Objawy zakażenia koronawirusem u dzieci. Co powinno zaniepokoić?

Fot: Rebecca Nelson / gettyimages.com

Szacuje się, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczy jedynie 1 proc. dzieci. Do tego spora ich część przechodzi zakażenie bezobjawowo. Mimo to rodzice nie powinni tracić czujności. Co powinno zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem?

Zdaniem specjalistów zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które chorują przewlekle. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim pacjenci ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, a także osoby, które mają problemy z nerkami lub chorują na cukrzycę. Wszystkie te dolegliwości osłabiają układ odpornościowy, tym samym może mieć on problem z pokonaniem wirusa. Słabszy układ immunologiczny mają także dzieci, ale na COVID-19 chorują niezwykle rzadko.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

COVID-19 u dzieci 

Z danych zebranych przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom jasno wynika, że z ponad 72 tysięcy osób zakażonych zaledwie 1 proc. stanowiły dzieci poniżej 10. roku życia. Do dziecięcego szpitala w Wuhan, który jako jedyny leczył pacjentów poniżej 16. roku życia, od końcowych dni stycznia do końca lutego, trafiło 1391 dzieci (zarówno z objawami zakażenia, jak i bezobjawowych, ale z potwierdzonym kontaktem z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie). 

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

W tej grupie znalazło się 171 (nieco ponad 12 proc.) zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Średnia wieku pacjentów wyniosła 6-7 lat. Po wykonaniu u dzieci szczegółowych badań okazało się, że:

  • 27 dzieci nie wykazało żadnych objawów chorobowych ani nie miało zmian w obrazie radiologicznym;
  • 12 dzieci nie miało żadnych objawów infekcji, ale badania radiologiczne wykazały zmiany typowe dla zapalenia płuc;
  • pozostałe dzieci miały objawy sugerujące zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 (tylko 41 proc. miało gorączkę, kaszel);

Zmęczenie, biegunka, wymioty czy katar występowały niezwykle rzadko. Z ponad setki przebadanych dzieci jedynie trójka wymagała podłączenia do respiratora i wymagała leczenia na oddziale intensywnej terapii. Cała trójka miała także choroby współistniejące, jedno z dzieci - 10 miesięczne niemowlę - po czterech tygodniach od przyjęcia do szpitala zmarło.

Podobną analizę przeprowadzili także amerykańscy badacze. Badacze przyjrzeli się grupie ponad 2,5 tysiąca dzieci w wieku do lat 18. Najwięcej zakażonych stanowiła grupa dzieci w wieku 15-17 lat. Zmarło troje dzieci. Ponad 57 proc., stanowili chłopcy. Naukowcy postanowili porównać przebieg zakażenia u dzieci i dorosłych. Okazało się, że objawy COVID-19 takie jak kaszel, duszność, gorączka występowały u 74 proc. zakażonych dzieci, ale u 94 proc. dorosłych. To kolejna przesłanka do hipotezy, że dzieci częściej niż dorośli przechodzą tę chorobę łagodniej i bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest,  aby ograniczyć kontakt najmłodszych z osobami, które zmagają się z chorobami przewlekłymi.

Dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Źródło: 36,6

Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

Fakt, że dzieci rzadziej i łagodniej przechodzą COVID-19 nie znaczy, że są całkowicie bezpieczne. Ciągle istnieją choroby, które mogą być dla najmłodszych bardzo niebezpieczne. Dlatego rodzice muszą zachować czujność i zwrócić uwagę na:

  • zmiany w zachowania dziecka – na przykład apatia, pokładanie się, wzmożona senność, nieutulony płacz;
  • wszelkie zaburzenia świadomości;
  • drgawki;
  • zatrzymanie oddawania moczu;
  • przyspieszony oddech lub wysiłek oddechowy, zaciąganie międzyżebrzy;
  • wysoka gorączka (czyli powyżej 38 stopni Celsjusza).

Mimo że to właśnie tej ostatniej rodzice obawiają się najbardziej, to jak podkreślają pediatrzy, wielu groźnym chorobom gorączka w ogóle nie towarzyszy. Od kilku lat rośnie liczba zachorowań na krztusiec, przy czym zdaniem ekspertów dane o krztuścu mogą być zaniżone z uwagi na to, że choroba ta u dorosłych, przechodzona łagodniej niż u dzieci, często nie jest prawidłowo diagnozowana.

Tym samym jednak można sądzić, że patogen wywołujący krztusiec krąży w środowisku, a jest on śmiertelnym zagrożeniem dla małych dzieci. Podobnie jak w COVID-19 jego objawem jest kaszel, duszność lub bezdechy. Przed krztuścem skutecznie chronią szczepienia.

Jak dbać o dziecko w czasie pandemii?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że przymusowa izolacja, ograniczenia i brak kontaktu z rówieśnikami mogą bardzo mocno odbić się na rozwoju dziecka. Rodzice powinni zrobić wszystko, aby zadbać o właściwy rozwój psychoruchowy dziecka. Młody człowiek powinien mieć zapewnioną zdrową dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu. Bardzo ważne jest także wsparcie psychiczne, które dziecko powinno dostać od rodzica.

Źródło: PAP

Data aktualizacji: 29.04.2020,
Opublikowano: 28.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej