Gałka muszkatołowa - przyprawa, właściwości, działanie, zastosowanie

Fot. Julia_Sudnitskaya / Getty Images

Gałka muszkatołowa najczęściej wykorzystywana jest jako przyprawa w kuchni. Ze względu na swoje właściwości znalazła także zastosowanie w medycynie naturalnej. Dużo kontrowersji budzi jednak jej halucynogenne działanie. 

Czym jest gałka muszkatołowa? Gałka muszkatołowa to środkowa część pestki owocu muszkatołowca korzennego, wiecznie zielonego drzewa pochodzącego z Wysp Korzennych. Muszkatołowciec korzenny jest źródłem jeszcze innej przyprawy - kwiatu muszkatołowego. 

Głównym składnikiem gałki muszkatołowej jest mirystycyna. To olejek, który nadaje gałce charakterystyczny korzenny zapach i smak. Jednak mirystycyna wykazuje także właściwości halucynogenne. Żeby jednak gałka zaszkodziła, trzeba spożyć jej naprawdę dużą ilość. W 100 g suchych sproszkowanych owoców znajduje się 1050 mg mirystycyny. Dawka halucynogenna wynosi 60–315 mg (6–30 g sproszkowanych gałek). Co ciekawe tabletki miłosne MDA produkuje się właśnie z wykorzystaniem mirystycyny. Gałka musztaołowa polecana jest zatem mężczyznom mającym problemy z erekcją.

Zażycie zbyt dużej ilości mirystycyny objawia się niepokojem, zaburzeniami orientacji w czasie i przestrzeni, oderwaniem od rzeczywistości i snami na jawie. Mogą także pojawić się uczucie unoszenia się w powietrzu, złudzenia i omamy wzrokowe.

Zobaczcie, które przyprawy mają działanie antynowotworowe:

Zobacz film: Kolendra, kumin i kurkuma - przyprawy, które działają antynowotworowo. Źródło: Dzień Dobry TVN

Gałka muszkatołowa - właściwości zdrowotne

W 100 g gałki muszkatołowej znajdziemy 525 kcal, 5.84 g białka, 36.31 g tłuszczu, 49.29 g węglowodanów i 20.8 g błonnika. Znajdziemy w niej także witaminy: tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A i witaminę oraz minerały: żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, sód i cynk, a także kwasy tłuszczowe: nasycone, jednonienasycone oraz wielonienasycone.

Gałka muszkatołowa korzystnie wpływa na nasz układ pokarmowy (jednak przedawkowywana może doprowadzić do raka wątroby, zatem warto stosować ją z umiarem). Poprawia funkcje trawienne, przyspiesza produkcję soku żołądkowego, działa wiatropędnie i zapobiega wrzodom żołądka. 

Gałka muszkatołowa może być stosowana w profilaktyce przeciwzakrzepowej, zmniejsza bowiem tempo agregacji, czyli zlepiania się płytek krwi. Badania na zwierzętach wykazały także, że gałka muszkatołowa pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu LDL.

Uwaga! Należy pamiętać, że gałka muszkatołowa może powodować alergię u osób uczulonych na pyłki roślin.

Gałka muszkatołowa - zastosowanie

Przyprawa znalazła zastosowanie głównie w kuchni, gdzie jest wykorzystywana do potraw z mięs, a nawet - herbat czy wypieków. Jako przyprawa korzenna świetnie sprawdzi się przy pieczeniu pierników, robieniu grzańców, podkręci smak skorupiaków. Można dodawać ją także do jajecznicy i szpinaku. Gałka muszkatołowa jest jednym ze składników przyprawy o nazwie masala, w której skład wchodzą kolendra, czarny pieprz, kmin rzymski, kardamon, liść laurowy, goździki, cynamon oraz chilli.

Gałka muszkatołowa - zastosowanie w medycynie naturalnej

Gałka muszkatołowa w medycynie ludowej była stosowana w celu złagodzenia lęku i depresji. Może również wpłynąć na poprawę koncentracji i pamięci.  

Olek z gałki muszkatołowej

Bywa także nazywany olejem z nutmegu. Jego głównymi zadaniami są uspokojenie, odprężenie oraz walka ze stanem zapalnym. Świetnie sprawdzi się jako remedium na bóle mięśni i stawów, polecany jest przy chorobie reumatycznej. Olej z gałki muszkatołowej uzyskuje się przez destylację parową nasion gałki muszkatołowej. Ma on bogaty, korzenny, słodki, który przypomina przyprawy do gotowania. 

Bibliografia

1. Rostkowska-Nadolsk B., Machoń Z., Halucynogeny. Część I – Halucynogeny pochodzenia naturalnego, „Farmacja Polska”, 2009, 2 (65)

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 27.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej