Nerwica (zaburzenia lękowe) – leczenie choroby za pomocą leków i terapii

Fot. Katarzyna Białasiewicz / Getty Images 

Zaburzenia nerwicowe czyli lękowe łączą w sobie zarówno objawy somatyczne, jak i te ze strony psychiki. Na różnego rodzaju nerwice zapadają najczęściej ludzie młodzi, w wieku 20–25 lat. Leczenie nerwicy zależnie od przypadku może trwać nawet kilka lat – proces ten składa się z psychoterapii i przyjmowania leków.

U podłoża zaburzeń lękowych potocznie nazywanych nerwicowymi zawsze leży lęk, a więc uczucie niepokoju niewywołane żadnym zewnętrznym bodźcem lub nieadekwatne do niego. Może być to obawa, zamartwianie się, strach, przerażenie, drażliwość. Towarzyszą mu objawy somatyczne, np. w postaci kołatania serca, wysokiego ciśnienia, potliwości, bólów brzucha, głowy i pleców. Osobom znajdującym się w stanie lęku dokucza słaba koncentracja, zaburzenia pamięci, zmęczenie, derealizacja i depersonalizacja.

Czym jest “nerwica”?

Do worka z napisem „nerwica” możemy wrzucić takie schorzenia, jak fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, reakcje na stres, zaburzenia adaptacyjne, dysocjacyjne i somatyczne. Utrudniają one funkcjonowanie chorego w społeczeństwie i znacznie obniżają jakość życia. Czy nerwicę można wyleczyć? Doświadczenia psychiatrów mówią, że da się to zrobić – potrzebna jest chęć pacjenta do współpracy, trzymanie się zaleceń lekarskich. Aby leczyć nerwicę, należy udać się do psychiatry lub gabinetu psychologicznego.

Warto wspomnieć, że osoby niezwiązane z medycyną często używają takich określeń, jak „nerwica serca” lub „nerwica żołądka”, kiedy stres powoduje u nich objawy somatyczne ze strony tych narządów. W przypadku „nerwicy serca” należy udać się do kardiologa, który sprawdzi, czy przyczyną dolegliwości nie jest właśnie choroba serca.

Jak wyleczyć nerwicę? Psychoterapia

Terapia psychologiczna to ważny element leczenia „nerwicy”, który pomaga „rozprawić się” z jej główną przyczyną, a więc nieuświadomionymi konfliktami wewnętrznymi. Długość trwania psychoterapii jest zależna od przypadku, rodzaju zaburzeń lękowych i dobranego przez psychologa nurtu. Terapia z psychologiem może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat. Leczenie tych zaburzeń za pomocą psychoterapii opiera się na rozmowach z psychologiem na temat problemów pacjenta w poszukiwaniu źródeł nerwicy. Często u podłoża choroby znajduje się nieprzepracowana, trudna sytuacja – ciężkie dzieciństwo, przemoc, tragiczny wypadek. W czasie terapii psychologicznej pacjent uświadamia sobie mechanizmy kierujące jego zachowaniami, może stopniowo pokonywać lęki, uczy się panować nad emocjami. Leczenie „nerwicy” odbywa się za pomocą takich rodzajów psychoterapii, jak terapia poznawcza, interpersonalna, psychodynamiczna i poznawczo-behawioralna.

Skąd się bierze nerwica i jak można ją leczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Nerwica Źródło: 36,6

Leczenie nerwicy – farmakoterapia

Drugim elementem leczenia zaburzeń lękowych jest przyjmowanie odpowiednich leków, które mają za zadanie wyciszyć objawy „nerwicy” – poprawiają samopoczucie, jakość snu i ogólne funkcjonowanie osoby chorej. Poprawa pojawia się zazwyczaj po kilku tygodniach przyjmowania danego leku. Samo leczenie farmakologiczne może trwać nawet kilka lat i wraca się do niego w przypadku późniejszych nawrotów choroby. Przy leczeniu nerwicy stosuje się przede wszystkim leki, które mają za zadanie ukoić uczucie silnego lęku lub napięcia. Najczęściej są to leki z grupy benzodiazepin, np. xanax. Ich stosowanie powinno być doraźne i podlegać ścisłej kontroli lekarskiej, ponieważ mogą uzależniać. Lekarz może przepisać również lżejsze leki uspokajające i ułatwiające zasypianie, np. hydroksyzynę.

Kolejnymi farmaceutykami zapisywanymi pacjentom przez psychiatrów są leki antydepresyjne. Najczęściej stosuje się te z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), jednak lekarze zapisują także inhibitory monoaminooksydazy (MAO), antagonistów receptorów serotoninowych (SARI) czy inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SSNRI). Ich zadaniem jest poprawa samopoczucia osoby z nerwicą i usprawnienie jej funkcjonowania. Leki wyrównują stężenia neuroprzekaźników w mózgu, dzięki czemu pracuje on skuteczniej – po kilku miesiącach ich przyjmowania można zauważyć również poprawę koncentracji i pamięci.

Leczenie „nerwicy” ziołami – domowe sposoby

Wielu osobom wydaje się, że nerwicę można wyleczyć domowymi sposobami – świadczą o tym hasła wpisywane do wyszukiwarki – „nerwica leczenie domowe” czy „nerwica leczenie ziołami”. Stosowanie domowych metod może złagodzić objawy nerwicy, jednak nie da się w ten sposób jej wyleczyć. Jeśli nie ma dostępu do lekarza, można próbować sobie radzić za pomocą ziołowych środków uspokajających dostępnych w aptekach bez recepty. Pomogą także napary z ziół, takich melisa lekarska, lawenda, lipa, dziurawiec, chmiel zwyczajny czy kozłek lekarski. Poza tym objawy wyciszyć może uregulowanie trybu życia – odpowiednia ilość snu, częsty odpoczynek i nawet lekka aktywność fizyczna, np. spacer. Maksymalne ograniczenie czynników stresogennych również powinno przynieść poprawę. Niestety nie zawsze jest to łatwe do zrobienia, szczególnie kiedy źródłem przewlekłego stresu jest sytuacja rodzinna, materialna czy zawodowa.

Bibliografia:

  1. Marcin Jabłoński, Farmakoterapia zaburzeń nerwicowych – warunki optymalnego wyboru leczenia, „Psychiatria po Dyplomie” 2011, t. 8, nr 1, str. 60–62.
  2. Marek Jarosz, Co każdy powinien wiedzieć o chorobach psychicznych, Łódź 2004, s. 68–69.
Data aktualizacji: 03.07.2020,
Opublikowano: 01.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej