Obtarte pięty – przyczyny, profilaktyka i sposoby leczenia

Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Obtarte pięty to dotkliwa dolegliwość, której bezpośrednią przyczyną zwykle jest niewłaściwie dobrane obuwie. Warto unikać jej poprzez dokonywanie rozsądnych zakupów i odpowiednie postępowanie z nowymi butami. Jeśli jednak dojdzie już do uszkodzenia skóry, można wyleczyć je domowymi sposobami.

Problem obtartych pięt dotyczy głównie kobiet, ponieważ to one zazwyczaj wybierają obuwie, przedkładając względy estetyczne nad wygodę. Częściej także wkładają buty na gołe stopy, przez co skóra jest bardziej narażona na urazy. Niewygodne obuwie to jednak niejedyna przyczyna obtartych pięt, więc niekiedy z problemem tym zmagają się także mężczyźni.

Przyczyny problemu obtartych pięt

Najczęstszą przyczyną obtarcia pięt jest noszenie niewygodnego obuwia. Zdarza się to kobietom, które chcąc atrakcyjnie prezentować się na weselu albo podczas urlopu, zakładają na takie okazje zupełnie nowe buty. Wymarzone szpilki czy baleriny mają wcześniej na sobie jedynie przez kilka minut mierzenia w salonie obuwniczym. Często już wówczas buty wydają się niezbyt wygodne, więc całodniowa wycieczka czy przetańczona noc muszą zakończyć się dotkliwymi uszkodzeniami skóry stóp, wśród których jednym z najczęstszych są obtarte do krwi pięty.

Nie w każdej sytuacji urazy spowodowane są złym wyborem obuwia. Oczywiście pięty zawsze obtarte są od butów, niemniej może dojść do tego także wówczas, gdy nosi się wypróbowaną parę. Skóra stóp ma stosunkowo grubą warstwę naskórka, ale pozbawiona jest płaszcza lipidowego, co czyni ją bardziej podatną na przesuszanie i uszkodzenia mechaniczne. Obtarcia pięt mogą spowodować nawet nieodpowiednie skarpetki. Do bolesnych uszkodzeń dochodzi też w związku z wadami postawy czy nieprawidłowościami w budowie stóp (np. płaskostopiem, haluksami). Ich niepoprawne ustawienie powoduje w konsekwencji – po wielu godzinach chodzenia – obtarcie o nawet najlepsze obuwie.

Zobacz także: Ból stopy – jaka jest przyczyna dolegliwości? Jak znaleźć sposób na bolące stopy?

W jaki sposób powstają obtarcia pięt?

W miejscu, w którym skóra pięty ociera się o but, początkowo powstaje piekące zaczerwienienie. Jest to sygnał do natychmiastowej zmiany obuwia, najlepiej na takie z odsłoniętą piętą. Jeśli jest to niemożliwe, warto szybko zaopatrzyć się w specjalny plaster żelowy (plastry na obtarte pięty dostępne są nie tylko w aptekach i drogeriach, ale też w marketach) i osłonić nim miejsce urazu. W przeciwnym razie, w wyniku rozszczepienia warstw naskórka, powstanie tam pęcherz wypełniony płynem przesiękowym, który – na skutek dalszego tarcia – pęknie, tworząc bolesną ranę.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o stopy:

Zobacz film: Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Źródło: Stylowy Magazyn

Co zrobić, by uniknąć problemu obtartych pięt?

Podstawą profilaktyki w przypadku obtartych pięt jest noszenie właściwie wybranego, wygodnego obuwia. Na tej części garderoby nie warto oszczędzać. Komfort chodzenia przekłada się na kondycję całego organizmu, zwłaszcza na stan kręgosłupa. Buty powinny być wysokiej jakości – wykonane z naturalnej skóry lub ze specjalnych materiałów syntetycznych, przewiewne, z odpowiednio wyprofilowanym, miękko wykończonym wnętrzem i wygodną podeszwą. Wskazane jest unikanie chodzenia w obuwiu na wysokim obcasie – niezależnie od jakości wykonania wymusza ono nienaturalną pozycję, która nie tylko wpływa niekorzystnie na kręgosłup czy krążenie krwi, ale na dłuższą metę może powodować obtarcia skóry stóp.

Wybierając obuwie, należy zwracać uwagę na to, by nie było ono za ciasne ani za luźne. Wbrew pozorom pięta narażona jest na urazy także w tym drugim przypadku, ponieważ unosi się i opada w bucie podczas chodzenia. Z tych samych względów trzeba starannie wiązać sznurowane obuwie.

Aby uniknąć problemu obtartych pięt, najlepiej jest wkładać buty na wygodne, „oddychające” skarpetki (choćby tzw. stopki). Warstwa materiału zabezpiecza skórę przed urazami. Co więcej, stopy mniej się pocą, co także sprawia, że są mniej narażone na obtarcia.

Kupiwszy nowe obuwie, należy je rozchodzić, zanim wyjdzie się w nim na wiele godzin. Początkowo warto też zawsze mieć przy sobie zapasową parę wygodnych butów. Jeśli nie ma się pewności, czy nowe obuwie nie spowoduje obtarć, przed wyjściem z domu można zabezpieczyć newralgiczne miejsca (w tym – pięty) plastrami żelowymi.

Jeśli problem obtartych pięt pojawia się mimo noszenia wygodnych butów, trzeba zgłosić się do ortopedy. Lekarz pomoże zdiagnozować przyczynę problemu i dobrać specjalistyczne obuwie.

Domowe sposoby na obtarte pięty

Jak wyleczyć obtarte pięty, gdy nie uda się ich uchronić przed urazem? Istnieje szereg sposobów, których zastosowanie nie wymaga wizyty u lekarza. Przede wszystkim powstałą rankę należy zdezynfekować, np. wodą utlenioną. Można także wymoczyć stopę w chłodnej wodzie z dodatkiem ziół o właściwościach antyseptycznych i ściągających, np. szałwii lekarskiej. Kąpiel odkazi otarcie i uśmierzy ból.

Następnie rankę należy osłonić plastrem, by zabezpieczyć skórę przed kontaktem z bakteriami. Jeśli stopa narażona będzie na dalsze urazy, można wybrać amortyzujący je opatrunek żelowy. Plaster warto zdejmować na noc, by skóra mogła szybciej się zregenerować.

Pełną regenerację obtartych pięt przyspieszyć mogą dostępne w aptekach bez recepty preparaty, zawierające np. alantoinę, cynk, srebro koloidowe. Substancje te mają właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i stymulują odbudowę naskórka. Dodatkowe składniki kremu czy maści na obtarte pięty mogą nawilżyć lub natłuścić uszkodzoną skórę stopy.

Zobacz także: Ból pięty przy chodzeniu – domowe sposoby leczenia

Bibliografia:

1. D. Wojnowska, Pielęgnacja suchej skóry rąk i stóp, [w:] „Kosmetologia Estetyczna” 2015, tom 4, nr 3.

2. M-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, tł. M. Bobrowska, K. Romańska-Gocka, Warszawa 2019.

Data aktualizacji: 27.06.2019,
Opublikowano: 27.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

mirkowa 16.12.2019r.

Robiłam po lecie zabieg calluspeeling marki mavex, popytajcie o to swoje kosmetyczki, jest bardzo skuteczny. Usuwa cały zrogowaciały naskórek. Stopy nigdy nie były takie gładkie jak po tym zabiegu.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej