Kto to jest i czym zajmuje się osteopata? Podstawy osteopatii

Fot. Image Source / Getty Images

Osteopata to specjalista, którym mogą zostać lekarze i fizjoterapeuci. Jego działania opierają się na terapii manualnej. Ze względu na rosnące zainteresowanie osteopatią, powołane zostało Towarzystwo Osteopatów Polskich (TOP), które zrzesza specjalistów z całego kraju.

Osteopata to specjalista, którego usługi cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem. Z jego pomocy korzystają osoby zmagające się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, a samych osteopatów uważa się za najskuteczniejszych specjalistów w zakresie usuwania bólu. Osteopatia opracowała własne metody diagnostyczno-terapeutyczne, które skupiają się na ocenie ruchomości stawów i tkanek miękkich.

Kto to jest osteopata?

Osteopata to specjalista, który zajmuje się manualnym leczeniem różnych schorzeń zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. W wielu krajach zachodnich, takich jak Francja, Belgia, Wielka Brytanii, Szwajcaria, osteopata pełni rolę specjalisty pierwszego kontaktu.

Osteopata wychodzi z założenia, że ludzkie ciało to jedność zarówno w aspekcie funkcjonalnym, jak i strukturalnym, która zdolna jest do przywracania homeostazy (zdolność utrzymania na stałym poziomie parametrów wewnętrznych, co stanowi o dobrym stanie zdrowia) i autoregulacji.

Osteopata w niektórych krajach nazywany jest lekarzem osteopatą, a osteopatia zamiennie określana jest jako medycyna osteopatyczna.

Jak zostać osteopatą?

Odpowiednie wykształcenie w tym kierunku zapewniają w Polsce nieliczne ośrodki kształcenia, które mają akredytację Europejskiej Federacji Osteopatów (z ang. European Federation of Osteopaths, EFO). Specjalizacja osteopatii skierowana jest do lekarzy i fizjoterapeutów i ma postać pięcioletnich studiów podyplomowych, podczas których zdobywa się wiedzę z zakresu fizjologii, patofizjologii, anatomii prawidłowej i diagnostyki narządu ruchu. Jako pierwsza w Polsce kształcenie osteopatów rozpoczęła w 2003 r. Polska Akademia Osteopatii OSTEON. Po zakończonym nauczaniu absolwenci uzyskują tytuł dyplomowanego osteopaty D.O. Zawód osteopaty na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania figuruje na liście Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności na pozycji numer 323010.

Osteopata – klasyfikacja procedur terapeutycznych

Osteopatia jako systemem leczenia manualnego powstała w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jej twórcą był amerykański chirurg Andrew Taylor Still, który w 1892 r. otworzył Amerykańską Akademię Medycyny Osteopatycznej i zaczął szkolić pierwszych osteopatów. Do Europy specjalizacja ta przybyła w 1917 r. i zaczęła rozwijać się początkowo w Anglii.

Leczenie osteopatyczne wykorzystuje zabiegi, które w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9-CM (z ang. International Classification of Medical Procedures) zaliczane są do grupy Zabiegi diagnostyczne i terapeutyczne – różne, a następnie kategorii Fizykoterapia, respiratoroterapia, rehabilitacja i zabiegi pokrewne. Figurują pod numerem 93.6., czyli Leczenie osteopatyczne, które obejmuje:

  • 93.61 – leczenie osteopatyczne – uruchomienie pacjenta,
  • 93.62 – leczenie osteopatyczne – duża szybkość/mała amplituda,
  • 93.63 – leczenie osteopatyczne – mała szybkość/duża amplituda,
  • 93.64 – leczenie osteopatyczne – siła izotoniczna/izometryczna,
  • 93.65 – leczenie osteopatyczne – siła pośrednia,
  • 93.66 – leczenie osteopatyczne – poruszenie płynów tkankowych,
  • 93.67 – leczenie osteopatyczne – inne.

Czym zajmuje się osteopata?

Co leczy osteopata? Osteopata zajmuje się leczeniem osób z dysfunkcją somatyczną przydzieloną w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) do kategorii M, czyli Choroby układu kostno-mięśniowego i tkanki łącznej na pozycji numer 99, czyli Uszkodzenia biomechaniczne niesklasyfikowane gdzie indziej. Czym konkretnie zajmuje się osteopata? Osteopatia dotyczy narządu ruchu i narządów trzewnych, ale i powstała osteopatia czaszkowa, pediatryczna, dla sportowców, kobiet ciężarnych i podczas połogu.

Kiedy warto zgłosić się do osteopaty?

Wśród wskazania do wizyty u osteopaty wymienia się m.in.:

  • urazy sportowe,
  • wady postawy, dyskopatie, rwę barkową i kulszową,
  • dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego,
  • ostre lub przewlekłe bóle pleców i kręgosłupa,
  • bóle stawów obwodowych,
  • profilaktykę okołoporodową, zespoły bólowe ciężarnych,
  • zespoły psychosomatyczne, lękowe i depresje,
  • problemy w obrębie narządów wewnętrznych, takie jak: astma, zaburzenia trawienia, bolesne miesiączki, refluks żołądkowo-przełykowy, wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • problemy u małych dzieci, m.in.: zaburzenia mówienia, wzmożone napięcie, kłopoty z ssaniem, kolki, nadmierne ulewanie, zaparcia, kręcz szyi, asymetrie ułożeniowe, zez, płaskostopie, koślawość kolan, problemy z zasypianiem, koncentracją i zatokami, zmniejszona odporność, bóle uszu niewynikające z infekcji, wady zgryzu.

Towarzystwo Osteopatów Polskich

Ze względu na rosnące zainteresowanie osteopatią powołane zostało w 2005 r. Towarzystwo Osteopatów Polskich (TOP), które zrzesza specjalistów z całego kraju. Siedziba organizacji znajduje się w mieście Białe Błota koło Bydgoszczy. TOP należy do Europejskiej Federacji Osteopatów. Opracowało kodeks etyki zawodowej osteopatów, określający ich zakres odpowiedzialności i uczciwości zawodowej. Celem TOP jest także szerzenie osteopatii w Polsce, kształcenie specjalistów osteopatii, organizowanie szkoleń, konferencji, akcji promujących praktykę osteopatyczną, wspieranie w zakresie prowadzenia badań naukowych z zakresu osteopatii.

Data aktualizacji: 01.07.2019,
Opublikowano: 16.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej