Odchudzanie dla początkujących

Fot. Flashpop / Getty Images

Odchudzanie zazwyczaj kojarzy się z restrykcyjnymi, monotonnymi posiłkami, zbyt małymi porcjami i ciągłym głodem. Mało kto wie, że taki sposób na utratę wagi nie należy do najzdrowszych. Do odchudzania należy podejść z głową, rozsądkiem i odrobiną cierpliwości.

Na czym polega zdrowe odchudzanie?

Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wszystkich składników odżywczych. Każdy z nich tj. białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne, odgrywają ważne role w organizmie. Monodiety, które zazwyczaj ograniczają któryś składnik odżywczy, np. dieta białkowa, tłuszczowa czy kapuściana, nie są najlepszym pomysłem. Sprzyjają one niedoborom, np. witamin i składników mineralnych, co prowadzi do pogorszenia stanu organizmu, obciążają go, a po zakończeniu takiej diety zazwyczaj występuje efekt jojo.

Od czego zacząć?

W ciągu dnia należy spożyć od 4 do 5 posiłków w odstępie 2-3 godzin. Regularne posiłki nadają prawidłowy rytm metabolizmu, utrzymują energię na stałym poziomie i zapobiegają magazynowaniu się tkanki tłuszczowej. Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, dlatego nie należy go pomijać. Napędza spowolniony po nocy metabolizm, dodaje energii, zapobiega podjadaniu w ciągu dnia oraz nocnym napadom głodu. Najlepiej zjeść je do godziny po przebudzeniu. Natomiast kolację należy spożyć około 2-3 godziny przed pójściem spać, a nie o „modnej” 18.00. Należy jednak pamiętać, aby kolacja była lekkostrawna.

Dobrym pomysłem jest rozplanowanie posiłków, np. na 3 dni czy cały tydzień. To pozwoli odpowiednio zaplanować zakupy, sporządzić listę potrzebnych składników. Lista zakupów zapobiega kupowaniu niepotrzebnych produktów, ogranicza marnowanie się jedzenia oraz zmniejsza pokusę na kupno niezdrowych przekąsek. Obiady i kolacje można komponować tak, aby gotować od razu, np. na 2 dni. To zniweluje poczucie ciągłego stania w kuchni i daje oszczędność czasu.

Odchudzanie - dlaczego warto zapisywać zjedzone posiłki? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Odchudzanie - dlaczego warto zapisywać zjedzone posiłki? Źródło: Wiem, co jem na diecie

Odchudzanie dla początkujących – co jeść?

Podstawą zdrowej diety powinny być produkty świeże, wysoko odżywcze, o dużej zawartości witamin i minerałów, jak najmniej przetworzone oraz z jak najmniejszą ilością konserwantów, barwników, stabilizatorów i wzmacniaczy smaku.

Białko jest podstawowym budulcem wszystkich narządów w organizmie. Uczestniczy w przemianie materii, wchodzi w skład enzymów, hormonów i przeciwciał, utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Białko powinno być dostarczane z różnych źródeł.

Źródła: Kurczak, indyk, wołowina, ryby, jaja, pełne mleko, twaróg chudy, kefir, maślanka, jogurt naturalny, rośliny strączkowe (soczewica, fasola, bób, ciecierzyca, groch, soja), amarantus.

Jeżeli chodzi o węglowodany to należy jeść te „dobre”, czyli węglowodany złożone. Są głównym źródłem energii, odpowiadają za prawidłowa prace mózgu, regulują metabolizm tłuszczu oraz biorą udział w produkcji serotoniny „hormonu szczęścia”. Węglowodany złożone są trawione powoli, co sprawia, że energia jest uwalniana stopniowo i uczucie głodu nie pojawia się zbyt wcześnie.

Źródła: Gruboziarniste kasze (gryczana, jęczmienna, pęczak), ryż (brązowy, basmati), makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste, razowe, otręby pszenne, płatki owsiane, nasiona roślin strączkowych.

Podczas diety nie należy rezygnować z tłuszczu, gdyż są one niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Konkretnie chodzi o nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Są nośnikiem witaminy A, D, E i K (bez NNKT nie mają możliwości pełnienia swoich funkcji), wspierają prawidłową pracę układu nerwowego, obniżają poziom cholesterolu oraz obniżają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czy wiesz, jak zdrowo się odżywiać? Sprawdź swoją wiedzę!

Odpowiedz na 7 pytań
Rozpocznij quiz

Źródła: Ryby (łosoś, makrela, dorsz, śledź, pstrąg), oliwa z oliwek, olej rzepakowy i słonecznikowy, orzechy, oliwki, pestki dyni, nasiona słonecznika, awokado.

Najlepszym źródłem witamin i minerałów będą warzywa i owoce. Najwięcej składników odżywczych czerpie się, gdy są spożywane na surowo. Obróbka termiczna niszczy znaczną część witamin, dlatego nie należy przesadzać z długim gotowaniem czy pieczeniem. Warzywa i owoce są również bogate w błonnik, który reguluje pracę układy trawiennego, wchłania wodę, usuwa toksyny, oraz jest pożywką dla „dobrych bakterii”, które odpowiadają za zdrowe jelita i odporność organizmu.

Źródła: papryka, sałata rzymska, pomidory, brokuły, kalafior, rzodkiewka, szparagi, ogórki, marchewka, kiszonki (kapusta, ogórki), cebula.

Do potraw warto dodać przyprawy, które są naturalnymi spalaczami tłuszczu tj. chili, pieprz, imbir czy kurkuma. Podkręcają przemianę materii i stymulują wytwarzanie ciepła w organizmie. Papryczka chili zwiększa spalanie nawet o 20%. Imbir zawiera gingerol, który wspomaga spalanie tłuszczu zgromadzonego na brzuchu i narządach wewnętrznych.

Dodatkowo zadbaj o:

  • Nawodnienie – należy pić ok. 2 l wody dziennie, przy aktywności fizycznej należy pic jej więcej.
  • Aktywność fizyczna, np. spacery, rower, basen czy siłownia, podkręcają metabolizm i pozwalają szybciej zgubić dodatkowe kilogramy. Dlatego warto wybrać aktywność, którą się lubi i poświęcić jej czas 2-3 razy w tygodniu po ok. 30-45 minut.
  • Wysypianie się – zbyt krótki sen lub jego brak, wzmagają apetyt w ciągu dnia.
  • Cierpliwość. Prawidłowe tempo spadku wagi to 0,5 – 1 kg tygodniowo. Po jakimś czasie waga może stanąć w miejscu, co jest normalne. Organizm przyzwyczaja się do nowej wagi i mniejszej ilości kalorii, wtedy należy zmniejszyć posiłki lub zwiększyć aktywność fizyczną.
  • Sól m.in. zatrzymuje wodę i przyczynia się do nadciśnienia, dlatego warto zastąpić ją aromatycznymi przyprawami, np. estragon, oregano, tymianek, czosnek, chili.
Data aktualizacji: 28.01.2019,
Opublikowano: 29.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej