Otyłość? To się leczy! Jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów?

Fot: CarlosDavid.org / gettyimages.com

Nadmierna masa ciała ma olbrzymi wpływ na działanie całego organizmu. Mimo że walka z otyłością nie jest łatwa i wymaga od chorego bardzo dużo samozaparcia, to z chorobą można wygrać. Jak wygląda leczenie otyłości?

Otyłość to choroba, która wymaga leczenia. Rodzaj terapii będzie zależał przede wszystkim od skali problemu, a także od tego, co doprowadziło do przybierania na wadze. Czasem zdarza się, że przybieranie na wadze jest objawem zupełnie innego schorzenie i dopiero rozpoznanie i właściwe leczenie choroby podstawowej pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów.

Otyłość, czyli co?

Najprościej mówiąc otyłość to nadmiar tkanki tłuszczowej. Jeśli rozkłada się ona równomiernie mówi się o tzw. prostej. W sytuacji, gdy tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim na brzuchu - mówi się o tzw, otyłości brzusznej.

Do określenia czy ktoś ma nadwagę czy już otyłość wykorzystuje się wskaźnik BMI. Określa on stosunek masy ciała do wzrostu podniesionego do kwadratu. Jeśli BMI wynosi 30 - mówi się o otyłości I stopnia, przy wartości 35 i więcej mówi się o otyłości II stopnia, w sytuacji, gdy BMI jest większe niż 40 mówi się o otyłości III stopnia lub tzw. otyłości olbrzymiej.

O nadwadze mówi się w sytuacji gdy BMI mieści w przedziale 25 a 30.

Skąd się bierze otyłość?

Przyjęło się mówić, że głównym winowajcą otyłości jest niezdrowa dieta. Osoby, które stronią od warzyw, owoców czy produktów z pełnego ziarna, a zamiast tego sięgają po jedzenie typu fast food lub inną wysokoprzetworzoną żywność. Znacznie częściej zmagają się z nadwagą, a w konsekwencji z otyłością. Ale nie tylko. U niektórych osób nadmierne przybieranie na wadze wynika z uwarunkowań genetycznych.

Zdarza się, że za otyłość odpowiadają zaburzenia związane z czynnością gruczołów wydzielania wewnętrznego, np. tarczycy lub stosowane leki. Coraz częściej przyczyn otyłości szuka się w uwarunkowaniach psychospołecznych, czyli tzw. zajadaniu stresu oraz złych nawykach żywieniowych wyniesionych z domu.

Jak wygląda leczenie otyłości?

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od skali problemu. Czasem zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna wystarczą, ale nie jest to reguła. W przypadku pacjentów, którzy mimo zmiany stylu życia dalej nie mogą schudnąć konieczne jest operacyjne zmniejszenie żołądka.

  • Opaska żołądkowa

Podczas zabiegu pacjentowi na żołądek zakłada się specjalną opaskę, która dzieli go na dwie części - małą (o pojemności około 70 ml) oraz dużą. Zmniejszenie objętości żołądka sprawia, że chorzy szybko odczuwają sytość. Dzięki operacji można stracić około 30 kilogramów w ciągu roku.

  • Rękawowa resekcja żołądka

Operacja polega na wycięciu większej części żołądka (zazwyczaj jest to 80 proc.), około 6 centymetrów od dwunastnicy. Po zabiegu objętość żołądka spada do ok. 150 ml. Dodatkowo przestaje on wytwarzać grelinę, czyli hormon powodujący łaknienie. Operacja pozwala schudnąć od 70 do 100 kilogramów w ciągu roku.

Skąd się bierze otyłość? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co wpływa na otyłość? Źródło: Dzień Dobry TVN

  • By-pass żołądkowy

Ten rodzaj zabiegu wykonuje się u osób z tzw. otyłością olbrzymią, z BMI powyżej 50 i chorych na cukrzycę. Założenie by-passu żołądkowego znacznie modyfikuje układ pokarmowy.

  • Balon żołądkowy

"Zakłada" się go u osób z BMI powyżej 60, czyli cierpiących na otyłość skrajnie olbrzymią. Podczas operacji lekarz umieszcza w żołądku specjalny balon, który ma spowodować utratę masy ciała do poziomu, w którym bezpieczne będzie przeprowadzenie docelowej operacji.

Czy terapia genowa pomoże w walce z otyłością?

Szansą dla osób, które zmagają się z otyłością może się okazać terapia genowa. Badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis dowiedli, że podając myszom gen zwany folistatyną można odbudować masę mięśniową oraz siłę mięśni, a to przyczynia się zmniejszenia bólu w stawach, z którym często zmagają się osoby otyłe. Jeśli kolejne badania pokażą, że terapia genowa jest skuteczna i chroni przed degeneracją kości, może się okazać, że takie leczenie sprawi, że walka z otyłością będzie łatwiejsza.

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 19.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej