Miód jest bardzo zdrowy i to nie ulega wątpliwościom. Jednak do tej pory miód pochodził z pasiek z dala od wielkich miast. Co z miodem pochodzącym z pasiek, które znajdują się w mieście, ba, nawet w samym jego centrum?
W dzisiejszych czasach ule spotkać można także w miastach - np. na gmachu paryskiej opery czy londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jednak czy miód pochodzący z wielkomiejskich pasiek jest zdrowy? Co ze smogiem, toksynami i spalinami?
W Polsce pasieki również powstają w miastach - np. na dachu krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zobaczcie na filmie, jak wygląda pierzga, miód, mleczko, pyłek oraz... pasieki, które pochodzą z miasta:
Zobacz film: Czy miód z miejskich pasiek jest zdrowy? Źródło: 36,6
Czy miód zbierany w centrum miasta jest zdrowy? Okazuje się, że tak - nektar znajduje się na kwiatach bardzo krótko, a pszczoły świetnie wiedzą, kiedy przynieść go do gniazda. Na miodzie z Krakowa były prowadzone badania, z których jasno wynika, że jest on wolny od metali ciężkich. Dodatkowo miód z miasta nie ma w sobie zawartości pestycydów, bowiem tych w mieście się nie używa, za to na wsi - jak najbardziej.
Miód z miasta jest zatem zdrowy i nie musimy się obawiać, że będzie zanieczyszczony spalinami. Udowodniono to jasno w programie 36,6 °C.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 28.09.2019,
Opublikowano: 28.09.2019 r.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?
Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?
Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie?
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania.