Kiełki słonecznika stanowią prawdziwą skarbnicę witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawarte w nich związki przyczyniają się również do wzmacniania skóry, włosów i paznokci. Kiełki słonecznika mogą być dodawane do rozmaitych sałatek oraz wypieków.
Kiełki słonecznika - wartość odżywcza, kaloryczność
Kiełki słonecznika w swoim składzie zawierają ogromną ilość substancji odżywczych. Są dobrym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6), a także witaminy A, C, D, E i K. Kiełki słonecznika stanowią prawdziwe bogactwo związków mineralnych, wśród których znajdują się: wapń, fosfor, magnez, jod, kobalt, krzem, mangan, selen, potas, cynk, żelazo i siarka. W kiełkach słonecznika oprócz witamin i minerałów występują również inne substancje o korzystnym wpływie na organizm. Są to m.in. pektyny, lecytyna, saponiny oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. 100 g kiełków słonecznika dostarcza jedynie 31 kcal i dużych ilości białka - zawartość białka w kiełkach słonecznika sięga nawet 24-30%.
Kiełki słonecznika - właściwości zdrowotne
Kiełki słonecznika dzięki zawartym w nim składnikom posiadają właściwości antyoksydacyjne. Substancje takie jak: witamina C i E, selen i cynk zaliczane są do naturalnych przeciwutleniaczy. Ich rolą jest neutralizowanie szkodliwego działania wolnych rodników tlenowych, a tym samym opóźnienie procesów starzenia się skóry i zapobieganie rozwojowi wielu chorób (m.in.: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, nowotworów, cukrzycy, schorzeń mózgu). Kiełki słonecznika mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, przyczyniając się do wzmacniania serca. Usprawniają procesy przemiany materii wykazując szczególnie korzystne działanie na metabolizm węglowodanów i tłuszczów. Kiełki słonecznika wzmacniają skórę, włosy i paznokcie zapewniając ich zdrowy wygląd. Wyróżniają się zawartością witaminy D, której niedobór może powodować m.in. częste bóle kostne i mięśniowe, brak apetytu, bezsenność oraz zaburzenia widzenia.
Kiełki słonecznika w swoim składzie zawierają minerały odpowiadające za zdrowe i mocne kości, a także zapewniające prawidłowe działanie układu krwiotwórczego. Ponadto składniki obecne w kiełkach słonecznika wykazują właściwości przeciwzapalne i wzmacniające naturalną odporność. Kiełki słonecznika ze względu na wysoką zawartość witamin i minerałów są szczególnie zalecane osobom na diecie wegetariańskiej, u których istnieje większe ryzyko niedoborów pokarmowych.
Kiełki słonecznika warto jeść, podobnie jak ziarna. Zobaczcie, jakie jeszcze nasiona są polecane, zwłaszcza jako dodatek do pieczywa:
Kiełki słonecznika - hodowla
Kiełki słonecznika można kupić w marketach i sklepach ze zdrową żywnością. W prosty sposób można je również wyhodować samodzielnie w domu. Z ziaren słonecznika możliwe jest otrzymanie dwóch rodzajów kiełków:
- z łuskanych - krótkie, białe kiełki o lekko zaróżowionych pędach oraz orzechowym posmaku,
- w łupinach - długie kiełki o zielonych pędach.
Kiełki z łuskanych ziaren słonecznika można wyhodować wykorzystując w tym celu tradycyjną kiełkownicę, słoik lub woreczek, natomiast w hodowli kiełków z nasion w łupinach stosuje się pojemnik z ziemią. Przed umieszczeniem ziaren w podłożu należy namaczać je w wodzie przez 8-10 h. Okres kiełkowania wynosi 2-3 dni, po tym czasie kiełki słonecznika nadają się do spożycia. Można je wykorzystać jako składnik zup, sałatek, sosów, wypieków oraz panierek do mięs.
Przepis na sałatkę z kiełkami słonecznika, jajkiem, rzodkiewką i płatkami migdałów
Ilość: 2 porcje
Składniki:
- 4 jajka,
- ⅓ główki sałaty lodowej,
- 50 g kiełków słonecznika,
- 50 g płatków migdałów,
- pęczek rzodkiewki,
- sos koperkowy: 200 g gęstego jogurtu greckiego, 1 łyżka majonezu, 4 łyżki posiekanego koperku.
Sposób przygotowania:
- Jajka ugotuj na twardo, ostudź i pokrój na ćwiartki.
- Sałatę umyj, osusz i pokrój. Włóż do szerokiej salaterki.
- Na sałacie ułóż starannie umyte i pokrojone w cienkie plastry rzodkiewki. Całość posyp kiełkami słonecznika.
- Składniki na sos połącz ze sobą. Gotowym sosem polej sałatkę.
- Płatki migdałowe lekko zrumień na suchej patelni, bez dodatku tłuszczu. Posyp nimi sałatkę.
Przepis na sałatkę z kiełkami słonecznika, z rukolą i papryką
Ilość: 2 porcje
Składniki:
- 2 garście rukoli,
- 1 żółta papryka,
- garść kiełków słonecznika,
- ⅓ szklanki nasion słonecznika,
- sos: 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, 1 łyżka posiekanego koperku, ½ cebuli, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka octu balsamicznego, sól i pieprz, odrobina cukru do smaku.
Sposób przygotowania:
- Paprykę dokładnie umyj i pokrój w kostkę.
- Rukolę i kiełki opłucz pod wodą, osusz. Następnie ułóż na talerzach. Dodaj paprykę. Całość posyp kiełkami słonecznika i nasionami słonecznika. Nasiona można wcześniej podsmażyć na oleju przez około 3 minuty.
- Przygotuj sos. Ocet wymieszaj z oliwą. Cebulę obierz i pokrój w bardzo drobną kostkę. Posiekany koperek i pietruszkę dodaj do sosu. Całość dopraw do smaku cukrem, solą i pieprzem. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.
- Sałatkę polej gotowym sosem.