Kreatyna: działanie, rodzaje, dawkowanie suplementu

Fot: catherinelprod / stock.adobe.com

Kreatyna jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety stosowanym przez sportowców i osoby aktywne fizycznie na całym świecie. Wpływa na wzrost siły, zwiększa wydolność organizmu i sprzyja rozwojowi beztłuszczowej masy mięśniowej. 

Kreatyna jest dobrze znana stałym bywalcom siłowni, a także sportowcom wielu dyscyplin. Z powodzeniem mogą stosować ją osoby amatorsko uprawiające sport oraz dążące do rozwoju muskulatury i poprawy sylwetki. Ze względu na ogromną popularność na rynku istnieje wiele różnych form kreatyny.

Co to jest kreatyna?

Kreatyna to organiczny związek chemiczny, który produkowany jest w ludzkim organizmie w ilości ok. 1 g na dobę. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie na kreatynę dla osoby dorosłej o masie ok. 70 kg wynosi co najmniej 2 g. Kreatyna powinna być dostarczana z pożywienia (bogatym jej źródłem jest mięso oraz ryby) lub preparatów kreatynowych przeznaczonych dla osób uprawiających sport. Kreatyna występuje głównie w mięśniach, a także w niewielkich ilościach w mózgu, nerkach, wątrobie i jądrach. Substancja wykorzystywana jest do magazynowania oraz uwalniania energii, która jest niezbędna do sprawnego przebiegu wielu procesów zachodzących w komórkach organizmu.

Szczególnie wysokie stężenie kreatyny występuje w wołowinie (nawet 4 g kreatyny w 1 kg surowego mięsa). Ze względu na popularyzację kreatyny, zwłaszcza wśród sympatyków sportów siłowych oraz sylwetkowych, producenci syntetycznej kreatyny stworzyli wiele form kreatyny: monohydrat kreatyny (najpopularniejsza postać), jabłczan kreatyny, chlorowodorek kreatyny, kre-alkalyn, etylowy ester kreatyny, chelat magnezowy kreatyny i inne. Kreatyna w postaci mieszanek różnych form tej substancji jest dostępna jako stacki kreatynowe.

Zobacz też: Jak wygląda układ mięśniowy? Anatomia, funkcje i urazy układu mięśniowego

Zobacz film: Czym są suplementy diety? Suplementy a leki. Źródło: W dobrym stylu

Działanie kreatyny

Ze względu na niesłabnącą od lat popularność kreatyna została bardzo dobrze zbadana. Wiedza na temat tej substancji jest o wiele większa niż w przypadku innych suplementów przeznaczonych dla osób uprawiających sporty, zwłaszcza siłowe. Stosowanie kreatyny powoduje zwiększenie zapasów fosfokreatyny w organizmie, która wpływa na zwiększenie ilości energii w tkance mięśniowej, a także sprzyja magazynowaniu i uwalnianiu energii. Właściwości kreatyny są szczególnie korzystne dla osób wykonujących sporty cechujące się krótką, ale zaawansowaną intensywnością (biegi sprinterskie i krótkodystansowe, sporty walki, podnoszenie ciężarów).

Wysokie stężenie kreatyny w mięśniach sprzyja syntezie białek mięśniowych, dzięki czemu jest ona zaleca osobom, które dążą do wzrostu masy mięśniowej, a także zapobiega utracie masy mięśniowej związanej ze starzeniem się organizmu. Spora grupa naukowców uważa, że kreatyna wykazuje działanie przeciwutleniające, chroni komórki mięśniowe przed negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego. Suplementacja kreatyny zapobiega niszczeniu mitochondriów w tkankach mięśniowych. Kreatyna w niewielkim stopniu przyczynia się także do procesu gojenia się ran.

Kreatyna – skutki uboczne

Wokół kreatyny urosło wiele mitów. Pierwszym z nich jest stawianie tej substancji na równi z hormonami steroidowymi, które są w świecie sportu uznawane za nielegalny doping. Tymczasem kreatyna nie widnieje na żadnej liście substancji niedozwolonych, a szerokie grono sportowców wielu dyscyplin poleca jej korzystne działanie.

W 2005 r. magazyn „International Journal of Sports Medicine” opublikował wyniki badania, które opisywało wpływ długotrwałego stosowania kreatyny (monohydratu) na stan zdrowia. W badaniu wzięło udział 175 osób w wieku 55–60 lat, wśród których spora część cierpiała na choroby neurodegeneracyjne. Każdemu z badanych podawano 10 g monohydratu kreatyny przez 310 dni. Jak się okazało, w gronie 175 badanych 3 osoby skarżyły się na nudności oraz biegunki. Nie wykazano innych dolegliwości oraz żadnego negatywnego wpływu kreatyny na stan ich zdrowia.

Właściwa suplementacja kreatyny nie wpływa negatywnie na nerki oraz wątrobę. W skrajnych sytuacjach, kiedy kreatyna stosowana jest w zbyt dużych dawkach, może dojść do obciążenia nerek, co bywa niebezpieczne dla osób cierpiących na schorzenia tego narządu. Natomiast stosowanie zbyt dużych ilości jednej z form kreatyny – jabłczanu – może doprowadzić do nagromadzenia się toksycznego formaldehydu, który podrażnia błonę śluzową w układzie pokarmowym, a także uszkadza serce i ośrodkowy układ nerwowy.

Dawkowanie kreatyny

Dawkowanie kreatyny różni się w zależności od formy stosowanej kreatyny oraz zaleceń producenta. Jedną z metod, która w ostatnich latach spotyka się z ostrą krytyką, jest suplementacja kreatyny poprzez wprowadzenie fazy nasycenia w początkowym okresie stosowania kreatyny i późniejsze obniżanie dawek. Faza nasycenia, zwana także fazą ładowania, zakłada przyjmowanie kreatyny w bardzo dużych ilościach, kilkukrotnie przekraczających dzienną dawkę. Obecnie zaleca się stosowanie stałych dawek, wynoszących do 5 g kreatyny na dobę, lub przyjmowania jej w proporcjach 1 g kreatyny na 10 kg wagi.

Zobacz film: Suplementy, czyli co? Źródło: Wiem, co jem.

Bibliografia:

1. https://dial.uclouvain.be/pr/boreal/object/boreal:23119

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18780799

3. https://dial.uclouvain.be/pr/boreal/object/boreal:23119

Data aktualizacji: 23.06.2018,
Opublikowano: 25.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej