodu, potasu, żelaza, wapnia, związków siarki i magnezu. Porzeczki dostarczają również takich mikroelementów jak: cynk, chlor, jod.

Porzeczki wykazują działanie moczopędne, napotne i przeciwzapalne. Dzięki bakteriobójczym właściwościom fitoncydów hamują rozwój bakterii, grzybów i wirusów. Czarne porzeczki powinniśmy jeść w okresie przeziębienia organizmu, bólu gardła. Co więcej czarne porzeczki powinny spożywać osoby, które mają problemy z nerkami, wątrobą, czy uskarżają się na problemy żołądkowe i jelitowe. Owoce te są również zalecane przy braku apetytu i bólach głowy.

Czarne porzeczki są mało kaloryczne. W 100 g czarnej porzeczki znajduje się tylko 51 kalorii, czyli stosunkowo niedużo jak na owoc. W swoim składzie zawiera ona minimalne ilości białka i około 15% węglowodanów.

Czerwona porzeczka

Czerwone porzeczki to również bogactwo witaminy C, choć mają jej zdecydowanie mniej niż czarne. Z kolei czerwone owoce mają w sobie mnóstwo potasu ( na 100 g aż 275 mg). Po czerwone porzeczki warto sięgać w okresie infekcji dróg oddechowych. Oprócz tego owoce te zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu, a dzięki witaminie PP zapobiegają miażdżycy. Czerwone porzeczki umożliwiają również stabilizację poziomu cukru we krwi.

Czerwone porzeczki dzięki pektynom wspomagają funkcjonowanie układu trawiennego. Posiadają także właściwości ściągające oraz zapobiegające rozwojowi bakterii, m.in. E. coli, która odpowiada za wywoływanie zatruć pokarmowych.

Są świetnym źródłem antyoksydantów, redukują szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, a tym samym chronią organizm przed rozwojem różnych chorób.

Czerwone porzeczki wykazują również działanie przeciwbólowe i uspakajające.

Czerwone porzeczki są mało kaloryczne. W 100 g czerwonej porzeczki znajduje się tylko 65 kalorii, czyli stosunkowo niedużo jak na owoc. W swoim składzie zawiera ona minimalne ilości białka i około 13% węglowodanów.

Białe porzeczki

Białe porzeczki co ciekawe, choć mają mniej kalorii niż porzeczki czarne (na 100 g owoców 45 kcal), to są zdecydowanie słodsze niż czarne owoce.

Białe owoce lata oprócz takich witamin jak: A, B, C, E i K, obfitują w magnez, potas, wapń, żelazo, cynk, fosfor, jod. Jedzenie białych porzeczek pozytywnie wpływa na układ trawienny. Oprócz tego białe porzeczki wykazują działanie antyseptyczne, tonizujące, moczopędne, a także antybakteryjne. dzięki polifenolom wzmacniają organizm, szczególnie układ krążenia.

Co więcej białą porzeczkę powinny spożywać osoby, które zmagają się z problemami skórnymi, np. trądzikiem oraz innymi stanami zapalnymi.

W owocach znajdziemy również sporo antyoksydantów, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami.

Zobacz film: Czarna porzeczka - witaminowa bomba

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 30.06.2020,
Opublikowano: 30.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej