Hipokamp – jak działa i z czym się wiąże jego uszkodzenie?

Fot. Hero Images / Getty Images

Mózg nie jest jeszcze dostatecznie poznany przez naukowców, wciąż dowiadujemy się czegoś nowego o jego strukturach. Tak jest między innymi z hipokampem, który znajduje się w płacie skroniowym mózgu i odpowiada za procesy związane z pamięcią. 

Hipokamp to struktura delikatna, łatwo więc o jej uszkodzenie. Istnieje wiele chorób, które mogą dotknąć hipokamp. Leczenie uszkodzeń dokonanych w tej strukturze jest trudne i stanowi przedmiot badań naukowców.

Hipokamp, czyli róg Amona

Hipokamp, szerzej zespół hipokampa, to struktura znajdująca się w ludzkim mózgu, która jest współodpowiedzialna za przechowywanie informacji – pamięć długotrwałą oraz przestrzenną. Nie jest jeszcze do końca poznana przez naukowców. Struktura ta wyglądem przypomina konika morskiego. Jest parzysta – w każdej półkuli mózgu znajduje się po jednym hipokampie. Jego części to: stopa, koryto i strzępek. To część tzw. układu limbicznego, który wiązany jest z powstawaniem i przetwarzaniem emocji.

Hipokamp zlokalizowany jest w części płata skroniowego. Odpowiedzialny jest za procesy uwagi, uczenie się i najważniejszą funkcję – pamięć. Hipokamp połączony jest wieloma neuronami, czyli komórkami nerwowymi, z różnymi obszarami mózgu, z których dostaje rozmaite sygnały i do których je także wysyła. Każdy obszar hipokampa odpowiada za inny rodzaj pamięci – przednio-lewy za uczenie się języków, prawy za zadania przestrzenne, przedni i tylny odpowiednio za rozpoznawanie nowego lub znanego już materiału. Dzięki tej strukturze mózg jest w stanie selekcjonować ważne i mniej ważne informacje, które musi zapamiętać.

Hipokamp jest strukturą bardzo ciekawą – dzięki badaniu nad nim odkryto, że komórki mózgowia mogą powstawać także po urodzeniu. Odnawianie połączeń nerwowych należy do podstawowych umiejętności, które ma hipokamp – regeneracja neuronów w tej strukturze przebiega sprawnie – nawet po uszkodzeniu struktury może odtworzyć niektóre połączenia. Hipokamp pośredniczy w kontrolowaniu emocji oraz w ich zapamiętywaniu i łączeniu z faktami i wspomnieniami. Odgrywa bardzo ważną rolę w tworzeniu wspomnień.

Jak działa nasza pamięć? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak działa nasza pamięć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Uszkodzenie hipokampa – przyczyny, objawy

Ze względu na to, że mózg jest bardzo podatny na wszelkie uszkodzenia, narażony na nie jest także hipokamp. Uszkodzenia hipokampa, które powstały podczas zdarzeń, takich jak udar, wypadek, nowotwór lub operacja chirurgiczna, prowadzą do problemów z pamięcią – amnezji – oraz problemów ze skupieniem uwagi. Zaburzenie funkcji hipokampa może powstać także w wyniku wystąpienia zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Uszkodzenie hipokampa – skutki

Wyróżniamy dwa typy amnezji:

  • następczą – dotyczy zapominania wydarzeń po powstaniu uszkodzenia,
  • wsteczną – dotyczy zapominania wydarzeń przed powstaniem uszkodzenia.

Z badań wynika, że obszerna niepamięć następcza – zapominanie dosłownie wszystkiego, od przedmiotów po zdarzenia i ludzi powstaje w wyniku obustronnego uszkodzenia hipokampa. Uszkodzenie może także doprowadzić do depresji lub nerwicy.

Stwardnienie hipokampa występuje w padaczkach skroniowych – do wyładowań dochodzi w okolicy tej struktury. Padaczki zlokalizowane w przyśrodkowej części płata skroniowego należą do lekoopornych. Stwardnienie występuje głównie w części hipokampa zwanej zakrętem zębatym. Nie wiadomo, czy powstaje ono na skutek wyładowań w padaczce, czy występuje przed nimi i prowadzi do napadów.

Hipokamp – leczenie uszkodzeń

Aktualnie nie istnieje metoda, która całkowicie zrekompensowałaby straty spowodowane uszkodzeniem hipokampa. Profilaktycznie stosuje się ćwiczenia poprawiające pamięć, czyli zapobiegające nowym uszkodzeniom. Niekiedy wykorzystuje się operacje neurochirurgiczne, jednak obecnie należą one do rzadkości.

Hipokamp a stres

Niektóre badania pokazują, że wystawienie na długotrwały stres sprawia, że hipokamp zostaje uszkodzony. Przewlekły stres hamuje powstawanie nowych połączeń nerwowych i może doprowadzić do zmniejszenia się objętości hipokampa. Powoduje to pogorszenie się procesów związanych z pamięcią, problemy z nauką, prowadzi do depresji.

Hipokamp a depresja

Depresja jest chorobą, w której zaburzone jest przekaźnictwo neurotransmiterów w mózgu, powstające często pod wpływem przewlekłego stresu. Stres wpływa również na hipokamp, zmniejszając ilość połączeń i hamując powstawanie nowych, co predysponuje do zachorowania na depresję.

Bibliografia:

1) Tafil - Klawe M. - Wykłady z fizjologii człowieka, PZWL, Warszawa 2009

2) Jaśkowski P. - Neuronauka poznawcza, jak mózg tworzy umysł, Visja press, Warszawa 2009

3) Radziwiłłowicz W. - Depresja u dzieci i młodzieży. Analiza systemu rodzinnego - ujęcie kliniczne., Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków 2010

Data aktualizacji: 23.01.2019,
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej