Dynia piżmowa - właściwości zdrowotne
Dynię piżmową charakteryzuje gruszkowaty kształt i dość gruba skórka. To dzięki niej może leżeć w ciemnych i suchym pomieszczeniu bardzo długo - nawet całą zimę. A zima, jak wiadomo, jest okresem, kiedy nie mamy dostępu do zbyt wielu warzyw i owoców, zatem możemy odczuwać braki minerałów w diecie. Regularne spożywanie dyni piżmowej pozwoli temu zapobiec - warzywo jest bogate w witaminy A i E, witaminę C, potas, beta-karoten, tiaminę (witaminę B1), niacynę (witaminę B3), witaminy B5 i B6, kwas foliowy i magnez.
Dzięki zawartości potasu dynia piżmowa może pomóc osobom z niedoborami tego pierwiastka. Potas odpowiada w naszym organizmie za regulowanie ciśnienia tętniczego krwi oraz gospodarki wodnej. Kontroluje także pracę nerek oraz wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych, a tym samym na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni. Prawidłowa wartość tego pierwiastka w organizmie sprawi, że nie tylko nie będziemy mieć problemów z ciśnieniem, lecz także będziemy bardziej skupieni i skoncentrowani. Jednak uwaga - z potasem nie powinny przesadzać osoby z niewydolnością serca i arytmią, które leczą się beta-blokerami.
W dyni piżmowej, podobnie jak we wszystkich warzywach o pomarańczowym kolorze, znajdziemy także beta-karoten, który należy do przeciwutleniaczy odpowiadających m.in. za opóźnianie procesów starzenia się skóry. Beta-karoten pomaga także uregulować poziom złego cholesterolu (obniża go), ma korzystny wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku i usprawnia pracę układu odpornościowego.
W dyni piżmowej znajdziemy także duże ilości witaminy A (odpowiedzialnej za zdrowy wygląd włosów i paznokci) oraz witaminy C (w 200 g dyni znajduje się 50 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę).
Zobaczcie na filmie, jak dynia może pomóc osobom, które mają problemy z cerą:
Dynia piżmowa - kalorie
44 kcal | 100 g |
---|---|
Tłuszcz | 0,1 g |
Węglowodany | 12 g |
Błonnik | 2 g |
Potas | 352 mg |
Sód | 4 mg |
Magnez | 34 mg |
Witamina A | 10 630 IU |
Kwas askorbinowy | 21 mg |
Dynia piżmowa ma tylko 44 kalorie w 100 gramach, jednak indeks glikemiczny wynosi 75.
Dynia piżmowa - przygotowanie, jak obrać
Dyni piżmowej nie je się ze skórką. Należy ją obrać - najłatwiej zrobić to nożem po uprzednim upieczeniu dyni, wtedy skórka będzie schodzić łatwiej. Dynie piżmowe są stosunkowo niewielkie, ważą od 1 do 3 kilogramów. Najlepiej przekroić dynię na pół, następnie oczyścić jej środek z pestek i pokroić ją na mniejsze plastry. Dzięki temu szybciej się upiecze, a proces obierania będzie łatwiejszy.
Dynia piżmowa - smak i odmiany
Dynia piżmowa ma trzy odmiany:
- Muscat i Nelson - charakteryzują się grubą skórą i ciemnopomarańczowym miąższem. Są średniosłodkie, ale bardzo aromatyczne. Miąższ tych dyń jest średniozwarty i średniowodnisty.
- Butternut - ta dynia ma zdecydowanie cieńszą skórkę, a kolor miąższu jest jasnopomarańczowy. Charakteryzuje ją bardzo słodki miąższ, jednak mniej aromatyczny niż poprzednich odmian. Środek jest zwarty.
Smak odmian dyni piżmowej można przyrównać do melona. Muscat i Nelson mogą też kojarzyć się z cytrusami.
Dynia piżmowa - przepisy
Dynia piżmowa jest ceniona za swój delikatny, maślany smak, który najlepiej wydobywa z niej pieczenie.
Jak upiec dynię? Należy włożyć ją do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec, aż będzie miękka. Przed włożeniem należy posmarować jej skórkę oliwą lub olejem rzepakowym. Można także zrobić mieszankę ziołową do pieczenia - tj. zmieszać olej z ulubionymi przyprawami, np. czosnkiem, tymiankiem, oregano i cząbrem, dzięki czemu dynia będzie miała piękny aromat.
Dynię piżmową można po upieczeniu zblendować tworząc gładkie purée. Je z kolei można wykorzystać do przygotowania pasty kanapkowej, ciasta czy placuszków.
Sałatka z dyni piżmowej
- sałata lub mix sałat,
- upieczona dynia pokrojona w kostkę,
- ser długodojrzewający,
- orzechy włoskie,
- oliwa z oliwek.
Wszystkie składniki wymieszaj razem. Ser pokrój w kostkę lub potnij na małe plasterki.
Zupa z dyni piżmowej
- cebula,
- kilogram dyni piżmowej,
- ziele angielskie, liść laurowy,
- szczypta chili i cynamonu,
- olej,
- kilogram pomidorów,
- 2 szklanki bulionu (przepis na wywar znajdziecie TUTAJ),
- sól, pieprz, 2 łyżeczki soku z cytryny.
W pierwszej kolejności należy pokroić cebulę w plastry, a dynię obrać, oczyścić i pokroić w kostkę. W garnku rozgrzewamy olej, następnie wrzucamy razem cebulę i dynię oraz przyprawy. Smażymy przez około 8 minut, w tym czasie można przygotować pomidory, krojąc je na osiem kawałków.
Wyjmujemy liść laurowy i ziele angielskie, po czym dodajemy bulion, pomidory i gotujemy przez 30 minut. Zupę można zblendować. Najlepiej smakuje z dodatkiem kaszy jaglanej i kokosowego mleka.
Muffiny z dyni piżmowej
- szklanka purée z pieczonej dyni
- 2 szklanki mąki pszennej razowej,
- pół szklanki cukru,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- szczypta soli,
- ulubione bakalie,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej,
- 1 i 1/4 szklanki mleka sojowego,
- 1 łyżka oleju roślinnego.
Wszystkie sypkie składniki wymieszaj bardzo dokładnie w dużej misce. Następnie zrób tak samo z mokrymi składnikami (purée, mleko). Dodaj mokre składniki do suchych i dokładnie wymieszaj.
Ciasto powinno mieć gęstą konsystencję. Nakładaj je do foremek (wyjdzie ich około 10 z tej ilości składników) i piecz w piekarniku w temperaturze 180 stopni do momentu, aż będą wyrośnięte i suche w środku. Sprawdzisz to za pomocą patyczka.
Polecamy: Wegańskie curry z dynią - przepis