Dzieci i słodkie przekąski. Jak odżywiają się najmłodsi?
Fot. Ewa Drzyzga / x-news.pl
Polskie dzieci wcale nie odżywiają się zdrowo! Na ich talerzach często lądują słodkie przekąski, na których Polacy nie oszczędzają. Rocznie kupujemy 4 miliardy takich przekąsek, a wydajemy na nie 11 miliardów złotych.
Jak powinny odżywiać się dzieci? Odpowiedź jest banalnie prosta - zdrowo. Powinny jeść 5 posiłków dziennie, które będą bogate w warzywa i owoce. To właśnie warzywa, pełnoziarniste zboża oraz owoce leżą u podstaw Piramidy Żywienia. Niestety dzieci bardzo często nie jedzą pełnych posiłków. Rezygnacja ze śniadania czy obiadu skutkuje tym, że ich organizmy domagają się dostarczenia energii. W efekcie głód jest "zabijany" przekąską. A ta wcale nie musi być zdrowa.
Jakie błędy popełniają rodzice? Dowiecie się tego z filmu:
Zobacz film; Dlaczego dzieci sięgają po słodkie przekąski?
To, że nie kupujecie dzieciom czekolady, wcale nie oznacza, że nie dostarczacie im cukru w innej postaci. Pełne tego szkodliwego składnika są kolorowe jogurty, smakowe płatki dodawane do mleka, chrupki czy żelki dedykowane specjalnie dla dzieci. Niestety trzeba uważnie czytać etykiety produktów, aby kupować zdrowe i wolne od cukru i barwników produkty.
W ramach akcji #jembozdrowe dowiecie się, w jaki sposób podawać dziecku zdrowe przekąski. Duże znaczenie ma ich forma oraz kolor - a w razie ochoty na słodycze zawsze można samemu upiec owsiane ciasteczka z dodatkiem banana (przepis).
Czego nie wolno robić?
Nie nagradzaj dziecka słodyczami! Może mieć to negatywne skutki także w przyszłości - malec nauczy się, że otrzymuje w nagrodę cukier i jako dorosły będzie po takie nagrody sięgał.
Samej nie jedz tego, czego zabraniasz dziecku. Pamiętaj - przykład idzie z góry. Maluchy naśladują rodziców, więc jeśli widzą, że rodzice wolą warzywa, także będą po nie sięgać z większą ochotą.
Nie trzymaj w domu słodyczy. Nie oznacza to, że musza zniknąć na zawsze z Waszego menu. Wystarczy, że wprowadzisz zasadę, że na coś słodkiego trzeba wyjść z domu!
Data aktualizacji: 17.04.2019,
Opublikowano: 17.04.2019 r.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?
Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?
Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie?
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania.