Kofeina w tabletkach – dla kogo jest przeznaczona? Działanie kofeiny i możliwe skutki uboczne jej stosowania 

Fot: Piotr / fotolia.com

Kofeina w tabletkach stosowana jest najczęściej przez sportowców oraz przez osoby wykonujące pracę umysłową. Suplementy zawierające kofeiną przyczyniają się do zwiększenia wytrzymałości organizmu, zmniejszają uczucie zmęczenia i senność oraz poprawiają pamięć i koncentrację. 

Kofeina jest substancją pochodzenia roślinnego, która działa podbudzająco na układ nerwowy. Naturalnymi źródłami tego związku są ziarna kawy i kakaowca, owoce guarany oraz liście herbaty. Kofeina dostępna jest również w formie tabletek.

Kofeina w tabletach – jakie posiada właściwości?

Kofeina jest związkiem, dostarczanym organizmowi przez: kawę, kakao, herbatę oraz czekoladę. Dodawana jest do napojów energetycznych oraz typu coca-cola. Kofeina stosowana jest również w formie tabletek przeznaczonych do suplementacji diety m.in. przez sportowców. Substancja ta wykazuje działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy. Przyczynia się do redukcji senności i zmęczenia, przyspiesza akcję serca, pobudza czynności oddechowe, poprawia koncentrację, pamięć i uwagę, zwiększa ogólną sprawność umysłową i ruchową oraz refleks. Kofeina wykazuje również działanie przeciwbólowe, dlatego wykorzystywana jest w lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Tabletki kofeinowe bardzo często stosowane są przez zawodowych sportowców – kulturystów, kolarzy, biegaczy i triathlonistów. Ich działanie polega na zwiększeniu wydolności organizmu, zmniejszeniu uczucia zmęczenia oraz bolesności mięśni, która towarzyszy intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Tabletki z kofeiną wykorzystywane są przez sportowców również ze względu na swoje właściwości energetyzujące oraz wspomaganie zdolności wysiłkowych organizmu i polepszenie wytrzymałości. Stosowanie odżywek i suplementów z kofeiną pozwala na dłuższe trenowanie bez uczucia znużenia i zmęczenia, co przekłada się na szybszy wzrost formy oraz lepszą regenerację organizmu. Dzięki swoim właściwościom kofeina w tabletkach przyczynia się do polepszenia wyników osiąganych przez sportowców.

Czy zażywasz suplementy diety?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Kofeina w tabletkach na odchudzanie

Kofeina działa pobudzająco na procesy przemiany materii oraz stymuluje tkankę tłuszczową skutkując jej szybszym spalaniem. Substancja ta wspomaga również zwalczanie cellulitu. Odchudzające właściwości kofeiny wykorzystywane są w produkcji preparatów termogenicznych określanych mianem „spalaczy tłuszczu”. Tabletki z kofeiną przeznaczone do suplementacji diety pozwalają na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a tym samym na rozwój beztłuszczowej masy ciała. Kofeina jest związkiem poddawanym licznym badaniom naukowych. Jedne z nich udowodniły, że kofeina w tabletkach i kapsułkach wykazuje silniejsze właściwości pobudzające metabolizm niż kofeina zawarta w kawie czy herbacie.

Kofeina w tabletkach – zalety jej stosowania dla kulturystów

Kulturystyka jest dyscypliną sportową polegającą na ukształtowaniu mocno umięśnionej sylwetki i maksymalnym zredukowania podskórnej tkanki tłuszczowej poprzez wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych z obciążeniem. Stosowanie kofeiny w tabletkach przez kulturystów przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest pobudzanie układu nerwowego, a jednocześnie zwiększanie motywacji do podejmowania systematycznych treningów. Przyjmowanie tabletek kofeinowych przyczynia się do lepszej efektywności ćwiczeń fizycznych. Istotną zaletą kofeiny z punktu widzenia kulturystów jest zwiększanie poziomu testosteronu – męskiego hormonu umożliwiającego rozbudowanie masy mięśniowej z zachowaniem niewielkiego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie.

Czy powinno się pić kawę? Jeśli tak, to jaką? Zobacz na filmie:

Zobacz film: Jaką kawę powinniśmy pić? Źródło: 36,6

Tabletki z kofeiną dla poprawy zdolności poznawczych

Tabletki z kofeiną przeznaczone są również dla osób wykonujących pracę umysłową. Suplementy diety zawierające kofeinę przyczyniają się do polepszenia zdolności poznawczych, do których zalicza się: pamięć, koncentrację, uwagę oraz umiejętność logicznego myślenia. Wykazują właściwości zmniejszające uczucie senności i znużenia oraz zwiększają odporność psychiczną redukując negatywny wpływ stresu na organizm. Tego rodzaju preparaty często przedstawiane są w reklamach telewizyjnych, zwłaszcza w okresie studenckich sesji egzaminacyjnych.

Skutki uboczne stosowania tabletek z kofeiną

Kofeina jest substancją mogącą wywoływać uzależnienie. Nadużywanie tabletek z kofeiną czy jej nadmierne przyjmowanie w postaci kawy może prowadzić do tego, że organizm będzie domagał się ciągłego ich przyjmowania w coraz większych ilościach. Do skutków ubocznych nadmiernego i długotrwałego stosowania tabletek z kofeiną zalicza się: przewlekłe zmęczenie, apatię, rozdrażnienie, odczuwanie lęku i niepokoju oraz bóle i zawroty głowy. Kofeinę, podobnie jak inne używki o wysokim potencjale uzależniającym można przedawkować. Za bezpieczną, dobową dawkę kofeiny uznaje się wartość poniżej 300 miligramów. Objawami wskazującymi na przedawkowanie kofeiny są:

  • nadmierne pobudzenie,
  • trudności w koncentracji,
  • zaburzenia pamięci,
  • dolegliwości żołądkowe,
  • nudności i wymioty,
  • bezsenność,
  • odwodnienie organizmu,
  • spadek formy,
  • narastające zmęczenie.
Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej