Hemoroidy wewnętrzne: objawy i leczenie guzków krwawniczych, profilaktyka

Fot: aradaphotography / stock.adobe.com

Objawy hemoroidów wewnętrznych nasilają się z postępem choroby. Na początku występuje niewielkie krwawienie z odbytu, a gdy hemoroidy wypadają na zewnątrz, dochodzą do tego świąd, pieczenie, a także możliwe procesy zapalne. Hemoroidy wewnętrzne można leczyć domowymi sposobami lub farmakologicznie.

W okolicach odbytu naturalnie występują struktury naczyniowe, które ułatwiają wypróżnianie. Mogą one zmieniać się w żylaki odbytu, jeśli napór na nie jest częsty lub zbyt duży. Możliwe przyczyny wewnętrznych hemoroidów to przewlekłe zaparcia, brak ruchu, ciąża, wodobrzusze oraz poród.

Przeczytaj też: Hemoroidy (żylaki odbytu) – objawy, leczenie i zapobieganie

Hemoroidy wewnętrzne a hemoroidy zewnętrzne – objawy, rozpoznanie

Hemoroidy wewnętrzne powstają wewnątrz odbytu i nie są widoczne z zewnątrz. Hemoroidy zewnętrzne maja postać guzków na zewnątrz odbytu. Hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne różnią się symptomami, ale bardzo często występują jednocześnie. Hemoroidy wewnętrzne objawy dają wyraźne, szczególnie w zaawansowanym stadium. Są to:

  • krwawienie z odbytu podczas oddawania stolca lub po wypróżnieniu – krew jest jasnoczerwona, można zauważyć ją na papierze toaletowym,
  • świąd odbytu,
  • wydalanie razem z kałem śluzu,
  • nietrzymanie stolca,
  • pieczenie odbytu.

Jak poradzić sobie z hemoroidami? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

    Żylaki wewnętrzne odbytu dzieli się ze względu na stopień zaawansowania na cztery grupy. Zwykle towarzyszą im właściwe dla stadium objawy:

    • I stopnień – hemoroidy wewnętrzne niewidoczne gołym okiem, obecne są w kanale odbytu; są bezbolesne, powodują niewielkie krwawienie widoczne na papierze toaletowym;
    • II stopień – hemoroidy podczas parcia wydostają się na zewnątrz, ale same wracają do środka; powodują swędzenie odbytu i odczuwanie dyskomfortu oraz wrażenia niepełnego wypróżnienia, krwawienia są większe niż w I stopniu;
    • III stopień – guzki krwawnicze podczas parcia wychodzą na zewnątrz, ale nie wracają do środka, można je tam z powrotem umieścić, posługując się ręką; skutkują bólem, nasilającym się krwawieniem i wydalaniem dużych ilości śluzu razem ze stolcem, odczuwalny jest silny świąd odbytu, możliwe są podrażnienia i reakcje zapalne;
    • IV stopień – żylaki odbytu stale są na zewnątrz, nie można ich przemieścić; objawiają się silnym bólem, krwawieniami, mogą się zanieczyszczać i powodować zakrzepy, mogą się zaciskać, odcinając dopływ krwi.

    Zobacz też: Hemoroidy w ciąży

    Rozpoznanie hemoroidów wewnętrznych różni się w zależności od ich zaawansowania. Guzki krwawnicze I i II stopnia rozpoznaje się dzięki badaniu dotykowemu przez odbyt lub badaniu anoskopii. Anoskopia polega na wprowadzeniu do odbytu wziernika ze źródłem światła, co daje możliwość obejrzenia tkanek i postawienie diagnozy. Żylaki III i IV stopnia są widoczne gołym okiem.

    Krwawiące hemoroidy wewnętrzne rzadko powodują niedokrwistość, nawet jeśli straty krwi są częste. Od krwawienia hemoroidów należy odróżnić krew w kale – bardzo ciemny kolor stolca, skrzepy krwi w stolcu. Krew w kale może być objawem poważnych chorób układu pokarmowego, jak np. wrzody czy rak. Wypadające hemoroidy wewnętrzne mogą być skutkiem innej choroby, co trzeba ustalić przed rozpoczęciem leczenia. Hemoroidy mogą być objawem szczeliny odbytu, choroby Leśniewskiego-Crohna, nowotworu odbytu lub wypadania odbytu.

    Jak leczyć hemoroidy wewnętrzne? Leczenie domowe i farmakologia

    Leczenie domowe hemoroidów wewnętrznych należy rozpocząć, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy. Ulgę przynoszą nasiadówki, czyli ciepłe kąpiele. Do wody można dodać wywaru z kory dębu, który ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Nasiadówki nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Domowym sposobem leczenia hemoroidów wewnętrznych jest też stosowanie czopków, kremów i maści dostępnych w aptece. Mogą to być produkty ziołowe, np. z wyciągiem z kasztanowca, nagietkiem czy arniką górską, lub z substancjami chemicznymi stosowanymi w leczeniu żylaków odbytu, np. saponiną. Ich zadaniem jest zmniejszenie bólu, świądu oraz leczenie stanów zapalnych.

    Miejscowo w leczeniu hemoroidów wewnętrznych III i IV stopnia stosuje się złożone preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe w postaci maści, kremów, czopków, jeśli żylaki sprawiają trudność w utrzymaniu higieny i dochodzi do zakażenia bakteryjnego powstałych ranek. Leki na hemoroidy wewnętrzne oddziałują miejscowo na naczynia krwionośne – zmniejszają ich przepuszczalność i napinają ściany.

    Profilaktyka hemoroidów: dieta przy hemoroidach wewnętrznych i tryb życia

    W zapobieganiu żylakom odbytu kluczowa jest dieta i zdrowy tryb życia. Ryzyko wystąpienia guzków krwawniczych spada u osób, które zażywają ruchu, zwłaszcza jeśli mają pracę siedzącą. Wysiłek fizyczny pozwala na utrzymanie sprawności mięśni, w tym mięśni dna miednicy, które ułatwiają parcie i tym samym zmniejszają ryzyko hemoroidów.

    Zobacz też: Co leczy proktolog?

    Aby uniknąć nadmiernego parcia, które jest jedną z głównych przyczyn powstawania żylaków odbytu, należy odżywiać się tak, by nie mieć zaparć. Dieta przy hemoroidach wewnętrznych powinna zawierać dużo błonnika, który pobudza pracę układu pokarmowego i ułatwia wydalanie stolca. Należy równolegle i stopniowo zwiększać ilość błonnika pokarmowego w menu i ilość wypijanych płynów w ciągu dnia. Niewystarczające nawodnienie organizmu przy dużej ilości błonnika przyniesie odwrotny od oczekiwanego efekt i może nasilić zaparcia. Najlepszym wyborem w nawadnianiu jest niegazowana woda mineralna. Należy wypijać jej przynajmniej 2 litry dziennie.

    Zobacz film: Diagnostyka żylaków. Źródło: 36,6

    Data aktualizacji: 24.08.2020,
    Opublikowano: 04.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

    Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

    Czytaj więcej
    Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

    Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

    Czytaj więcej
    Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

    Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

    Czytaj więcej
    Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

    Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

    Czytaj więcej
    Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

    Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

    Czytaj więcej
    Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

    Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

    Czytaj więcej
    Grillowane mięso może szkodzić sercu

    Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

    Czytaj więcej
    5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

    Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

    Czytaj więcej
    Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

    Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

    Czytaj więcej
    Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

    Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

    Czytaj więcej