Jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy? Porady, sposoby

Fot. Annie Engel / Getty Images

Okres niemowlęctwa to nie jest moment na oduczanie dziecka jedzenia w nocy. Jeśli niemowlę budzi się w nocy, należy sprawdzić, czy głód rzeczywiście jest jedyną przyczyną płaczu, ponieważ mogą powodować go inne stany i nie zawsze karmienie w nocy jest konieczne.

Nocne karmienie dzieci to problem większości rodziców. Należy jednak zdawać sobie sprawę z różnicy pomiędzy dokarmianiem dziecka rocznego a niemowlęcia. W późniejszym okresie zdecydowanie warto zapoznać się z pewnymi metodami pozwalającymi na przespanie nocy.

Kiedy odzwyczaić niemowlę od jedzenia w nocy?

Niemowlęta, szczególnie te karmione piersią, w pierwszych miesiącach są karmione „na żądanie”. Nikogo nie powinno więc dziwić, że dziecko budzi się w nocy. W pierwszym miesiącu życia wręcz wskazane jest, by przez całą dobę było karmione co 3 godziny. Również w kolejnych miesiącach nie wolno wymagać, by niemowlę przesypiało całe noce bez karmienia. Kiedy karmi się piersią, można mieć wrażenie, że niemowlę po prostu traktuje pierś jak smoczek. Budzi się, ponieważ potrzebuje bliskości mamy. Po podaniu piersi często nie pije dużo i szybko zasypia. Nie jest to oczywiście regułą, należy mieć na uwadze, że pokarm kobiecy zmienia się zależnie od wielu czynników. Nie ma więc pewności, czy wieczorny posiłek wystarczył maluchowi na kilka godzin. Karmiąc butelką, łatwiej ocenić, ile dziecko zjadło wieczorem, jednak ma ono prawo zgłodnieć szybciej niż dopiero nad ranem.

Częste karmienie niemowlęcia w nocy jest po prostu normą. Nie wolno lekceważyć żadnego nocnego płaczu. Kiedy wiadomo, że budzenie w nocy nie jest spowodowane głodem, dziecko skończyło już przynajmniej 1,5 roku, można starać się zupełnie odzwyczaić dziecko od nocnego jedzenia. Najlepiej jednak zrobić to w momencie, kiedy jest ono w stanie powiedzieć, dlaczego się obudziło. Niezależnie od tego, kiedy podejmiemy się oduczania dziecka karmienia w nocy, podstawą jest wytrwałość i konsekwencja.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy na jedzenie?

Nocne jedzenie to problem wszystkich rodziców. Zanim zacznie się dokładać wszelkich starań do oduczania nocnego jedzenia, należy zawsze wykluczyć inne przyczyny, dla których dziecko budzi się w nocy. Niemowlęta i starsze dzieci mogą się budzić, jeśli mają w pokoju suche powietrze. Potrzebują więc nie tyle zjeść, co się napić. W okresie niemowlęcym dość istotnym problemem jest ząbkowanie. Bolesne, może generować chęć nocnego jedzenia u dzieci. Nie wolno też każdego płaczu przypisywać głodowi. Należy rozróżnić, czy dziecko się budzi ze względu na głód, czy też np. w wyniku bólu brzucha, trudności z oddaniem stolca czy np. ze względu na ciemność, zimno lub inne czynniki powodujące jego dyskomfort okazywany płaczem.

Jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy?

Nawet jeśli wiąże się to z płaczem dziecka przez kilka nocy z rzędu (nie chodzi o niemowlęta), to nie można po kilku nocach wrócić do nocnego karmienia, ulegając dziecku. Konieczna więc jest konsekwencja w działaniu. Oduczanie dziecka jedzenia w nocy to zwykle żmudna i długotrwała praca. Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby przed położeniem zmienić dziecku pieluszkę i porządnie je nakarmić. U małych dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie ma wytycznych dotyczących odstępu pomiędzy porządnym posiłkiem a pójściem spać. Jeśli dziecko ma skłonność do częstego ulewania, należy je układać w odpowiedniej pozycji. Dziecku budzącemu się w nocy należy spróbować podać butelkę z wodą. Może się bowiem okazać, że chciało mu się jedynie pić.

Jak oduczyć dziecko karmione piersią jedzenia w nocy?

Karmienie piersią często trwa do końca 2. roku życia dziecka. Jest to zresztą zalecany czas karmienia przez Światową Organizację Zdrowia. Dziecko często domaga się karmienia również w nocy, by zaspokoić potrzebę matczynej bliskości. Oduczanie karmienia w nocy powinno się odbywać równocześnie z odstawieniem dziecka od piersi.

Zobacz film: Jak długo karmić dziecko piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 19.05.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej