Marihuana medyczna bywa też określana mianem konopii medycznych. Są one uprawiane według pewnych norm i przechodzą kontrolę jakości zgodnie z międzynarodowymi zasadami ziołowych produktów leczniczych. Stosuje się je w celach terapeutycznych. Warto dodać, iż termin „medyczna marihuana” jest kontrowersyjny.
Marihuana medyczna – właściwości
Marihuanę medyczną stosuje się w terapii wielu schorzeń. Dzieje się tak ze względu na to, że większość narządów wewnętrznych ma obszary wrażliwe na działanie aktywnych substancji znajdujących się w konopiach. Należą do nich m.in. THC i CBD, czyli tzw. kannabinoidy. Wiele efektów, które wywołują są dopiero w fazie badań i sięgając po nią, należy sugerować się aktualnymi wynikami tych testów. Medyczna marihuana jest stosowana jako środek:
- przeciwbólowy,
- przeciwzapalny,
- przeciwwymiotny i zapobiegający nudnościom,
-
pobudzający apetyt,
- przeciwskurczowy,
- zwiotczający mięśnie,
- przeciwdrgawkowy,
- regenerujący i chroniący tkankę nerwową,
-
przeciwlękowy,
- przeciwutleniający,
- regulator immunologiczny.
Zobaczcie, jak wygląda leczenie medyczną marihuaną:
Marihuana medyczna w leczeniu raka
Naukowcy z San Francisco w 2007 r. poddali badaniom osoby z nowotworami złośliwymi i rakiem piersi. Okazało się, że CBD zawarte w marihuanie zabija komórki wywołujące te schorzenia. Dzieje się to za sprawą dezaktywacji ekspresji genu ID-1, powodującego rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych w ciele. Z kolei badacze z Hiszpanii w 2006 r. opublikowali wyniki testów, które pokazują, że kannabinoidy niwelują raka gruczołowego trzustki. Jak wiadomo, osoby chore na raka leczone za pomocą chemioterapii cierpią na wiele skutków ubocznych, takich jak brak apetytu, wymioty oraz biegunki. Marihuana medyczna zmniejsza te niepożądane efekty terapii lekami cytostatycznymi.
Alzheimer a marihuana medyczna
Konopie lecznicze mogą być też wykorzystywane w leczeniu alzheimera. Jak opisano w Scripps Research Institute w Molecular Pharmaceutics, THC zdecydowanie spowalnia tworzenie się płytek amyloidowych. To one zabijają komórki znajdujące się w mózgu, co wywołuje chorobę. Natomiast znajdujące się w medycznej marihuanie kannabinoidy blokują enzymy odpowiedzialne za formowanie się płytek amyloidów.
Konopie lecznicze w terapii choroby Parkinsona
Kolejnym schorzeniem, którego objawy łagodzą konopie jest choroba Parkinsona. Lekarze z Izraela często wykorzystują tę formę terapii i wskazują, że zdecydowanie zmniejsza ona ból. Wpływa też korzystnie na zdolności motoryczne pacjentów.
Marihuana medyczna na napady padaczkowe
Marihuana medyczna zmniejsza częstotliwość napadów padaczkowych. Jako pierwszy, w 2003 r., badania na ten temat przeprowadził Robert J. Delorenzo z Uniwersytetu Commonwealth w Virginii. Wyniki opublikowano w Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics.
Zespół stresu pourazowego (PTSD)
Warto wiedzieć, że prowadzone są badania na temat wpływu konopi leczniczych na zespół stresu pourazowego. Zleciło je Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych. Co więcej, większość pozwoleń w Nowym Meksyku, jednym ze stanów w USA na używanie medycznej marihuany jest wydawane właśnie osobom z PTSD.
Konopie lecznicze na stwardnienie rozsiane
Konopie lecznicze zmniejszają też ból u chorych na stwardnienie rozsiane. Dr Jody Corey-Blooma leczył w ten sposób 30 pacjentów, u których nie działały inne metody. Wyniki jego badań zostały opublikowane w 2016 r. w Canadian Medical Association Journal.
Marihuana medyczna w leczeniu jaskry
Marihuana medyczna to skuteczny lek u osób cierpiących na jaskrę. Substancje aktywne obniżają ciśnienie we wnętrzu gałki ocznej, co opóźnia proces uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jest ono wywoływane właśnie przez podwyższone ciśnienie. Działanie konopi zostało przedstawione już w 1970 r. przez National Eye Institute.
Choroby układu pokarmowego: WZW typu C, choroby zapalne jelit i poprawa metabolizmu
Kannabinoidy mogą być wykorzystywane także u osób, które chorują na WZW typu C. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w European Journal of Gastroenterology and Hepatology ci, którzy palili tzw. trawkę zdecydowanie lepiej reagowali na leczenie. Terapia była skuteczna aż u 86% pacjentów. Warto dodać, że po zakończeniu terapii poziom wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu C utrzymywał się na niskim, dopuszczalnym poziomie aż u 54% palących marihuanę. Wśród tych, którzy zdali się na tradycyjne leczenie, było tylko 8% osób z niskim stężeniem wirusa. Konopie pomagają także w chorobie Leśniowskiego-Crohna i innych zapaleniach jelit. Skutecznie łagodzą objawy tych schorzeń. Medyczna marihuana dodatkowo przyspiesza metabolizm węglowodanów. Zmniejsza to ryzyko zachorowania na cukrzycę.