Infekcja układu moczowego – objawy i możliwe sposoby leczenia

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Infekcja układu moczowego wywołana jest najczęściej przez bakterie. Dominującym czynnikiem sprawczym jest pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coli. Przypadłość ta rozwija się szczególnie często u dzieci, ciężarnych kobiet i mężczyzn z chorą prostatą. Infekcji układu moczowego towarzyszy wiele objawów.

Infekcja układu moczowego to dość częsta przypadłość. Uważa się ją za jedną z najczęstszych chorób bakteryjnych wieku dziecięcego. Stanowi około połowy zakażeń szpitalnych i należy do najczęstszych, przewlekłych i nawracających chorób o podłożu bakteryjnym. W infekcjach układu moczowego stosuje się antybiotyki i chemioterapeutyki. Ważną rolę odgrywa odpowiednie nawadnianie i dbanie o higienę osobistą.

Infekcja układu moczowego – na czym polega?

Infekcja układu moczowego to stan zapalny błony śluzowej dróg moczowych spowodowany przez drobnoustroje chorobotwórcze, wśród których najczęściej stwierdza się obecność pałeczki okrężnicy. Escherichia coli odpowiada nawet za 90% zakażeń. Wśród innych czynników sprawczych infekcji układu moczowego wymienia się gatunki bakterii Gram-dodatnich należące do rodzaju gronkowców takie, jak Staphylococcus saprophyticus, Staphylococcus epidermidis, Staphococcus aureus oraz Enterococcus faecalis, czyli paciorkowiec kałowy oraz Gram-ujemnych. Oprócz bakterii przyczyną zakażenia układu moczowego mogą być wirusy i grzyby. O zakażeniu układu moczowego mówi się, kiedy w drogach moczowych powyżej zwieracza pęcherza moczowego stwierdza się obecność drobnoustrojów.

Czynniki ryzyka infekcji układu moczowego

Infekcja układu moczowego u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet. Badacze donoszą, że długa cewka moczowa mężczyzn stanowi lepszą ochronę przed zakażeniami w porównaniu z krótką cewką moczową kobiety, która ułatwia zarazkom szybkie dotarcie do pęcherza. Oprócz płci czynnikami ryzyka infekcji układu moczowego są m.in.: starszy wiek, cukrzyca, zastój moczu (spowodowany np. kamicą nerkową, zaparciami, wadami budowy układu moczowego), choroba prostaty u mężczyzn, ciąża (wysoki poziom progesteronu rozluźnia mięśnie moczowodów i pęcherza, co zwiększa ryzyko refluksu moczowego), menopauza, cewnik w pęcherzu moczowym, leczenie immunosupresyjne, stosowanie środków plemnikobójczych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji układu moczowego można ograniczyć poprzez oddawanie moczu od razu po pojawieniu się uczucia parcia i stosunku płciowym, spożywania około 2 l płynów dziennie, zażywania preparatów żurawinowych, które utrudniają kolonizację układu moczowego i przyleganie bakterii do nabłonka dróg moczowych. Ważne jest dbanie o higienę intymną, zapobieganie wychłodzeniu dolnych partii ciała.

Infekcja układu moczowego – objawy u dzieci

Infekcja układu moczowego u dzieci często przebiega bez charakterystycznych objawów. Dodatkowo towarzyszące jej dolegliwości mogą się różnić w zależności od wieku chorego dziecka. W pierwszym kwartale życia infekcja układu moczowego częściej rozwija się u chłopców, zaś w wieku późniejszym wśród dziewczynek. Rozwój infekcji układu moczowego w populacji dzieci odbywa się najczęściej drogą wstępującą. Problemem jest duża nawrotowość, którą obserwuje się u około 30% chorych w pierwszym roku po wystąpieniu infekcji.

W przypadku noworodków infekcja układu moczowego objawiać się może: wysoką gorączką wymiotami, biegunką, niepokojem, płaczem, nadmiernym pourodzeniowym obniżeniem masy ciała, wzdęciem brzucha, niechęcią do ssania, drgawkami, sinicą, hipotonią mięśniową (obniżenie napięcia mięśniowego), meningizmem.

Z kolei infekcja układu moczowego u niemowlaka powodować może: podwyższenie temperatury ciała, rozdrażnienie, brak łaknienia, niepokój, odwodnienie, senność, wymioty, drgawki, brak przyrostu masy ciała, bladość i suchość skóry, wzdęcia, wyprzenia, płacz podczas oddawania moczu.

Objawy infekcji układu moczowego u starszych dzieci stanowią m.in.: gorączka, wzmożone pragnienie, ból brzucha, wielomocz, mdłości, wymioty, drgawki, brak łaknienia, zaparcia, męczliwość, opóźnienie wzrastania, zmiana zapachu i koloru moczu, nietrzymanie moczu.

Jak zbudowany jest układ moczowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Objawy infekcji układu moczowego u dorosłych

Infekcji układu moczowego u osób dorosłych towarzyszyć mogą: gorączka, nudności, ból brzucha, głowy, okolicy nadłonowej i lędźwiowej, częstomocz, parcia naglące, pieczenie w cewce moczowej podczas mikcji, konieczność wstawania w nocy, by oddać mocz. Podobnie jak u dzieci, tak i u osób dorosłych zdarzyć się może bakteriuria bezobjawowa, niepowodująca żadnych dolegliwości.

Leczenie infekcji układu moczowego

Określenie planu leczenia wymaga wykonania kilku badań, w tym m.in.: badania ogólnego moczu, posiewu moczu, czasem dodatkowo: poziomu mocznika i kreatyniny, badań obrazowych, np. ultrasonografii (USG) układu moczowego, zdjęcia rentgenowskiego (RTG) przeglądowego jamy brzusznej.

Leczenie infekcji układu moczowego opiera się w dużej mierze na podawaniu antybiotyków i/lub chemioterapeutyków. Najczęściej chorzy zażywają nitrofurantoinę, amoksycylinę, trimetoprim z sulfametoksazolem, cefuroksym, ceftriakson. Dolegliwości zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Nie wszystkie antybiotyki mogą być stosowane przez ciężarne. Zwykle zaleca się im amoksycylinę bez względu na okres ciąży i nitrofurantoinę z wyjątkiem pierwszego trymestru i okresu bezpośrednio przed rozwiązaniem. Ze względu na ryzyko odwodnienia przez częste oddawanie moczu istotną rolę odgrywa nawadnianie organizmu. Częste picie pozwoli dodatkowo na szybsze wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych. Pomocne okazują się domowe rozwiązania. Zaleca się picie soków z żurawiny, aronii i czarnej porzeczki, będących doskonałymi źródłami witaminy C, która hamuje rozmnażanie bakterii.

Bibliografia:

1. Bochniewska V., Jung A., Żuber J., Zakażenie układu moczowego u dzieci, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2012, 8(1), s. 12-22.

2. Przybyła J., Sosnowski M., Ostre i przewlekłe zakażenia dróg moczowych – diagnostyka i leczenie, „Przewodnik Lekarski”, 2008, 4, s. 71-77.

3. Dobrzańska A., Ryżko J., Pediatria. Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego, Wrocław, Urban & Partner, 2005.

4. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2005.

Opublikowano: 11.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej