Imbir na przeziębienie – przepis na herbatę i napój z imbiru

Fot. Zero Creatives / Getty Images

Imbir na przeziębienie działa bardzo skutecznie, ponieważ jest nie tylko przyprawą wzbogacającą smak potraw, ale również rośliną o wielu właściwościach leczniczych: przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych czy wykrztuśnych. Szczególnie ceniony napój to herbata z imbirem.

Już przed wiekami odkryto pozytywny wpływ imbiru na przeziębienie i nie tylko, ponieważ bulwiaste kłącze rośliny pochodzącej pierwotnie prawdopodobnie z wysp Melanezji od bardzo dawna ceni się za wszechstronne właściwości lecznicze. W Azji imbir był znany już 2000 lat temu, do Europy trafił w średniowieczu.

Obecnie imbir jest jedną z najpopularniejszych przypraw. Uprawia się go głównie na obszarze Chin, Nepalu, Indii, Tajwanu, Bangladeszu i Nigerii, a kłącze przerabia się na proszek, syrop, olejki czy oleożywicę, stosowaną jako składnik aromatów spożywczych i suplementów diety. W leczeniu przeziębienia najlepiej sprawdzi się świeży imbir, który dzisiaj można bez trudu kupić w sklepie czy na bazarze.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6

Imbir na przeziębienie

Świeże kłącze imbiru to bogate źródło cennych substancji, m.in. białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin (C, B1 oraz B2), wapnia, fosforu, żelaza czy potasu. Charakterystyczny, intensywny aromat i lekko gorzkawy smak przyprawy to zasługa olejków eterycznych i żywic, m.in. zingiberenu, gingerolu i zingeronu.

W medycynie chińskiej czy tybetańskiej imbir był ceniony już 2000 lat temu i stosowany jako panaceum na wymioty, zaburzenia trawienia, ból brzucha oraz biegunkę. Uchodził za skuteczny afrodyzjak, a także lek na chorobę lokomocyjną – w Chinach żuli go mężczyźni pływający na dżonkach, czyli niewielkich statkach. To działanie imbiru potwierdziły współczesne badania naukowe.

Zobacz film: Medycyna staropolska - produkty na przeziębienie. Źródło: W dobrym stylu

Imbir skutecznie działa na przeziębienie. Korzeń rośliny wpływa na organizm przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i wykrztuśnie. Jest skutecznym panaceum na towarzyszący infekcjom dróg oddechowych uporczywy kaszel, ponieważ rozrzedza i usuwa śluz z klatki piersiowej. Może hamować skurcze oskrzeli oraz obniżać gorączkę. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym efektywność imbiru jest często porównywana do popularnych leków, np. ibuprofenu.

Przypuszcza się również, że kłącze rośliny ma właściwości przeciwzakrzepowe, zmniejsza lepkość krwi, znacząco i na długo obniża też stężenie cholesterolu we krwi oraz ciśnienie tętnicze, pobudza pracę serca, a nawet może zapobiegać chorobom nowotworowym. Jest naturalnym środkiem stymulującym, dodającym energii i poprawiającym koncentrację.

Zobacz film: Rozgrzewająca moc imbiru. Źródło: Dzień Dobry TVN i X-BankGallery

Imbir na przeziębienie – przepis

Istnieje wiele przepisów wykorzystujących imbir w leczeniu przeziębienia. Przede wszystkim należy pamiętać, że cenne właściwości wykazuje zwłaszcza świeże kłącze, sproszkowane pozbawione jest bowiem wielu cennych składników, w tym olejków eterycznych. Najlepiej korzeń przechowywać w lodówce, owinięty papierowym ręcznikiem.

Za bardzo skuteczną na przeziębienie uchodzi herbata z imbirem, silnie rozgrzewająca, łagodząca dreszcze oraz działająca napotnie i przeciwgorączkowo. Wzmacnia system odpornościowy, dlatego jest zalecana zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy organizm staje się podatny na infekcje. Napój z imbiru na przeziębienie można przygotować, zalewając gorącą wodą łyżeczkę świeżo startego korzenia tej rośliny. Gdy trochę przestygnie, warto dodać szczyptę cynamonu, sok z cytryny, ewentualnie trochę miodu.

W innych recepturach wykorzystujących lecznicze właściwości imbiru oprócz świeżo startego kłącza pojawiają się także np. nierafinowany olej kokosowy, sok z pomarańczy czy kurkuma.

Zobacz film: Zalety świeżego imbiru. Źródło: Dzień Dobry TVN i X-BankGallery

Imbir na przeziębienie w ciąży

Nie ma konkretnych badań na temat ewentualnych przeciwwskazań do stosowania imbiru na przeziębienie w czasie ciąży. Przyjmuje się raczej, że imbir – jako roślina o ostrym smaku i możliwym działaniu drażniącym – nie powinien być raczej spożywany w ciąży oraz podczas karmienia piersią. (Imbir w ciąży)

Imbir na przeziębienie dla dzieci

W diecie dziecka imbir może pojawić się już po ukończeniu 12. miesiąca życia, choć należy go wprowadzać do jadłospisu w niewielkich dawkach, ponieważ w przeciwnym razie może spowodować problemy żołądkowe. Imbir na przeziębienie dla dzieci najlepiej sprawdza się w postaci napoju ze świeżo startym kłączem, miodem i sokiem z cytryny.

Imbir – przeciwwskazania

Imbir nie jest polecany osobom zmagającym się z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego (np. wrzodami żołądka lub dwunastnicy, a także refluksem żołądkowym). Nie należy go też stosować przed różnego rodzaju zabiegami czy operacjami, gdyż wpływa na krzepnięcie krwi. Nadmiar imbiru może też przyczyniać się do zgagi, biegunki czy podrażnień jamy ustnej.

Zobacz film: Jak wybrać najlepszy imbir? Źródło: Dzień Dobry TVN i X-BankGallery


Data aktualizacji: 04.09.2020,
Opublikowano: 03.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej