Koronawirus groźniejszy niż sądzono. Tylko w poniedziałek zmarło 108 osób

Fot: d3sign / gettyimages.com

Najnowsze doniesienia dotyczące epidemii koronawirusa nie są optymistyczne. Tylko w poniedziałek (10 lutego) z jego powodu zmarło 108 osób. Co gorsza, wystąpienie pierwszych objawów zakażenia może się pojawić dopiero po 24 dniach, a nie 14 jak wcześniej sądzono. 

Tylko w poniedziałek (10 lutego) w prowincji Hubei zmarło 108 osób zakażonych koronawirusem. To jak dotąd najtragiczniejszy bilans na przestrzeni jednej doby od początku wybuchu epidemii. Co gorsza, od poniedziałkowego wieczora zarejestrowano też 2478 nowych przypadków zakażeń w Chinach kontynentalnych. Szacuje się, że na całym świecie zakażonych może być już ponad 43 tysiące osób.

Co gorsza, najnowsze badania sugerują, że okres inkubacji wirusa może być znacznie dłuższy. Jeszcze do niedawna lekarze byli przekonani, że objawy zakażenia wirusa pojawiają najpóźniej po czternastu dniach. Okazuje się jednak, że okres inkubacji koronawirusa może wynosić nawet 24 dni. To jednak nie koniec złych informacji. Badacze odkryli, że jeden z najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia, czyli wysoka gorączka pojawia się zaledwie u połowy zakażonych. Tym samym stosowane, np. na lotniskach środki ostrożności polegające na mierzeniu temperatury osobom, które wyjeżdżają z Chin okazują się nieskuteczne.

Koronawirus - co trzeba o nim wiedzieć?

Koronawirus 2019-nCoV może wywoływać bardzo niebezpieczną postać zapalenia płuc. Zdaniem specjalistów może być groźniejszy nawet od SARS, czyli zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. Wirus atakuje przede wszystkim drogi oddechowe. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą gorączka, kaszel, oraz duszności. U niewielkiej grupy pacjentów pojawia się także biegunka.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o koronawirusie: 

Zobacz film: Koronawirus – najświeższe informacje Źródło: Dzień Dobry TVN

Mimo że specjaliści nie opracowali skutecznej metody leczenia, to stosowane przez nich leczenie objawowe - na szczęście - przynosi rezultaty. Coraz więcej osób opuszcza chińskie szpitale. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że koronawirus dalej stanowi ogromne zagrożenie i należy pamiętać o zachowaniu wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa. 

Zobacz także: Czym jest koronawirus? Jakie są objawy zakażenia koronawirusowego u ludzi?

Koronawirus 2019-nCoV - można się przed nim chronić!

Wirusy rozprzestrzeniają się bardzo szybko i w krótkim czasie mogą zakazić wiele osób. Dlatego, aby uniknąć choroby trzeba pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Po pierwsze o częstym myciu rąk - mydłem i koniecznie pod ciepłą woda. O umyciu dłoni należy pamiętać przede wszystkim po powrocie z pracy do domu czy po wydmuchaniu nosa. Do tej ostatniej czynności najlepiej jest używać jednorazowych chusteczek higienicznych. Po drugie warto unikać dużych skupisk ludzi. W dużej grupie prawdopodobieństwo, że ktoś jest nosicielem groźnego wirusa jest znacznie większe.  Po trzecie -noszenie maseczki ochronnej. Mimo że są one skuteczne, to działają przez pewien czas i trzeba je regularnie wymieniać. Trzeba mieć także na uwadze, że noszenie maseczki nie zwalnia od stosowania podstawowych zasad higieny. 

Konieczna szczepionka

Kiedy koronawirus - nazywany przed badaczy Covid 19 -zaczął się rozprzestrzeniać i z dużą szybkość zakażać, lekarze rozpoczęli pracę nad szczepionką. Światowa organizacja Zdrowia poinformowała, że szczepionka powinna powstać za ok. 18 miesięcy. Czy okaże się skuteczna? Czas pokaże.

Data aktualizacji: 11.03.2020,
Opublikowano: 11.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej