Jak leczyć chrapanie domowymi sposobami? Dlaczego jest ono problemem?

Fot: EmirmeMedovski / gettyimages.com

Chrapanie jest problemem mogącym wywołać istotne zaburzenia zdrowotne. Często podejmuje się leczenie domowymi sposobami, jeśli jednak są one nieskuteczne, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Czasami nawet wykonuje się zabieg.

Chrapanie jest bardzo częstym problemem. Należy rozróżnić niewinne pochrapywanie od typowego chrapania, które zdecydowanie pogarsza jakość życia. Chrapanie przyczynia się do pojawienia się ciężkich chorób. Ze względu na to, iż często ma związek z otyłością, konieczna w leczeniu chrapania jest modyfikacja stylu życia. Najczęściej początkowo wypróbowuje się domowe sposoby. Mogą one jednak nie przynieść pożądanego efektu i konieczne jest bardziej specjalistyczne leczenie.

Czym jest chrapanie?

Chrapanie wynika z zwężenia dróg oddechowych, a także spadku napięcia mięśni podczas snu. W związku z tym, że powietrze nie może swobodnie przepłynąć przez drogi oddechowe, powstają wibrację w miejscach zwiększonego oporu. To z kolei przenosi się na tkanki miękkie gardła i dochodzi do niechcianego efektu akustycznego. Główną przyczyną chrapania jest niewłaściwa budowa dróg oddechowych, jak również przewlekłe schorzenia oraz czynniki, na które człowiek ma duży wpływ. Są to m.in:

  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • przerost języczka,
  • przerost języka,
  • podniebienie miękkie wiotkie,
  • przerost małżowin nosowych,
  • alergie wziewne,
  • infekcje przebiegające z nieżytem nosa,
  • papierosy,
  • otyłość.

Ryzyko pojawienia się chrapania wzrasta również fizjologicznie wraz z wiekiem i jest to objaw częstszy u mężczyzn niż u kobiet.

Dlaczego chrapanie to problem?

Wydawać by się mogło, że chrapanie jedynie powoduje niewyspanie u współlokatorów, którzy mają problem ze snem. Jednak problem chrapania dotyczy przede wszystkim osoby chrapiącej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że chrapanie istotnie pogarsza jakość snu i predysponuje do obturacyjnego bezdechu sennego. Zespół obturacyjnego bezdechu sennego związany jest z trwającymi co najmniej 10 sekund bezdechami w czasie snu. Generuje to nawracające problemy typu bóle głowy, zaburzenia pamięci i koncentracji, spadek libido czy nadciśnienie. Po zgłoszeniu się do lekarza trudno określić przyczynę tego zjawiska.

Skąd się bierze chrapanie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze chrapanie? Źródło: 36,6.

Jak pozbyć się chrapania?

W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który uchwyci problem z chrapaniem i pomoże naprowadzić diagnostykę na właściwe tory. Dalej pacjent jest kierowany do laryngologa. W przypadku zespołu obturacyjnego bezdechu sennego wymagającego diagnostyki szpitalnej, hospitalizuje się pacjentów, np. na oddziałach pulmonologii.

Leczenie chrapania – czy istnieją leki na chrapanie?

Nie ma leków na chrapanie niwelujących bezpośrednią jego przyczynę. Pulmonolodzy zalecają unikanie różnych dostępnych środków w postaci tabletek, sprayów czy plastrów na chrapanie. Jednak apteki dysponują różnego typu środkami. Ważne jest natomiast utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, aktywnego trybu życia, regularnego snu i czuwania, unikania używek oraz spożywania posiłków i alkoholu w późnych godzinach wieczornych.Czasami w leczeniu chrapania pomocne bywa spanie w pozycji na boku.

Wśród leków na chrapanie wymienia się przede wszystkim te, które poprawiają drożność nosa. Niestety powodują one przesuszanie się śluzówki nosa i nie powinny być długotrwale stosowane. Można również stosować środki o właściwościach nawilżających drogi oddechowe w postaci np. w sprayu. Mogą to być również listki miejscowo naklejane na podniebienie, które działają udrażniająco na drogi oddechowe. Konieczne jest działanie przyczynowe w momencie np. przewlekłej alergii, czyli chociażby stosowanie leków antyhistaminowych. Aby leczyć chrapanie domowymi sposobami, konieczne jest również unikanie środków nasennych i uspokajających. Powodują one bowiem zwiększone ryzyko zapadania się dróg oddechowych i języka w czasie snu. Najważniejsze natomiast to walka z otyłością. Należy zdawać sobie sprawę, że nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu zwiększa ciśnienie wewnątrzbrzuszne, a co za tym idzie wywiera pośredni ucisk na drogi oddechowe, ograniczając ruchomość przepony. Niebezpieczna jest również tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicach szyi. Również może nasilać zapadanie się dróg oddechowych w czasie snu. Czasami można wypróbować niektóre zabiegi laserowe, poprawiające elastyczność włókien kolagenowych. Niektórzy wykorzystują również w leczeniu fale radiowe. Zabieg na chrapanie czasami jest konieczny w przypadku krzywej przegrody nosowej, przerosty migdałków czy polipów.

Data aktualizacji: 13.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej