Lista warzyw, które wspomagają odchudzanie

Fot. filadendron / Getty Images

Nie od dziś wiadomo, że jeżeli chodzi o odchudzanie podstawowym produktem w jadłospisie powinny być warzywa. Są źródłem wielu cennych witamin i składników mineralnych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Są niskokaloryczne i bogate w błonnik co sprzyja dietom redukcyjnym.  

Szparagi – oczyszczają z toksyn

Są dobrym źródłem błonnika, który wspomaga układ trawienny, dodatkowo same w sobie są lekkostrawne. Zawierają witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy), które odgrywają znaczącą rolę w metabolizmie cukrów. W swoim składzie mają asparaginę, która wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowe nawodnienie organizmu. Co więcej, zawierają sporo prowitaminy A, witaminę C, E i K oraz minerały: magnez, potas, fosfor czy żelazo.

Ogórki – nawodnią organizm

W 97% składają się z wody i mają mało kalorii. Ogórki są ubogie w składniki odżywcze, jednak nadrabiają innymi cechami. Mają ujemny bilans kaloryczny, co oznacza, że aby organizm je spalił, zużywa więcej energii niż one same dostarczają. Odkwaszają organizm, pomagają usunąć nadmiar wody oraz oczyścić go z toksyn. Dodatkowo są źródłem przeciwutleniaczy.

Dobrze zbilansowana dieta - jak powinna wyglądać? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta? Źródło: 

Kalafior – zapobiega nowotworom

Nie dość, że sprzyja odchudzaniu, to ma silne właściwości antynowotworowe. Wszystko dzięki zawartości związków fitochemicznych, izotiocyjanianów i indoli. Regularne jedzenie kalafiora pomaga w zapobieganiu nowotworom m.in. prostaty, płuc, piersi czy jajników. Kalafior jest niskokaloryczny, ale zapewnia uczucie sytości. Jest źródłem przeciwutleniaczy, witaminy C, K, witamin z gruby B, potasu, magnezu, manganu i błonnika. Kalafior może powodować wzdęcia, aby załagodzić objawy należy spożywać go w obecności kminku, imbiru, kopru lub majeranku.

Brokuły – bukiet minerałów

Można powiedzieć, że są zielonym rodzeństwem kalafiora. Brokuły podobnie jak kalafiory zawierają sulforafan, który blokuje mutacje nowotworowe. Wspomagają trawienie dzięki sporej zawartości błonnika, są również bogatym źródłem beta – karotenu, witaminy C, wapnia i potasu. Brokuły obniżają poziom kortyzolu (hormon stresu), który wytwarza się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego i utrudnia spalanie tłuszczu oraz go magazynuje. Brokuły można spożywać na surowo lub należy je blanszować w ok. 76°C, aby nie utraciły wartości odżywczych.

Papryka chili – rozgrzeje organizm

Ostre papryki są źródłem kapsaicyny, która ma właściwości sprzyjające utracie wagi. Przyśpiesza metabolizm i zwiększa wytwarzanie ciepła, to powoduje szybsze spalanie kalorii. Co więcej zmniejsza apetyt, co przy odchudzaniu jest dodatkowym atutem. Obniża także poziom cholesterolu we krwi, ma właściwości antybakteryjne, antynowotworowe i przeciwbólowe. Papryka jest również źródłem flawonoidów, beta – karotenu, witaminy C i E, żelaza, potasu i magnezu.

Oliwki – śródziemnomorski klimat

Stanowią świetny dodatek do sałatek, kanapek czy sosów, przy okazji przynosząc wiele korzyści dla organizmu. Przede wszystkim, są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, których nie może zabraknąć nawet w diecie redukcyjnej. Nienasycone kwasy tłuszczowe są rozpuszczalnikiem dla witamin, inaczej nie mogłoby pełnić swoich funkcji. Wpływają na wymianę wartości odżywczych w organizmie oraz wspierają układ immunologiczny. Oliwki zawierają sód, co sprawia, że są słone w smaku, jednak nie podwyższają ciśnienia krwi. Dodatkowo, opóźniają proces starzenia się organizmu. W składzie zawierają sporo potasu, magnezu, fosforu i żelaza.

Zdrowe odżywianie, czyli jakie? Rozwiąż nasz quiz i sprawdź swoją wiedzę o zdrowej diecie

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Rośliny strączkowe – zapewnią sytość

Do roślin strączkowych zalicza się np. groch, fasole, bób czy soczewicę. Mogą być alternatywą dla mięsa, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na białko w codziennej diecie. W zależności od rodzaju, zawierają od 20% do 42% białka. Są dobrym źródłem błonnika, żelaza, cynku i jodu. Obniżają poziom cholesterolu i spowalniają wchłanianie cukru. Warto je poddać obróbce cieplnej, ponieważ ta obniża działanie kwasu fitynowego, który zmniejsza wchłanianie żelaza, cynku i wapnia.

Sałata rzymska – odżywcza bomba

Jej atutem przy diecie redukcyjnej jest to, że zmniejsza apetyt (w szczególności na słodycze) dzięki temu, że zawiera chrom. Już 100g tej sałaty zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Sałata rzymska jest również bogata w witaminę C, która służy m.in. do syntezy włókien kolagenowych (wpływa na elastyczność skóry, co jest ważnie przy utracie wagi). Sałaty nie należy kroić nożem, ponieważ utlenia to witaminy i może powodować gorzki posmak.

Pomidory – zdrowy układ krążenia

Pomidory zawierają naturalny barwnik, który jest silnym przeciwutleniaczem – likopen. Działa m.in. pozytywnie na układ krążenia, zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego, neutralizuje wolne rodniki i opóźnia procesy starzenia organizmu. Likopen nie ulega zniszczeniu podczas obróbki cieplnej. W przetworach (np. ketchup, passata) jest go o ok. 2-3 razy więcej. Pomidory zawierają dużo wody oraz są moczopędne. Są dobrym źródłem witaminy C, potasu, fosforu i magnezu. Warto sięgnąć po suszone pomidory, gdyż zawierają większe ilości składników odżywczych. Świeże pomidory posiadają ok. 1,2 g błonnika, natomiast suszone już 13 g.

Rzodkiewki - nie tylko na odchudzanie

Rzodkiewki wspomagają trawienie, są moczopędne oraz wspierają pracę wątroby. Co więcej, są świetnym źródłem związków siarki, niezbędnych do produkcji mocnych wiązań w keratynie, z której zbudowane są włosy i paznokcie. Zalecane są przy anemii czy demineralizacji organizmu. Będą smacznym dodatkiem do kanapek, sałatek, twarożku czy nawet jako przekąska. 

Data aktualizacji: 23.11.2018,
Opublikowano: 23.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej