Objawy alkoholowego zapalenia wątroby – obraz choroby, rokowania, leczenie

Getty Images

Alkoholowe zapalenie wątroby to jedna z groźnych dla zdrowia konsekwencja przewlekłego spożywania etanolu. Schorzenie wywołuje wiele dolegliwości somatycznych wskutek toksycznego działania alkoholu na miąższ wątroby. Bezwzględna abstynencja sprzyja pozytywnemu rokowaniu co do wyleczenia choroby.

Objawy alkoholowego zapalenia wątroby zwykle ujawniają się po wielu latach nadużywania alkoholu i rozpoczynają manifestację od nagłej żółtaczki w towarzystwie gorączki. Kompleksowa rehabilitacja choroby pozwala złagodzić jej przebieg, a nawet cofnąć zniszczenia w wątrobie. Proces terapeutyczny to wielowymiarowe postępowanie, uwzględniające psychoterapię, farmakoterapię i leczenie żywieniowe.

Przeczytaj też: Psychoza alkoholowa – postacie, objawy, leczenie

Alkoholowe zapalenie wątroby

Alkoholowe zapalenie wątroby to przewlekła choroba somatyczna, charakteryzująca się zmianami martwiczo-zapalnymi wątroby, wynikająca z długotrwałego spożywania etanolu (średnio około 100 g na dobę). Schorzenie wywołuje wiele miejscowych i ogólnoustrojowych dolegliwości wskutek toksycznego działania alkoholu na miąższ wątroby, który ulega stopniowej destrukcji i zatraca pierwotne funkcje: syntezowania i metabolizowania związków organicznych i chemicznych, wytwarzania i wydzielania enzymów, magazynowania i przetwarzania mikroelementów, detoksykacji i filtracji niebezpiecznych substancji czy termoregulacji ustroju. Objawy alkoholowego zapalenia wątroby ujawniają się zwykle pomiędzy 40. a 60. rokiem życia bez względu na płeć. Choroba manifestuje się w pierwszej kolejności niespodziewanym zażółceniem skóry i gorączką. Bezwzględna abstynencja sprzyja wycofaniu się objawów i regeneracji wątroby, choć leczenie choroby uwzględnia wiele dodatkowych metod terapeutycznych.

Alkoholowe zapalenie wątroby – objawy kliniczne

W zależności od zaawansowania zniszczeń wątroby, objawy alkoholowego zapalenia manifestują się w różnorodny sposób. Uszkodzenia narządu postępują w utajeniu, ze stopniowym narastaniem symptomów. W przebiegu alkoholowego zapalenia najczęściej obserwuje się nagłe wystąpienie żółtaczki i gorączkę. Dodatkowo rozwija się wodobrzusze oraz osłabienie proksymalnych grup mięśni. Ponadto objawy alkoholowego zapalenia wątroby to:

  • utrata energii witalnej i apetytu;
  • nudności, bóle brzucha;
  • tachykardia (zaburzenia rytmu serca);
  • powiększona i tkliwa wątroba;
  • zmiany dermatologiczne, m.in. tzw. pajączki naczyniowe i rumienie dłoniowe.

Przewlekle utrzymujące się alkoholowe zapalenie wątroby może prowadzić do encefalopatii wątrobowej, czyli zespołu neurologicznego, polegającego na zaburzeniu centralnego systemu nerwowego w efekcie toksycznego działania alkoholu na miąższ wątroby. Postępująca choroba sprzyja podatności na infekcje i postępowaniu powikłań, prowadząc do niewydolności narządu i pojawienia się dodatkowych zespołów chorobowych.

Alkoholowe zapalenie wątroby – objawy histopatologiczne

Alkoholowe zapalenie wątroby można rozpoznać za pomocą badań histopatologicznych, polegających na pobraniu materiału tkankowego od pacjenta i ocenie jego charakteru pod mikroskopem. Uszkodzenia wątroby tego typu diagnozuje się na podstawie widocznych komórek martwicy oraz powiększonych, obrzękniętych i często obciążonych tłuszczem hepatocytów, czyli podstawowych struktur miąższu narządu. Ponadto histopatologiczne objawy alkoholowego zapalenia wątroby uwzględniają liczne ciałka Mallory’ego, czyli skupiska włókien keratynowych i innych białek w strukturze wątroby, występujących tylko po spożyciu alkoholu. Dodatkowo obserwuje się patologiczne nacieki i zjawisko proliferacji, oznaczające silne i szybkie rozrastanie się drobnych przewodów żółciowych.

Leczenie i terapia

Leczenie alkoholowego zapalenia wątroby rozpoczyna się od całkowitej abstynencji, choć rzadko powoduje ona ustąpienie zmian histologicznych. Na tym etapie należy spodziewać się dodatkowych obciążeń, jak delirium tremens (tzw. biała gorączka, czyli stan zaburzenia świadomości w towarzystwie urojeń i omamów oraz zaburzeń wegetatywnych na skutek odstawienia alkoholu). Wówczas należy zapewnić choremu opiekę psychoterapeutyczną, ułatwiającą ustąpienie efektów odstawienia. Leczenie alkoholowego zapalenia wątroby przewiduje także:

  • terapię uzależnienia od alkoholu;
  • uzupełnianie niedoborów żywieniowych z zastosowaniem wysokobiałkowej diety, bogatej w witaminy B1, B6, A, E, D oraz kwas foliowy i mikroelementy, takie jak selen i cynk. Suplementacja ustroju powinna także wyrównywać ubytki wodno-elektrolitowe;
  • farmakoterapię z zastosowaniem kortykosteroidów i kolchicyny o działaniu przeciwzapalnym, pentoksyfiliny zwiększającej przepływ krwi przez naczynia, propylotiouracylu pobudzającego rozpad tłuszczów oraz wspomagającego wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego i zużywanie jej przez komórki.

Rokowania w alkoholowym zapaleniu wątroby we wczesnych fazach choroby są pomyślne, pod warunkiem całkowitej abstynencji i rzetelnej terapii. Postępująca toksykacja organizmu sprzyja ciężkim powikłaniom zdrowotnym, nieodwracalnym zmianom strukturalnym wątroby i obniża szansę na poprawę kondycji.

Przeczytaj też: Padaczka alkoholowa a zespół abstynencyjny: przyczyny, objawy, leczenie i pierwsza pomoc

Bibliografia:

  • Alkoholowe zapalenie wątroby, „Medycyna po Dyplomie”, vol. 19, nr 2, 2010;
  • Alkoholowa choroba wątroby w praktyce lekarskiej, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, t. 17, nr 3, 2011;
  • Szczeklik A., Choroby wewnętrzne t. 1, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005.

    Zobacz, jak wątroba radzi sobie z alkoholem i dlaczego wątroba jest ważna dla organizmu.

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 24.08.2020,
Opublikowano: 24.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej