Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?

Fot. Adam88xx / Getty Images

Podgrzybek zajączek jest jadalnym grzybem z rodziny borowikowatych. Bardzo często robaczywieje i jest podobny do dwóch innych podgrzybków - złotoporego oraz żeberkowanego. Jak rozpoznać podgrzybka zajączka w lesie? Sprawdźcie. 

Podgrzybek zajączek jest grzybem jadalnym. Młode osobniki nadają się do marynowania w occie, starsze lepiej wykorzystać inaczej - np. do przygotowania pasty grzybowej lub zupy. Jak rozpoznać podgrzybka zajączka w lesie? Kolor kapelusza jest najczęściej oliwkowobrązowy, czasami żółtobrązowy lub siwobrązowy. U młodszych osobników jest półkolisty, starsze charakteryzują się bardziej rozpłaszczonym. Nie da się ściągnąć skórki z kapelusza, który w trakcie suszy pęka. Trzon grzyba ma kolor od żółtego przez żółtobrązowy do czerwonobrązowego. Jest wysoki - do 10 cm i smukły - do 2 cm średnicy. 

Podgrzybek zajączek ma miąższ biały lub kremowy z żółtym odcieniem, w kapeluszu miękki i mięsisty, siniejący po uściśnięciu. Grzyby mają przyjemny, lekko owocowy zapach.

Poznajcie ciekawostki na temat grzybów:

Zobacz film: Ciekawostki na temat grzybów. Źródło: X-Bank Gallery

Podgrzybek zajączek to grzyb bardzo pospolity. Występuje w lasach liściastych, iglastych i mieszanych, najczęściej pod dębem szkarłatnym, świerkiem pospolitym i limbą. W lasach iglastych można go także znaleźć wśród krzewinek borówki i czarnej jagody. Najczęściej spotkamy go w sezonie od czerwca do października.

Podgrzybek zajączek - jak przygotować?

Z powodu miękkich kapeluszy grzyby te nie nadają się do suszenia. Do marynowania w occie nadają się tylko, jak wspominaliśmy, młode osobniki. Najczęściej podgrzybki zajączki dusi się lub smaży, aby wydobyć ich smak.

Zupa z podgrzybków

  • 30 dag podgrzybków
  • duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka masła
  • 1 gałązka rozmarynu
  • 0,5 l bulionu warzywnego
  • sól, pieprz.

Sposób przygotowania:

W pierwszej kolejności należy zeszklić na maśle czosnek i cebulę, dodać rozmaryn oraz dokładnie umyte i oczyszczone grzyby. Po podsmażeniu grzybów z cebulą dolewamy bulion, a następnie gotujemy około 20 minut.

Zupę można zblendować na gładki krem. Należy ją doprawić solą i pieprzem, ewentualnie zabielić śmietaną. 

Data aktualizacji: 03.10.2019,
Opublikowano: 03.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej