Jak skutecznie i w prosty sposób wyczyścić grilla?

Fot: Betsie Van Der Meer / gettyimages.com

Polacy kochają grilować! Niestety pandemia pokrzyżowała plany i grilla będzie można zrobić, co najwyżej na balkonie czy podwórku. Bez względu na to gdzie będziemy opiekać kiełbaski czy warzywa - ruszt trzeba dobrze wyczyścić. Jak to zrobić? 

Niestety w tym roku majówkowe grillowanie będzie wyglądało trochę inaczej. Nie będzie można zaprosić znajomych, zrobienie grilla w lesie, w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu w gronie znajomych, też nie wchodzi w grę. Na szczęście grilla można zrobić na balkonie (pod warunkiem, że nie mieszkamy w bloku) lub na podwórku, ci którzy nie mają ani jednego, ani drugiego będą musieli się zadowolić piekarnikiem z funkcją grilla lub grillem elektrycznym.

Bez względu na to, którą opcję wybierzemy - ruszt trzeba dokładnie wyczyścić.

Jak wyczyścić grilla?

Sposobów na wyczyszczenie rusztu jest dużo. Jeśli zależy nam na czasie możemy użyć specjalnych detergentów, które skutecznie rozprawią się z zaschniętym tłuszczem i brudem. Decydując się na chemiczne środki trzeba zawsze postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Do wyczyszczenia grilla można użyć również płynu do zmywania lub płynu do mycia szyb.

Z tłuszczem i resztkami jedzenia, które zostały na ruszcie poradzi sobie także ... cebula. Jeśli grill nie jest bardzo brudny, gorące jeszcze kratki trzeba pocierać połówką cebuli (aby uniknąć poparzenia można ją nabić na widelec), a później przetrzeć mokrą szmatką.

Przy większych zabrudzeniach warto sięgnąć po sól. W pierwszej kolejności ruszt trzeba obficie posypać solą, następnie trzeba go położyć nad rozgrzanym węglem. Kiedy sól zrobi się brązowa, ruszt trzeba przetrzeć drucianą szczotką.

Jeśli ruszt jest bardzo brudny do czyszczenia warto użyć pasty zrobionej z łyżki sody oczyszczonej i łyżeczki ciepłej wody. Pastę trzeba dokładnie rozprowadzić po ruszcie i zostawić na pół godziny. Po tym czasie kratkę trzeba przetrzeć druciakiem i dokładnie spłukać wodą.

Do wyczyszczenia grilla można wykorzystać też folię aluminiową. Po zakończonym grillowaniu rusz trzeba wytrzeć suchym ręcznikiem lub szmatką. Następnie zawijamy go w folię aluminiową i rozgrzewamy grilla na ok. 25 minut. Po tym czasie, kiedy ruszt ostygnie, brud i tłuszcz powinny zmienić się w popiół.

Jak grillować zdrowo i smacznie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak grillować zdrowo i smacznie? Źródło: 36,6

Dlaczego grilla trzeba czyścic regularnie?

Czysty grill to przede wszystkim smaczniejsze jedzenie, ale nie tylko. Po każdym grillowaniu na ruszcie zostają resztki jedzenia oraz tłuszcz. Jeśli nie zostaną usunięte mogą zacząć rozwijać się w nich bakterie. Trzeba sobie także zdawać sprawę, że każde kolejne "rozgrzewanie" starego tłuszczu czy resztek jedzenia sprawia, że zaczynają się wtrącać toksyczne związki, które mogą przenikać do jedzenia.

Jakie błędy popełniamy podczas grillowania?

Mimo że grillowanie urosło do rangi sportu narodowego, to wiele osób ciągle nie wie, jak robić to prawidłowo. Jakie błędy popełniamy najczęściej? Przede wszystkim do rozpalania używamy benzyny. W prawdzie węgiel rozpala się szybciej, ale wraz ze spalanie się benzyny do jedzenia przenikają toksyczne i szkodliwe dla zdrowia związku.

Wiele osób zaczyna grillowanie od razu, gdy rozpali ogień. To błąd. Takie mięso upiecze się tylko z zewnątrz, a w środku będzie surowe. Grillowanie można rozpocząć dopiero wtedy, gdy na węglu pojawi się biały nalot, a płomienie nie będą widoczne.

Dużym błędem jest nadmierne solenie jedzenia przed grillowaniem. Nadmiar soli sprawia, że mięso szybciej straci wodę, będzie suche i niesmaczne.

Data aktualizacji: 01.05.2023,
Opublikowano: 01.05.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej