Parestezje kończyn – jakie są przyczyny parestezji? Czy mogą mieć związek z nerwicą?

Fot: Samo Trebizan / fotolia.com

Parestezje kończyn (inaczej czucie opaczne) zdarzają się często i odczuwa je niemal każdy. Są to wszelkie mrowienia, drętwienia czy charakterystyczne uczucie przebiegania prądu przez kończynę, które powodują nieprzyjemne wrażenia zmysłowe. Mogą pojawiać się jako odpowiedź na nawet pozornie obojętny bodziec, np. dotyk.

Parestezje mogą pojawić się na całym ciele, ale najczęściej dotykają kończyn. Mrowienie i drętwienie odczuwane jest w palcach, dłoniach, rękach i nogach. Uczucie, jakie powodują, jest nieprzyjemne, ale nie klasyfikuje się ich jako odczucia bólowe. Parestezje zwykle pojawiają się nagle i mogą równie szybko ustąpić.

Parestezje kończyn – przyczyny. Czy mogą być objawem choroby?

Uczucie mrowienia lub drętwienia najczęściej pojawia się przy zbyt długim zachowaniu jednej pozycji, np. przy założeniu nogi na nogę w pozycji siedzącej bądź po dłuższym bezruchu w pozycji stojącej. Mogą do nich prowadzić urazy nerwów. Uszkodzenie w okolicy szyi może być przyczyną parestezji kończyn górnych, a w okolicy pleców – kończyn dolnych. Jednym ze źródeł schorzenia jest też przepuklina krążka międzykręgowego, która powoduje ucisk nerwów kręgosłupa. Ucisk nerwów obwodowych mogą z kolei powodować powiększone naczynia krwionośne w trakcie infekcji lub choroby nowotworowej. Ból w nogach, drętwienie i mrowienie są charakterystycznymi objawami przy całkowitym odcięciu dopływu krwi, np. w przypadku miażdżycy tętnic bądź na skutek odmrożenia. Wpływ na nieprzyjemne doznania mają też zaburzenia ilości niektórych pierwiastków w organizmie, np. zbyt niski poziom wapnia, potasu i sodu oraz niedobór witamin (np. B12). Może je wywoływać stosowanie niektórych leków, a także zatrucie organizmu substancjami toksycznymi, jak ołów, alkohol oraz papierosy. Są również następstwem radioterapii.

Parestezje mogą być objawem choroby. Występują przy zespole cieśni nadgarstka (w kończynach górnych), cukrzycy, półpaścu, stwardnieniu rozsianym, niedotlenieniu mózgu, wylewie, niedoczynności tarczycy, a także przy migrenach. Ponieważ są objawem charakterystycznym dla wielu schorzeń, jeżeli często się powtarzają, wymagają poszerzenia diagnostyki.

Parestezje mogą być spowodowane zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza nerwicą lękową.

Zobacz film: Objawy i leczenie nerwicy lękowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie parestezji – jak pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości czuciowych?

Leczenie parestezji zależy od przyczyn, które je powodują. Może koncentrować się na łagodzeniu czy eliminowaniu objawów lub zlikwidowaniu źródła. Ponieważ mogą występować z wielu powodów, zazwyczaj pierwsza pomoc szukana jest u lekarza internisty. Poszerzoną diagnozą zajmują się natomiast neurolodzy lub neurochirurdzy. Poza wywiadem specjalista może zlecić rezonans magnetyczny, tomografię komputerową głowy, elektromiografię, a w przypadku podejrzenia urazu potrzebne może okazać się zdjęcie rentgenowskie.

W leczeniu można stosować preparaty wyrównujące niedobory pierwiastków, operacje korekcyjne czy farmakoterapię dostosowaną do konkretnej choroby. W przebiegu neuropatii cukrzycowej wykorzystuje się środki na bazie kwasu alfa-liponowego. Przy nerwicach konieczna może okazać się psychoterapia połączona ze stosowaniem leków.

Zobacz także: Jak leczyć nerwicę lękową - objawy i przyczyny zaburzenia

Warto też unikać bodźców, które powodują lub nasilają parestezje, np. nagłych zmian temperatury czy też rzeczy tak prozaicznych, jak szorstki materiał. Można również wprowadzić leczenie paliatywne, czyli minimalizujące odczuwany dyskomfort. Dobre efekty daje stosowanie maści i kremów o działaniu znieczulającym, jednak należy przestrzegać zasad ich stosowania i skonsultować się z lekarzem. Używane niewłaściwie mogą prowadzić do pogłębienia dolegliwości.

W niektórych przypadkach konieczna jest szybka interwencja medyczna – zwłaszcza jeżeli parestezjom towarzyszą niebezpieczne objawy towarzyszące, jak niedowład, całkowity paraliż kończyny, dezorientacja, oszołomienie, a w skrajnych przypadkach utrata przytomności. Alarmującymi objawami są również jąkanie się, niewyraźna mowa czy zaburzenia widzenia. Wszystkie z powyższych mogą świadczyć o urazie głowy lub kręgosłupa.

Parestezje – objawy. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Alarmujące są wszelkie sytuacje, w których wraz z drętwieniem następuje osłabienie lub paraliż. Interwencja lekarza wymagana jest również w przypadku, kiedy dokuczliwe mrowienia pojawiają się po niedawno przebytym urazie.

Najczęściej jednak parestezje występują bez dodatkowych dolegliwości. Niepokojące jest, jeśli pojawiają się często lub powtarzają się jedna po drugiej i utrzymują się przez dłuższy czas.

Zobacz także: Drętwienie nóg – przyczyny drętwienia kończyn dolnych

Poza mrowieniem, drętwieniem czy charakterystycznym uczuciem przepływania prądu przez kończynę częstym objawem jest wzrost temperatury w miejscu dotkniętym parestezją. Jedną z postaci schorzenia jest allodynia, która polega na odczuwaniu dolegliwości w odpowiedzi na pozornie obojętny bodziec. W niektórych sytuacjach może pojawić się także przeczulica, czyli nadmierna wrażliwość nawet na bardzo delikatne czynniki zewnętrzne.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o nerwicy

Zobacz film: Nerwica - skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 16.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej