Dobra wędlina, czyli jaka?

Fot: beats3 / gettyimages.com

Lady sklepowe wypełnione są po brzegi różnymi rodzajami wędlin, szynek, kiełbas i innych wyrobów mięsnych. Jednak bardzo łatwo można się natknąć na wyroby wędlinopodobne, których skład na etykietach wydaje się nie kończyć. Jak poznać, że wędlina, na którą się decydujemy jest dobrej jakości i nie zawiera więcej wypełniaczy niż mięsa?

Jak rozpoznać dobrą wędlinę?

Kiedy zależy Ci na wędlinie dobrej jakości, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Wędlina powinna mieć strukturę mięsa z widocznymi włóknami. Dobry wyrób zazwyczaj nie ma jednolitego koloru, dlatego kiedy wędlina jest jednolitą, różową masą oznacza to, że jest to produkt niskiej jakości i stanowczo powinno się go unikać. Nienaturalne, fosforyzujące, żółte barwy również świadczą o dodatku różnych „ulepszaczy”. Wyroby mięsne nie powinny zawierać fragmentów przypominających żel lub galaretkę, gdyż świadczy to o obecności karagenu (E407) wykorzystywanego w przemyśle, jako substancja zagęszczająca i żelująca. Wędlina nie może zawierać w swojej strukturze okrągłych dziurek, gdyż oznacza to, że do wyrobu dodano sporą ilość wody. O dodatku wody do wędliny czy szynki świadczy również wyciek wody po przekrojeniu lub kiedy wędlina pozostawia morką plamę na podłożu. Dobra wędlina jest raczej sucha i się nie klei.

Czytaj etykiety

Bardzo ważnym jest, aby czytać etykiety. Niektórym może wydawać się, że jest to bardzo męczące, jednak w dzisiejszych czasach warto być świadomym konsumentem. Im dłuższy skład na etykiecie, tym gorszej jakości jest dany wyrób. Czytając etykietę zwróć uwagę na ilość gramów lub kilogramów mięsa jaka została wykorzystana do produkcji 100g lub kilograma danego produktu. Im wyższa będzie ta wartość, tym lepsza jakość produktu. Przyjmuje się, że z 10 kg mięsa można wyprodukować 8 kg wędliny.

Jak rozpoznać dobrą wędlinę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać dobrą wędlinę? Źródło: Wiem co jem

Czy cena wędliny ma znaczenie?

Cena dobrego wyrobu mięsnego, powinna być odpowiednio wyższa. Jeżeli kilogram wyrobu kosztuje mniej lub tyle samo, co kilogram mięsa, które zostało wykorzystane do jego produkcji, oznacza to, że taki produkt nie może składać się tylko lub głównie z mięsa. Warto wydać więcej na wędlinę i mieć pewność, że kupuje się wyrób dobrej jakości niż kupić wyrób wędlinopodony pełen konserwantów, wody, barwników i ulepszaczy. W tym wypadku również należy uważać, gdyż można trafić na wędliny słabej jakości o wysokiej cenie, dlatego nie bój się poprosić sprzedawcy o informację na temat składu danego wyrobu. Zgodnie z przepisami dotyczącymi znakowania żywności, takie informacje powinny być dostępne dla konsumenta. Sprawdzanie składu to najskuteczniejszy sposób, aby mieć pewność jaki produkt się kupuje. Wyroby mięsne staraj się kupować w sklepach mięsnych, gdzie panuje duży ruch, a dostawy są często.

Co wchodzi w skład wędlin?

Skład wędlin zależy od jej typu. W śród nich wyróżnia się wędzonki, kiełbasy, wędliny z podrobów i produkty blokowe.

Wędzonki są to szynki, polędwice, balerony produkowane z jednego lub kilku kawałków mięsa. W przypadku wędzonek i kiełbas na pierwszym miejscu powinno być mięso, z którego wytwarzany jest produkt. Inne podstawowe składniki to tłuszcz (w przypadku kiełbas), przyprawy i sól.

Wędliny z podrobów produkowane są z solonych lub peklowanych podrobów, mięsa i tłuszczu. Mogą być parzone, wędzone lub pieczone, np. pasztet lub salceson. Przy zakupie zwróć na ilość mięsa, która została używa do produkcji.

Produkty blokowe to m.in. szynka konserwowa czy mielonka. Produkuje się je z dokładnie rozdrobnionego mięsa, tłuszczu i czasem podrobów. Często pakowane są w puszki lub plastikowe foremki. Te wyroby zawierają najmniej mięsa ze wszystkich produktów mięsnych.

Większość wędlin dostępnych na naszym rynku to produkty, które poddawane są procesowi peklowania, dzięki któremu posiadają różowoczerwoną barwę i są mikrobiologicznie bezpieczne. Takie mieszanki peklujące zawierają w składzie, m.in. azotyn sodu. Ponad to, wiele wędlin w swoim składzie zawiera również inne dodatki. Najpopularniejsze to izolaty białkowe, np. sojowe, białka mleka.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wędliny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wędliny? Źródło: Wiem co jem

Oznaczenia z etykiet

Z etykiety na wędlinach można uzyskać wiele informacji. Oto wyjaśniana kilku oznaczeń, które znajdują się w składzie mięsnych wyrobów.

Białko sojowe

Często jest dodawane w celu podwyższenia procentowej zawartości białka w wędlinie, która powinna być jak największa. Białko sojowe również chłonie wodę i w ten sposób przyczynia się do zwiększenia objętości wędliny.

Produkt wysokowydajny

Najlepiej od razu go odłóż na półkę. Taka informacja oznacza, że wyrób jest nafaszerowany różnymi dodatkami, które zwiększyły jej objętość (czasem nawet o 100%!), np. wodą, konserwantami czy solą.

Z czym najczęściej robisz kanapki?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

MOM

To inaczej mięso oddzielone mechanicznie. Jest to jeden z najczęściej stosowanych wypełniaczy w produktach mięsnych. Są to zmielone na gładką masę resztki, czyli odseparowane kości, skóra, grzbiety, szyje itp. Obecność MOM-u w składzie nie świadczy dobrze o produkcie.

E450 - E452 (fosforany), E407 (karagen)

To najczęściej stosowane konserwanty, które zabezpieczają wędlinę przed wypłynięciem z niej wody, która została wpompowana w celu zwiększenia jej objętości. Fosforany wiążą nawet 25 proc. wody. Karagen dodatkowo jest substancją żelującą i zagęszczającą.

E120, E300-E316

Są to barwniki dodawane w trakcie produkcji wędliny. Konsument często kupuje oczami, a barwniki sprawiają, że wyroby wyglądają apetycznie.

Data aktualizacji: 16.05.2019,
Opublikowano: 08.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Martika 15.02.2021r.

Najważniejsze jest ile jest mięsa w danej wędlinie. Ile mięsa zużyto do wyprodukowania danej wędliny. Bardzo często z 0,5 kg mięsa powstaje szynka 1,20 kg - 1,5kg. A co najgorsze to wędzenie poprzez płyn wędzarniczy, a nie prawdziwy dym z drewna :)

Bemowiak 21.10.2019r.

Artykuł ok ale jako wedliniarz nie zgodzę się z twierdzeniem że wilgotność wędliny jest wskaźnikiem jakości. Owszem jest to opłacalny finansowo zabieg ale jest to zbyt daleko idący wniosek. Nie chodzi o to aby zmaksymalizowac ilość białka na kanapce ale żeby nie jeść chemii i żeby smakowało.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej