Mączka chleba świętojańskiego jest dodatkiem do żywności znajdującym zastosowanie w produkcji wyrobów cukierniczych. Posiada charakterystyczny karmelowy aromat i wykorzystywana jest jako zamiennik kakao. Mączka chleba świętojańskiego wykazuje dobroczynny wpływ na układ pokarmowy, ale w nadmiarze może wywoływać pewne skutki uboczne.
Co to jest mączka chleba świętojańskiego?
Mączka chleba świętojańskiego, znana również pod nazwą karob, jest powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności. W przemyśle spożywczym oznaczana jest symbolem E410. Wykazuje właściwości: emulgujące pozwalając na stworzenie i utrzymanie jednorodnej mieszaniny dwóch lub więcej substancji, stabilizujące zapewniając utrzymanie pożądanej struktury oraz zagęszczające i żelujące gwarantujące odpowiednią lepkość, kleistość i konsystencję produktów żywnościowych. Mączka chleba świętojańskiego pozyskiwana jest z drzewa karobowego nazywanego także szarańczynem strąkowym występującym w rejonach Morza Śródziemnego. Roślina cechuje się wysoką wartością odżywczą i prawdopodobnie wykorzystywana była już w czasach starożytnego Egiptu stanowiąc ważne źródło pożywienia.
Mączka chleba świętojańskiego znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, głównie w produkcji takich wyrobów, jak: lody, lukier, polewy, suszone warzywa i owoce, fermentowane produkty śmietanowe, galaretki, dżemy, marmolady, jadalne kasztany w zalewie. Mączka chleba świętojańskiego dodawana jest również do mleka modyfikowanego dla niemowląt. Guma karobowa swoim smakiem przypomina kakao, dlatego nierzadko stanowi jego zamiennik w różnych produktach cukierniczych. Stosowana jest również jako składnik suplementów diety np. o działaniu wspomagającym odchudzanie oraz leków, głównie syropów.
Zobaczcie koniecznie, jakie szkodliwe barwniki znajdziemy w żywności:
Mączka chleba świętojańskiego - czy zawiera gluten?
Mączka chleba świętojańskiego nie zawiera glutenu, dlatego może stanowić dodatek do żywności przeznaczonej dla osób chorujących na celiakię, alergię czy nietolerancję glutenu. Ponadto, uznawana jest za zdrowszą alternatywę czekolady i kakao, gdyż w przeciwieństwie do tych produktów nie dostarcza kwasu szczawiowego utrudniającego przyswajanie wapnia i cynku. W domowej kuchni karob może być wykorzystywany jako zagęstnik do sosów, dodatek wzbogacający smak domowych placuszków oraz zamiennik jajek w różnych ciastach i deserach, co jest dużą zaletą dla osób cierpiących na alergię na białko jaja kurzego.
Mączka chleba świętojańskiego - szkodliwość i wpływ na zdrowie
Mączka chleba świętojańskiego należy do dozwolonych dodatków żywnościowych i uznawana jest za produkt bezpieczny. Świadczy o tym chociażby fakt, że karob dodawany jest do mleka modyfikowanego dla niemowląt. Mączka chleba świętojańskiego jest bezglutenowa, wegańska i hipoalergiczna, a ponadto odznacza się wysoką wartością odżywczą. W jej składzie znajdują się liczne witaminy, takie jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Karob zawiera również witaminy, w tym witaminę C, A, E oraz witaminy z grupy B: tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy. Strąki chleba świętojańskiego, z których pozyskiwana jest mączka dawniej wykorzystywane były w medycynie naturalnej, m.in. w leczeniu biegunek i osteoporozy. Karob posiada korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Hamuje rozwój bakterii, dlatego może być stosowany w pomocniczym leczeniu infekcji i biegunek. Jest również dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje perystaltykę jelit, usprawnia procesy trawienne, a także zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Miazga z karobu przyczynia się do obniżania poziomu “złego” cholesterolu w surowicy krwi, natomiast syrop wspiera zwalczanie bólów gardła, kaszlu, objawów przeziębienia oraz innych symptomów towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych. Nadmierne spożycie mączki chleba świętojańskiego może spowodować wystąpienie wzdęć i biegunek.
Mączka chleba świętojańskiego - cena, gdzie kupić?
Mączka chleba świętojańskiego dostępna jest w postaci proszku w sklepach ze zdrową żywnością. Cena karobu wynosi około 12 złotych za kilogram. Na rynku można znaleźć również melasę z chleba świętojańskiego o karmelowym posmaku, ciemnobrązowej barwie i konsystencji syropu. Można ją stosować jako zamiennik cukru, np. do słodzenia napojów lub polewania ciast, placków i rozmaitych deserów. Melasa karobowa kosztuje średnio 16 zł za słoiczek o pojemności 330 g.
Mączka chleba świętojańskiego - przepis na placuszki owsiane z karobem
Ilość: 2 porcje
Składniki:
- ¾ szklanki płatków owsianych,
- ½ szklanki wody,
- 1 łyżeczka mączki chleba świętojańskiego,
- ⅓ łyżeczki sody,
- 1 jajko,
- 1 łyżeczka miodu,
- 1 łyżka oleju kokosowego,
- szczypta cynamonu,
- do podania: ½ szklanki jogurtu naturalnego, 2 figi, garść borówek amerykańskich.
Sposób przygotowania:
- Zmielone płatki owsiane wymieszaj z sodą, a następnie z wodą.
- Do uzyskanej masy dodaj mączkę chleba świętojańskiego, miód, jajko i szczyptę cynamonu. Całość zmiksuj do połączenia wszystkich składników.
- Na patelni rozgrzej olej kokosowy. Nakładaj za pomocą łyżki niewielkie placki. Smaż po 2 minuty z każdej strony.
- Gotowe placuszki owsiane podawaj polane jogurtem naturalnym i udekorowane owocami.
Rozwiążcie nasz quiz i przekonajcie się, co wiecie o zdrowym odżywianiu: