Niepokoi cię wygląd twoich paznokci? Sprawdź, co mogą oznaczać wszelkie zmiany

Yulia Naumenko/getty images

Wygląd naszych paznokci i zachodzące na nich zmiany mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Inna faktura, kolor, kształt mogą wskazywać na nieprawidłowość w funkcjonowaniu organizmu.

Zmiany na paznokciach

Białe plamki, czarne smugi, wypukłość płytki. Zmiany w obrębie paznokcia klasyfikuje się w zależności od tego, czy dotyczą one morfologii (kształtu) czy zabarwienia płytki.

Inny wygląd paznokci lub odczuwany ból mogą wskazywać początki wielu chorób. Dowiedz się, co powinno cię zaniepokoić.

Białe plamki

Białe plamki na paznokciach są sygnałem wysyłanym przez organizm, że brakuje mu składników odżywczych. Białe plamki najczęściej świadczą o niedoborze wapnia w diecie. Mogą również sygnalizować, że w codziennym jadłospisie brakuje cynku i żelaza. Rzadziej przyczyną ich powstawania jest niedobór witamin z grupy B. Białych plam nie należy lekceważyć – są sygnałem, że organizm może mieć obniżoną odporność na infekcje. Mogą także oznaczać anemię, choroby żołądka i jelit, a nawet gruźlicę czy niewydolność nerek. Niekiedy świadczą o chorobie czy zatruciu metalami ciężkimi.

Sine paznokcie

Paznokcie w kolorze niebieskim lub fioletowym mogą świadczyć o niedokrwistości lub słabym krążeniu krwi. Jeżeli zauważysz, że sinieją ci często paznokcie warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić krążenie i ciśnienie krwi.

Czarna smuga pod paznokciem

Może to być skutek urazu i powstałego krwiaka. Jeżeli jednak zmiana nie schodzi wraz z rosnącym paznokciem, konieczna jest wizyta u dermatologa. Może to być zmiana czerniaka złośliwego.

Łamliwe paznokcie

Jeżeli borykasz się z łamliwymi i rozdwajającymi paznokciami to sygnał, że w organizmie brakuje pewnych minerałów i mikroelementów, zwłaszcza krzemu i magnezu. Warto wzbogacić swoją codzienną dietę o te suplementy.

Zaczerwienienie pod paznokciem

Może być objawem zanokcicy. Co to takiego? Jest to choroba wału paznokciowego, która spowodowana jest wniknięciem do organizmu bakterii. Najczęściej są to gronkowce i paciorkowce. Jeżeli przy paznokciu widać zaczerwienie lub ropny wysięk, do tego jeszcze dochodzi ból, może to być właśnie zanokcica. Nie lekceważ objawów i udaj się do lekarza.

Onycholiza

Schorzenie to objawia się odwarstwieniem płytki paznokcia od łożyska. Pod paznokciem zaczyna się gromadzić powietrze. Jeżeli dodatkowo dojdzie do zakażenia, płytka paznokcia przybierze kolor żółty, brązowy lub szary. Onycholiza to nie grzybica. Konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem, bo może okazać się, że zmiany w wyglądzie paznokcia mogą oznaczać problemy z tarczycą lub cukrzycą.

Żółte smugi

Mogą być objawem grzybicy, którą zdiagnozujemy po odkształconej płytce paznokcia z żółtymi (a czasami białymi) smugami po bokach. Zmianom kolorystycznym często towarzyszy ból. Jeżeli podejrzewasz u siebie grzybicę paznokcia udaj się jak najszybciej do lekarza, ponieważ grzybica jest chorobą szybko rozprzestrzeniającą się i trudną do wyleczenia.

Zobacz film: Jak dbać o łamliwe paznokcie?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 13.07.2020,
Opublikowano: 13.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej