Nerwica a depresja – w czym są podobne, a czym się różnią te zaburzenia psychiczne?

Sharie Kennedy/getty images

Nerwica i depresja to najczęściej diagnozowane zaburzenia psychiczne u osób dorosłych. Mogą współwystępować, a ich obrazy kliniczne łączy wiele cech wspólnych. Należy jednak odróżniać te schorzenia, ponieważ mają inną etiologię i wymagają odmiennych metod terapii.

Zarówno depresja jak i nerwica zostały ujęte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD–10 w rozdziale „Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania”. Te pierwsze to zaburzenia afektywne, czyli dotyczące nastroju (oznaczone symbolami F30–F39), a drugie to zaburzenia o podłożu lękowym (oznaczone symbolami F40–F48 w ICD–10).

Czytaj też:

Nerwica a depresja

Depresja i nerwica to schorzenia o różnych podłożach i innym typie wiodących symptomów. Nerwice to zaburzenia, których źródłem jest lęk. Może on przyjmować różne postacie, np. fobii lub natręctw. Symptomatyka nerwic jest bardzo zróżnicowana – od patologicznych form zachowania, po psychogenne objawy wegetatywne. Depresja to z kolei zespół zaburzeń psychicznych dotykających samopoczucia. Charakterystyczne jest dla niej obniżenie nastroju o różnym nasileniu. Towarzyszą mu dolegliwości psychosomatyczne.

Na czym polega nerwica?

Charakterystyczny dla wszystkich nerwic jest silny, irracjonalny lęk. Może to być lęk uogólniony lub pojawiający się w obliczu określonych sytuacji czy obiektów. Chory zwykle ma świadomość, że jego reakcje są nieadekwatne do okoliczności, ale nie jest w stanie nad nimi zapanować. Przyczyną nerwic są najczęściej negatywne doświadczenia z okresu dzieciństwa lub przewlekły stres.

Symptomy nerwicy podzielić można na cztery grupy:

  • objawy wegetatywne – bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, nagłe skoki ciśnienia tętniczego, napady duszności, zaburzenia równowagi, nadmierne pocenie się, drżenie kończyn, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność,
  • zaburzenia poznawcze – problemy z koncentracją uwagi i zapamiętywaniem, natrętne myśli, zmiany w postrzeganiu rzeczywistości,
  • zaburzenia behawioralne – kompulsje (przymus wykonywania określonych, irracjonalnych czynności), unikanie sytuacji, które budzą dyskomfort i poczucie zagrożenia,
  • problemy emocjonalne – chwiejność nastroju, niepokój, spadek energii i motywacji, anhedonia, rozdrażnienie.

Na czym polega depresja?

Depresja charakteryzuje się długotrwałym obniżeniem nastroju, z którym współwystępują zwykle różne objawy somatyczne. Choroba ma podłoże wieloczynnikowe. Rozwija się pod wpływem predyspozycji genetycznych, zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu oraz na skutek uwarunkowań zewnętrznych (np. traum, niepowodzeń).

Objawy, w oparciu o występowanie których diagnozuje się depresję, to utrzymujące się przez minimum dwa tygodnie:

  • obniżenie nastroju – smutek, apatia, rozdrażnienie,
  • brak energii, wzmożona męczliwość,
  • anhedonia i utrata dotychczasowych zainteresowań.

Depresji często towarzyszą inne symptomy, takie jak osłabienie zdolności poznawczych, obniżona samoocena, irracjonalne poczucie winy, bóle głowy czy brzucha, zaburzenia snu i apetytu, spadek libido, myśli i czyny samobójcze.

Cechy wspólne nerwicy i depresji

Zaburzenia lękowe i afektywne łączy szereg objawów. W obu przypadkach następują: obniżenie nastroju, brak energii, osłabienie sprawności myślenia, a także dolegliwości somatyczne o podłożu psychicznym, takie jak problemy ze snem czy bóle o niejasnej etiologii. Co więcej, depresja i nerwica niejednokrotnie współwystępują. Lęk jest bardzo częstym, choć niespecyficznym objawem depresji. Przeważnie przyjmuje postać uogólnioną – chory czuje się zagrożony, przewiduje niekorzystny bieg wydarzeń. Jednocześnie osoby cierpiące na nerwicę zwykle dodatkowo mają złe samopoczucie w związku z faktem, że ich funkcjonowanie społeczne czy zawodowe jest upośledzone przez paraliżujący strach.

Depresja a nerwica – jakie są między nimi różnice?

Choć obraz kliniczny depresji i nerwicy może być bardzo podobny, są to odrębne jednostki chorobowe o różnej etiologii, więc wymagają odmiennego postępowania terapeutycznego.

Zaburzenia lękowe mają podłoże psychiczne, dlatego zasadniczą rolę w ich leczeniu odgrywa psychoterapia. W większości przypadków skuteczne okazują się metody terapii poznawczo–behawioralnej, które pozwalają zmodyfikować nieprzystosowawcze schematy myślenia i lękowe zachowania pacjenta. Nauka radzenia sobie z symptomami choroby często prowadzi do całkowitego ich ustąpienia. W cięższych przypadkach nerwic pomocne bywa doraźne stosowanie leków redukujących uciążliwe objawy, np. beta-blokerów lub benzodiazepin. W niektórych przypadkach zastosowanie mają także preparaty antydepresyjne. Dzięki ich działaniu poprawia się samopoczucie pacjenta, więc łatwiej mu podjąć walkę z chorobą.

W przypadku depresji farmakoterapia odgrywa kluczową rolę. Reguluje ona poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nastrój, tym samym łagodząc zasadnicze objawy choroby. Psychoterapia jest wskazana, jeśli u podłoża zaburzenia znajdują się problemy emocjonalne pacjenta. Wówczas – w zależności od ich charakteru – skorzystać można z metod terapii psychodynamicznej, behawioralnej czy humanistycznej, dzięki którym cierpiąca na depresję osoba może lepiej zrozumieć swoją chorobę, zmienić postrzeganie samego siebie czy przepracować wewnętrzne konflikty.

Zobacz film: Czym jest depresja i jak ją leczyć?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. M. Seligman, E. Walker, D. Rosenhan, Psychopatologia, tł. J. Gilewicz, A. Wojciechowski, Poznań 2003.

2. W. Imielski, Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, Warszawa 2010.

3. C. Hammen, Depresja, tł. M. Trzebiatowska, Gdańsk 2006.

4. A. Kępiński, Psychopatologia nerwic, Kraków 2009.

Data aktualizacji: 04.11.2021,
Opublikowano: 07.11.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej