Jasnota biała – właściwości prozdrowotne. Na co pomaga jasnota biała?

Fot. AndyRoland / Getty Images

Jasnota biała, zwana też pokrzywą głuchą, to pospolicie występująca w Polsce roślina o licznych właściwościach prozdrowotnych. Wykazuje pozytywny wpływ na kondycję skóry i łagodzi stany zapalne. Znana jest z działania powlekającego, ściągającego i przeciwkrwotocznego.

Jasnota biała to roślina do złudzenia przypominająca pokrzywę. Jednakże w przeciwieństwie do niej liście jasnoty nie parzą. To miododajna roślina o słodkim zapachu, która jest powszechnie wykorzystywana w lecznictwie. W jej składzie znajdują się m.in. flawonoidy (głównie rutyna i kwercetyna), olejki eteryczne, garbniki, glikozydy irydoidowe, związki śluzowe. Na rynku dostępna jest zarówno w postaci monopreparatu, jak i element wieloskładnikowych mieszanek ziołowych.

Jasnota biała – wiadomości ogólne

Jasnota biała (z łac. Lamium album L.) to gatunek wieloletniej rośliny zaliczanej do rodzaju jasnota i rodziny jasnotowate. Występuje powszechnie na całym kontynencie europejskim oraz obszarach Azji, gdzie panuje klimat umiarkowany. Jasnotę dziko rosnącą znajdzie się bez trudu ta terenie całej Polski. Spotykana jest w zaroślach, zaniedbanych ogrodach i sadach, przy drogach, budynkach i ogrodzeniach, a nawet w rumowiskach. Bylina ta lubi porastać zacienione miejsca, gdzie występuje żyzna próchniczna gleba i panuje dostateczna wilgotność.

Jak wygląda jasnota biała?

Roślina ta ogólnym wyglądem podobna jest do pokrzywy. W związku z tym zwyczajowo jasnota biała nazywana jest pokrzywą białą, głuchą lub martwą. Liście jasnoty białej są rozłożone naprzeciwlegle. Mają wydłużony, sercowaty kształt i grubo piłkowane brzegi. Rosną na krótkich ogonkach. Są ostro zakończone i delikatnie owłosione. Wydzielają charakterystyczny zapach. Łodyga jasnoty białej jest wzniesiona i nierozgałęziona. Roślina osiąga średnio wysokość 60 cm. W przekroju poprzecznym jest czterokanciasta, skąpo owłosiona. Wytwarza liczne podziemne odnogi. Jasnota ma białe, dość duże kwiaty (wielkości 2,5 cm), które wyrastają pionowo w okółkach w kątach liści. Roślina kwitnie od maja do listopada. Owocem jasnoty jest rozłupnia, w której znajdują się cztery ciemnoszare rozłupki.

Jasnota biała – właściwości lecznicze

Jasnota biała wykazuje liczne właściwości lecznicze. Surowiec zielarski stanowi kwiat jasnoty białej (z łac. Lamii albi flos), który stosowany może być zarówno wewnętrznie w formie naparów, jak i zewnętrznie do sporządzania kompresów, okładów, przemywania zmienionej chorobowo skóry, wykonywania nasiadówki. Można również dodawać go do kąpieli. Jasnota biała znana jest przede wszystkim z działania powlekającego, przeciwkrwotocznego, wzmacniającego, krwiotwórczego, osłonowego, przeciwbakteryjnego, przeciwzapalnego, fungistatycznego, przeciwwysiękowego, żółciopędnego, rozkurczowego, metabolicznego.

Przy jakich dolegliwościach warto pamiętać o ziołach? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Wykorzystywana jest w łagodzeniu nadmiernego krwawienia menstruacyjnego oraz objawów pojawiających się w przebiegu stanów zapalnych narządów rodnych. Na co jeszcze pomaga jasnota biała? Roślina stosowana jest pomocniczo w leczeniu nieżytów dróg oddechowych. Napar z jasnoty białej ułatwi odkrztuszanie i wspomoże usuwanie zalegającej w drogach oddechowych flegmy. Zalecana jest w łagodzeniu różnego pochodzenia przewlekłych kaszlów, w tym też spowodowanych podrażnieniem przez nikotynę. Dodatkowo dzięki działaniu moczopędnemu wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Korzystnie wpływa na śledzionę, trzustkę i wątrobę. Łagodzi podrażnienia błony śluzowej żołądka, wzdęcia i uczucie przepełnienia. Uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i zwiększa ich elastyczność. Zwalcza kruchość naczyń krwionośnych, zwiększa liczbę erytrocytów (krwinek czerwonych) we krwi i leczy hemoroidy. Jasnota biała to zioło będące częstym składnikiem mieszanek zmniejszających nerwowość, wzmacniających ogólną odporność organizmu i poprawiających jakość snu. Jej stosowanie wskazane jest przy wewnętrznym niepokoju, stresie czy stanach lękowych.

Właściwości oczyszczające jasnoty białej znalazły zastosowanie w zwalczaniu trądziku młodzieńczego czy wysypek skórnych. Stosowana w okładach jako środek przeciwzapalny i antyseptyczny przyspiesza gojenie ran i skaleczeń. Zalecana jest do przemywania głowy przy łupieżu i swędzeniu skóry głowy. Wykorzystywać ją można też do okładów na zmęczone oczy, opuchnięcia i cienie pod oczami. Używana bywa w formie płukanek w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej.

Co zawiera jasnota biała?

Jasnota biała cenne właściwości zawdzięcza zawartym w niej związkom, wśród których wymienia się m.in.: flawonoidy (głównie kwercetynę i rutynę), kwasy organiczne, olejki eteryczne, garbniki, glikozydy irydoidowe, związki śluzowe, saponiny.

Bibliografia:

1. Matuszkiewicz W., Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, Warszawa, PWN, 2006.

2. Grys A., Łowicki Z., Gryszczyńska A. i wsp., Rośliny zielarskie w leczeniu chorób skóry – bezpieczeństwo i zastosowanie, „Postępy Fitoterapii”, 2011, 3, s. 191-196.

3. Cavelius A.A., Zioła w medycynie naturalnej, Bremen, MAK Verlag GmbH, 2005. 

Data aktualizacji: 07.01.2019,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej