Naukowiec z Centrum Nauki Kopernik wyhodował mięso kurczaka

Fot. pilipphoto / Istock

Masowa produkcja mięsa szkodzi środowisku, dlatego badacze od lat pracują nad tzw. sztucznym mięsem. Naukowiec z Centrum Nauki Kopernik wyhodował na liściach szpinaku mięso kurczaka. Jak udało się tego dokonać?

Autorem i pomysłodawcą tego niecodziennego eksperymentu jest Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik. Do przygotowania mięsa wykorzystał celulozowy szkielet z liścia szpinaku, na którym umieścił komórki mięśniowe kurczaka. Na jednym liściu badacz umieścił aż 2 mln komórek. Czas hodowli takiego liścia to około trzech tygodni, czyli szybciej niż hodowla kurczaka.

Specjalista podkreśla, że do hodowania mięsa w laboratorium zabijanie zwierząt wcale nie jest konieczne, aby pobrać od niego komórki. Zdaniem badacza wystarczy pobrać od żywego zwierzęcia próbkę komórek wielkości, np. główki szpilki lub czubka ołówka.

Wyhodowane w Centrum Nauki Kopernik mięso można oglądać (spróbowanie mięsa nie jest możliwe, ponieważ nie ma żadnych regulacji, które pozwalałyby na podawanie ludziom takiego rodzaju pożywienia) do niedzieli, 6 października. Eksperyment został przeprowadzony w ramach festiwalu „Przemiany". 

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o mięsie:

Zobacz film: Które mięso jest najzdrowsze? Źródło: Dzień Dobry TVN

Alternatywa dla mięsa

Badacze i ekolodzy od dawna alarmują, że produkcja mięsa niszczy naszą planetę. Szacuje się, że 15-20 lat będzie nam bardzo trudno wyżywić wszystkich ludzi, którzy prawdopodobnie będą żyli na Ziemi. Aby tak się nie stało nauka musi poszukać alternatywy dla klasycznego mięsa.

Warto zaznaczyć, że wyhodowany przez naukowca z Centrum Nauki Kopernik substytut mięsa nie jest pierwszym tego rodzaju produktem. Amerykańska firma Impossible Foods opracowała roślinnego burgera, którego zapach praktycznie niczym nie różni się od tego, który ma prawdziwy burger. Ma także podobną strukturę i smak. Natomiast firma Beyond Meat „opracowała” bezmięsne kawałki kurczaka i roślinne burgery. Warto zaznaczyć, że mają one więcej białka, żelaza i wartości odżywczych niż tradycyjne burgery.

Źródło: Nauka w Polsce

Data aktualizacji: 04.10.2019,
Opublikowano: 04.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej