Nutrigenetyka a nutrigenomika – ekspresja genów a efekty diety

Fot. 10'000 Hours / Getty Images

Bioaktywne składniki żywności są bardzo rozpowszechnione i mają wpływ na organizm. Wpływają na ekspresję genów w organizmie. Poprzez badania nutrigenetyczne można całkowicie zindywidualizować dietę.

Nutrigenomika jest dyscypliną nauki stosunkowo nową. Budzi wiele kontrowersji wśród osób zajmujących się dietetyką kliniczną, zdrowym żywieniem i zależnością pomiędzy dietą a stanem zdrowia. Nutrigenomika polega na tworzeniu zaleceń dietetycznych i jadłospisów w oparciu o badanie genotypu danej osoby.

Nutrigenomika a nutrigenetyka

Nutrigenomika określa wpływ składników żywności na ekspresję genów, a tym samym metabolizm i stan zdrowia. Ten dział nauki podkreśla zależność, jaka istnieje pomiędzy predyspozycją genetyczną a wystąpieniem chorób cywilizacyjnych, jak nadciśnienie, cukrzyca czy otyłość. W szczególności podkreśla się tu pośredni, lecz znaczący wpływ diety na rozwój tych chorób względem uwarunkowań genetycznych. Nutrigenetyka to pojęcie obejmujące różnice genetyczne, które w zależności od przynależności rasowej czy innych osobniczych odrębności, jak pochodzenie czy płeć, są w ścisłej zależności ze stosowanym żywieniem. Prościej mówiąc, celem tych nauk jest stworzenie poradnictwa genetycznego, dostosowanego ściśle dla konkretnej osoby.

Co Polacy wiedzą o zdrowej diecie? Jak wygląda zdrowe odżywianie w praktyce?

Zobacz film: Co Polacy wiedzą o zdrowej diecie? Źródło: Co nas truje?

Wpływ żywności na organizm

Żywność składa się m.in. ze związków bioaktywnych, co oznacza, że mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu na poziomie genów. Jednak ze względu na osobnicze różnice wpływ tej żywności również jest osobniczo zmienny. Do bioaktywnych składników żywności zalicza się:

  • beta-karoten (zawarty w marchwi),
  • kwas ursolowy (w bazylii),
  • kurkuminę (w kurkumie),
  • gingerol (w imbirze),
  • likopen (w pomidorach).

Badanie nutrigenetyczne – co pozwala wykryć?

Badanie nutrigenetyczne wykonywane jest przez nieliczne ośrodki w Polsce. Pozwala na stworzenie indywidualnego trybu żywieniowego i diety dostosowanej do potrzeb organizmu. Na podstawie informacji zawartych w kodzie genetycznym można stwierdzić, jak poprawić stan zdrowia. Dieta nutrigenetyczna uwzględnia indywidualne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, czyli białka, tłuszcze i węglowodany. Pozwala na określenie, jakie choroby cywilizacyjne są zagrożeniem dla danej osoby. Wykrywa wszelkie nietolerancje pokarmowe i nadwrażliwość na produkty. Co więcej, test pozwala na określenie indywidualnego planu ruchowego, czyli ile i w jaki sposób powinno się ćwiczyć dla osiągnięcia pożądanych efektów. Dieta ułożona na podstawie wyników testu wpływa pozytywnie na metabolizm organizmu, wzmacnia jego siły witalne, spowalnia procesy starzenia. Plan żywieniowy i ruchowy pozwala zmniejszyć indywidualne ryzyko chorób.

Kiedy wykonuje się badania nutrigenetyczne?

Kod genetyczny nie zmienia się przez całe życie. W związku z tym badanie nutrigenetyczne można wykonać w dowolnym czasie. Wystarczy pojedyncze badanie. Wprowadzona na jego podstawie dieta stanowi nie tylko profilaktykę chorób, ale też doskonałe uzupełnienie stosowanej terapii leczniczej w razie ich wystąpienia. Wśród wskazań do wykonania badania żywieniowego zalicza się przede wszystkim chęć zdrowego odżywiania, jednak w sposób zindywidualizowany. Stosowanie diety opartej o badania nutrigenetyczne wpływa na wzmocnienie odporności, właściwej formy fizycznej. Pozwala to na lepsze dostosowanie diety u kobiet w ciąży i właściwe odżywianie dziecka. Dzięki tym badaniom treningi stają się efektywniejsze, a ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych maleje. Właściwa dieta może być stosowana już od najmłodszych lat, czyli także u dzieci.

Metodyka badań nutrigenetycznych

Aby wykonać test nutrigenetyczny, konieczne jest pobranie próbki DNA poprzez wykonanie wymazu z błony śluzowej policzka. Wynik badania otrzymywany jest w ciągu tygodnia. Przez co najmniej godzinę przed badaniem nie wolno spożywać posiłków, pić płynów.

Dlaczego dieta powinna być dobierana do indywidualnych potrzeb? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Dlaczego dieta powinna być dobierana do indywidualnych potrzeb? Źródło: Dzień Dobry TVN


Opublikowano: 19.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej