Zmiany na paznokciach
Białe plamki, czarne smugi, wypukłość płytki. Zmiany w obrębie paznokcia klasyfikuje się w zależności od tego, czy dotyczą one morfologii (kształtu) czy zabarwienia płytki.
Inny wygląd paznokci lub odczuwany ból mogą wskazywać początki wielu chorób. Dowiedz się, co powinno cię zaniepokoić.
Białe plamki
Białe plamki na paznokciach są sygnałem wysyłanym przez organizm, że brakuje mu składników odżywczych. Białe plamki najczęściej świadczą o niedoborze wapnia w diecie. Mogą również sygnalizować, że w codziennym jadłospisie brakuje cynku i żelaza. Rzadziej przyczyną ich powstawania jest niedobór witamin z grupy B. Białych plam nie należy lekceważyć – są sygnałem, że organizm może mieć obniżoną odporność na infekcje. Mogą także oznaczać anemię, choroby żołądka i jelit, a nawet gruźlicę czy niewydolność nerek. Niekiedy świadczą o chorobie czy zatruciu metalami ciężkimi.
Sine paznokcie
Paznokcie w kolorze niebieskim lub fioletowym mogą świadczyć o niedokrwistości lub słabym krążeniu krwi. Jeżeli zauważysz, że sinieją ci często paznokcie warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić krążenie i ciśnienie krwi.
Czarna smuga pod paznokciem
Może to być skutek urazu i powstałego krwiaka. Jeżeli jednak zmiana nie schodzi wraz z rosnącym paznokciem, konieczna jest wizyta u dermatologa. Może to być zmiana czerniaka złośliwego.
Łamliwe paznokcie
Jeżeli borykasz się z łamliwymi i rozdwajającymi paznokciami to sygnał, że w organizmie brakuje pewnych minerałów i mikroelementów, zwłaszcza krzemu i magnezu. Warto wzbogacić swoją codzienną dietę o te suplementy.
Zaczerwienienie pod paznokciem
Może być objawem zanokcicy. Co to takiego? Jest to choroba wału paznokciowego, która spowodowana jest wniknięciem do organizmu bakterii. Najczęściej są to gronkowce i paciorkowce. Jeżeli przy paznokciu widać zaczerwienie lub ropny wysięk, do tego jeszcze dochodzi ból, może to być właśnie zanokcica. Nie lekceważ objawów i udaj się do lekarza.
Onycholiza
Schorzenie to objawia się odwarstwieniem płytki paznokcia od łożyska. Pod paznokciem zaczyna się gromadzić powietrze. Jeżeli dodatkowo dojdzie do zakażenia, płytka paznokcia przybierze kolor żółty, brązowy lub szary. Onycholiza to nie grzybica. Konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem, bo może okazać się, że zmiany w wyglądzie paznokcia mogą oznaczać problemy z tarczycą lub cukrzycą.
Żółte smugi
Mogą być objawem grzybicy, którą zdiagnozujemy po odkształconej płytce paznokcia z żółtymi (a czasami białymi) smugami po bokach. Zmianom kolorystycznym często towarzyszy ból. Jeżeli podejrzewasz u siebie grzybicę paznokcia udaj się jak najszybciej do lekarza, ponieważ grzybica jest chorobą szybko rozprzestrzeniającą się i trudną do wyleczenia.