Elektryczna szczoteczka do zębów - rodzaje szczoteczek elektrycznych i jaki model wybrać?

Fot. mheim3011 / Getty Images

Szczoteczki elektryczne wyposażone są w różne technologie zapewniające optymalną higienę jamy ustnej. Najbardziej klasyczne to modele obrotowe lub obrotowo-pulsacyjnie. Na rynku można kupić również szczoteczki ultradźwiękowe, soniczne, a także w zestawie z irygatorem do dokładnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. 

Higiena jamy ustnej to niezbędny element codziennej pielęgnacji, który zapewnia zdrowe, czyste i białe zęby. Zaniedbanie regularnego mycia zębów prowadzi do namnażania się bakterii, tworzenia się próchnicy czy uszkodzeń szkliwa.

Elektryczna szczoteczka do zębów - którą wybrać?

Szczoteczka elektryczna, bez względu na technologię czyszczenia, wykonuje więcej ruchów czyszczących, w porównaniu do klasycznej szczoteczki manualnej. Stosowanie produktu gwarantuje zatem dokładniejsze mycie zębów, które w efekcie z dnia na dzień stają się bielsze. Szczoteczki elektryczne dzieli się ze względu na technologię czyszczenia, a także rodzaj ruchów czyszczących, np.: rotacyjne, pulsacyjne.

  • Szczoteczka elektryczna obrotowa (rotacyjna)

Szczoteczka obrotowa, nazywana również rotacyjną, to najbardziej klasyczny model szczoteczki elektrycznej do mycia zębów. Posiada ona okrągłą główkę, która wykonuje określone ruchy, czyli obraca się raz w prawo, a raz w lewo. Poszczególne rodzaje szczoteczek elektrycznych obrotowych różnią się od siebie liczbą obrotów na minutę, która w słabszych modelach wynosi ok. 7600 (obrotów na minutę), a w mocniejszych nawet 8800 (obrotów na minutę).

Czym i jak najlepiej czyścić zęby? Co polecają eksperci? Jaka szczoteczka sprawdzi się najlepiej do codziennej higieny jamy ustnej:

Zobacz film: Czym i jak czyścić zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN

  • Szczoteczka elektryczna obrotowo-pulsacyjna

Szczoteczka elektryczna obrotowo-pulsacyjna działa podobnie, jak obrotowa. Jej technologię czyszczącą wzbogacono jednak o dodatkowy ruch pulsacyjny, czyli taki, który dociska włosie szczoteczki do zębów. Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne, tak samo jak rotacyjne, różnią się od siebie ilością ruchów zarówno obrotowych, jak i pulsacyjnych. W wysokiej jakości modelach produktów występuje ok. 40000 pulsacji na minutę, co przekłada się na dokładniejsze mycie zębów.

  • Szczoteczka elektryczna ultradźwiękowa

Szczoteczki ultradźwiękowe podczas mycia zębów wytwarzają fale akustyczne (ultradźwiękowe) o częstotliwości 1,6 Mhz (czyli 1.600.000 Hz), co odpowiada 96 milionom ruchów pulsacyjnych na minutę. Rodzaj fal, wykorzystywanych w technologii czyszczącej produktu, stosowany jest również w rehabilitacji, dlatego stosowanie daje dodatkowo właściwości terapeutyczne dla dziąseł. Szczoteczki ultradźwiękowe lepiej oczyszczają kieszonki przydziąsłowe, w porównaniu z modelami obrotowymi, a także mają zdolność likwidowania bakterii, odpowiedzialnych za psucie się zębów czy tworzenie się próchnicy.

  • Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna wyglądem przypomina tradycyjną szczoteczkę manualną. Jej główka jest podłużna i wykonuje ona ruchy wymiatające (góra-dół, w ten sam sposób jak w przypadku mycia zębów szczoteczką manualną). Rodzaje produktów z technologią soniczną różnią się między sobą głównie ilością ruchów jakie wykonują w 60 sekund, zwykle jest to około 31000 - 42000 ruchów czyszczących na minutę. Włosie sonicznej szczoteczki wytwarza także fale dźwiękowe, przez co wpada w drgania, dzięki czemu pasta do zębów skuteczniej dociera do przestrzeni między zębami, zapewniając tym samym efektywniejsze mycie.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Wybór między klasyczną szczoteczką elektryczną a soniczną to kwestia indywidualna, jednak w podjęciu decyzji o zakupie poszczególnego modelu pomoże określenie stanu dziąseł. W przypadku, gdy dziąsła są wrażliwe, często krwawią oraz mają skłonności do podrażnień, poleca się stosowanie szczoteczek sonicznych, które poprzez wykonywanie delikatnych ruchów wymiatających mniej podrażniają dziąsła, niż, np. szczoteczki obrotowe. Podejmując decyzję o rodzaju szczoteczki, warto również zwrócić uwagę na tryb pracy. Produkty, które posiadają możliwość jego regulacji, można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb (np. wybierając lżejszy tryb pracy w przypadku wrażliwych dziąseł).

Technika mycia zębów ma znaczenie, podobnie jak kąt trzymania szczoteczki czy miękkość włosia. Jak robić to dobrze?

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Szczoteczka elektryczna z irygatorem

Szczoteczkę elektryczną można również kupić w zestawie z irygatorem. Jest to urządzenie, które służy do czyszczenia przestrzeni między zębami, do których nie dociera tradycyjna szczoteczka. Irygator wykorzystuje technologię mikropęcherzyków i czyści powierzchnię za pomocą płynu, który wystrzeliwany jest pod niewielkim ciśnieniem, dzięki czemu skutecznie usuwa osad czy resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci

Szczoteczka elektryczna może być również stosowana przez dzieci. Na rynku dostępne są modele stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych, czyli z mniejszą ilością wykonywanych ruchów, w porównaniu z produktami dla osób dorosłych, dzięki czemu są delikatniejsze w działaniu. Szczoteczki elektryczne dla dzieci dodatkowo posiadają kolorowy design, często w popularne postaci z kreskówek i bajek, a niektóre modele w trakcie mycia zębów grają melodie, które zachęcają maluchy do regularnego szczotkowania zębów.

  • Szczoteczka elektryczna dla niemowląt

Na rynku dostępne są również specjalne szczoteczki elektryczne soniczne przeznaczone dla dzieci od 0 do 3 lat. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby pomóc rodzicom zachować odpowiednią higienę jamy ustnej swoich pociech. Szczoteczki dla dzieci posiadają niewielką główkę, bardzo miękkie włosie oraz wytwarzają delikatne drgania, które nie powodują podrażnień dziąseł. 

Opublikowano: 28.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

przemekb102 25.10.2019r.

Gwarantuję, że po spróbowaniu mycia zębów szczoteczką elektryczną, nie chce się wracać do tradycyjnej... Są one łatwe w użyciu i o wiele bardziej skuteczne niż "zwykłe"

ala 27.08.2019r.

Koniecznie muszę taką szczoteczkę mieć :)

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej