Jabłczan kreatyny – efekty, dawkowanie, kiedy stosować? Czym jest jabłczan kreatyny?

Fot. ogichobanov / Getty Images

Jabłczan kreatyny stanowi połączenie cząsteczek kwasu jabłkowego i kreatyny. Klasyczny monohydrat kreatyny jest gorzej rozpuszczalny od jabłczanu. Osoby, które stosują jabłczan kreatyny, osiągają dobre efekty w zakresie budowy masy ciała. Substancja ta jest stosowana najczęściej przez kulturystów.

Kreatyna jest doskonałym źródłem energii, które odpowiada za syntezę ATP w czasie wysiłku fizycznego. ATP to adenozyno-5-triofosforan, organiczny związek chemiczny, który odpowiada za wewnątrzkomórkowy transport energii, a co za tym idzie, również za większą siłę mięśniową. Kreatyna jest jedną z najlepiej przebadanych substancji anabolicznych, czyli takich, które gromadzą energię. Substancje te bezpośrednio związane są ze wzrostem tkanek organizmu. Suplementy kreatynowe pomagają budować masę mięśniową, a ich wybór jest dość duży. Wiele osób decyduje się na jabłczan kreatyny. Szczególnie chwalą go piłkarze, siatkarze, fighterzy i osoby wykonujące sporty wytrzymałościowe. Jabłczan kreatyny składa się z jednej cząsteczki kreatyny i dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego, przez co często nazywany jest trikreatyną.

Jak powinien wyglądać trening? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak powinien wyglądać trening? Źródło: Stylowy Magazyn

Jabłczan kreatyny czy monohydrat?

Bardzo często można usłyszeć, że monohydrat kreatyny zapewnia najlepsze efekty w budowaniu masy mięśniowej, jednak nie jest to prawdą. Wszystkie dostępne na rynku suplementy z kreatyną, takie jak orotan, cytrynian, fosforan i jabłczan, odpowiadają za ten sam proces biochemiczny w organizmie. Jabłczan kreatyny tak samo jak monohydrat stymuluje syntezę ATP, czyli naturalnego, fizjologicznego paliwa, bez którego nie odbędzie się większość procesów metabolicznych. Różnica polega głównie na tym, że jabłczan kreatyny jest o wiele lepiej przyswajalny od monohydratu, dzięki czemu efekty pojawiają się szybciej.

Polecamy: Gainer na masę mięśniową – czy jest konieczny?

Jabłczan kreatyny – efekty

Podczas treningu siłowego ATP daje komórkom energię do namnażania się. Osoby zwiększające masę mięśniową obserwują, że stosowanie jabłczanu kreatyny przyspiesza odbudowę mięśni i ich rozrost. ATP wykorzystywany jest do nasilenia reakcji anabolicznych, występujących po intensywnych ćwiczeniach, a jabłczan kreatyny właśnie stymuluje wydzielanie się tej substancji. Intensywny trening w połączeniu z jabłczanem kreatyny przyśpiesza przyrost masy mięśniowej. Badania naukowe nad jabłczanem kreatyny pokazują dość dużą poprawę dotychczasowych wyników treningowych i w przyroście masy mięśniowej. Stosując jabłczan kreatyny, znacznie szybciej zwiększa się obciążenia podczas treningu siłowego.

Warto wiedzieć: Dieta na masę, czuli jak rozbudować masę mięśniową? Produkty zalecane i zasady w diecie na masę. Przykładowe jadłospisy dla osób o masie 60, 70 i 80 kilogramów

Jak brać jabłczan kreatyny?

Kreatyna jest lepiej przyswajalna razem z glukozą, dlatego powszechnie przyjęło się, by suplement popijać sokiem owocowym. Jabłczan kreatyny można spotkać na rynku w czystej postaci kapsułek lub wieloskładnikowych suplementów w tabletkach lub w proszku. Jeśli chodzi o samo dawkowanie substancji, jest ono zależne od wcześniejszych suplementacji, indywidualnej podatności na keratynę w tej postaci lub konkretnego preparatu. W cyklicznej suplementacji zaleca się 5 – 10 g na dobę przyjmowanych w 1 – 3 porcjach po 2 – 5 g na dawkę. Cykl przyjmowania trwa 4 – 8 tygodni, po czym należy zrobić co najmniej 1 miesiąc przerwy. Jabłczan kreatyny można przyjmować również stale w dawce 0,03 – 0,05 g na 1 kg masy ciała.

Jabłczan kreatyny – skutki uboczne

Dotychczas nie ma zbyt wiele badań naukowych opisujących skutki uboczne przyjmowania jabłczanu kreatyny. Stosowanie substancji nie może jednak trwać dłużej niż 8 tygodni, ponieważ potencjalnie może obciążać nerki. Udowodniono również, że długotrwałe sięganie po jabłczan kreatyny może podnosić poziom formaldehydu w ustroju. Substancja ta ma działanie toksyczne, które działa drażniąco na błonę śluzową żołądka. Może uszkodzić również wątrobę, nerki i serce. Ma wysoce niekorzystny wpływ na błonę śluzową żołądka. Stosowanie jabłczanu kreatyny wywołuje silne nawodnienie komórek mięśniowych, co wpływa na wzrost masy ciała.

Data aktualizacji: 23.01.2019,
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej