Jak przekonać dzieci do picia wody? Scenariusze lekcji na nauczycieli

Fot: Royalty-free / gettyimages.com

Polskie dzieci i młodzież nie mają najlepszych nawyków żywieniowych. Jedzą zbyt dużo przetworzonego jedzenia i zbyt często sięgają po słodkie napoje. Jak to zmienić i jak przekonać dzieci, że najlepszym dla nich napojem jest woda?

Ciało człowieka składa się przede wszystkim z wody. Organizm potrzebuje jej do przeprowadzenia wielu procesów biochemicznych. To woda ułatwia przepływ krwi i transport substancji odżywczych czy hormonów. Poprawia metabolizm, a także poprawia koncentrację. Specjaliści zalecają, aby każdy z nas wypijał jej co najmniej 1,5 litra. Niestety większość z nas zamiast po wodę woli sięgnąć po słodki napój. Te ostanie szczególnie chętnie piją dzieci. Czy można ich tego oduczyć i przekonać, że woda jest znacznie lepszym wyborem? Tak! Specjaliści z programu Żółty talerz przygotowali scenariusze lekcji (nie tylko) dla nauczycieli, które pomogą zmienić nawyki żywieniowe dzieci.

Przykładowy scenariusz lekcji dla grup przedszkolnych i klas I-III

Cel zajęć

Zapoznanie dzieci z istotną funkcją wody dla życia i funkcjonowania organizmu. Zdobycie wiedzy na temat zdrowego nawadniania organizmu. Zdobycie wiedzy na temat wpływu i właściwości poszczególnych napoi na zdrowie człowieka.

Metody i formy pracy

Pogadanka, burza mózgów, praca indywidualna – karty pracy, eksperyment.

Materiały do zajęć

Powycinane i zeskalowane poszczególne statki (komplet dla każdego dziecka). Czyste kartki i klej, kredki. Karta pracy „Szklanki” (do zrobienia przez Was)s. Karta pracy „Zwierzęta” (do zrobienia przez Was). „Pamiątka z safari”. Sokowirówka i wybrane owoce i warzywa w zbliżonej gramaturze (jabłko, arbuz, marchew, banan, seler).

Przygotowanie do zajęć

Przygotuj niezbędne materiały – kartki, klej, kredki. Wydrukuj karty pracy dla wszystkich dzieci – załączniki. Powieś plakat oraz postać Pani Wandy w widocznym dla uczniów miejscu.

Jak powinno wyglądać zdrowe grilowanie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zdrowo grillować? Źródło: 36,6

Wprowadzenie:

Opowiedz dzieciom historię. Przerwij ją we wskazanych miejscach, aby mieć możliwość zadawania pytań. Propozycje pytań znajdziesz pod tekstem. Dzisiaj wyruszymy w kolejną odkrywczą i pełną przygód podróż razem z Panią Wandą. Jeśli dobrze zapamiętaliście, Pani Wanda ciężko pracowała całe wakacje i nadal pracuje, ucząc dzieci zasad zdrowego odżywiania i dostarczając im świeże i zdrowe posiłki swoim fantastycznym food truckiem. W nadchodzące ferie Pani Wanda postanowiła przeżyć z córką coś wyjątkowego. Naradzały się długimi godzinami – czy to spływ kajakiem po alpejskich potokach czy przejazd wielbłądem przez marokańską pustynię? A może udział w zawodach balonowych lub wspinaczka na himalajskie szczyty? Wspólnie z córką zdecydowały się na dzikie safari, czyli przejazd samochodem terenowym przez afrykańskie równiny, by podziwiać dzikie zwierzęta wich naturalnym środowisku.Pani Wanda, jako osoba przedsiębiorcza, od razu zaczęła czytać i poszukiwać informacji, by jak najlepiej przygotować się do wyprawy. Dowiedziała się, że Afryka to kontynent bardzo gorący, ziemia tam jest twarda i wysuszona. Dostęp do wody jest tam bardzo utrudniony, przez co ludziom żyje się bardzo ciężko, muszą pokonywać dalekie trasy, by zdobyć choć trochę wody do picia, gotowania lub umycia się. Rośliny, które rosną w Afryce, to głównie sucholubne trawy i karłowate drzewa i krzewy, przez co mało jest zacienionych miejsc, a sama uprawa roślin jest bardzo trudna. „Musimy mieć ze sobą dużo wody, aby przeżyć tę przygodę, moja córko” – powiedziała Pani Wanda. „Nie możemy być też samolubne i powinnyśmy zatroszczyć się o tych biednych ludzi, którzy ugoszczą nas w swojej wiosce. Im też przywieziemy coś do picia”. I w mig zaczęła organizować transport ogromnych zapasów wody innych napoi do Afryki. W tym celu wynajęła olbrzymie tankowce – czyli takie statki-cysterny do przewozu płynów – i zaczęła zbiórkę napoi dla afrykańskiej wioski.

Karty pracy "Szklanki"

Opowiedz uczniom, dlaczego woda jest tak ważna dla życia i dlaczego należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu:

Woda jest podstawowym składnikiem naszej diety. Nasze ciało składa się w ponad połowie zwody – jest ona w mięśniach, narządach i kościach. Dzięki wodzie prawidłowo pracuje nasz organizm i właściwie przebiegają wszystkie procesy, jakie w nim zachodzą, od trawienia i transportu substancji odżywczych po regulację temperatury ciała. Niedobór wody, czyli odwodnienie, prowadzi do obniżenia naszej wydolności, utraty sił i zdrowia. Nigdy nie możemy dopuścić do dużego odwodnienia, bo grozi to poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i zagraża życiu. Pamiętajcie opiciu, szczególnie w upalne dni lub podczas dużego wysiłku fizycznego.

Więcej scenariuszy i pomocy znajdziecie tutaj.  

Data aktualizacji: 19.10.2019,
Opublikowano: 19.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej