Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów? Źródło: 36,6

Palenie tytoniu jest bardzo szkodliwe, a w Polsce pali nałogowo ponad 9 milionów osób! Ponad 50 proc. palaczy chce rzucić palenie, ale nie ma motywacji. Jak zatem pomóc sobie w rzucaniu palenia?

W papierosach znajduje się nikotyna, która jest substancją silnie uzależniającą. Poza nią znajdziemy substancje smołowate, czyli metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, węglowodory aromatyczne, dwutlenek węgla, aceton, arsen, metanol, cyjanowodór, formaldehyd i butan, a to zaledwie początek listy trującej zawartości papierosów. Koncerny tytoniowe dodają do swoich produktów silnie uzależniające substancje, aby uzależnić jak najwięcej osób!

Polecamy: Jeffrey Wigand - Insider. Walka z koncernami tytoniowymi

Warto rzucić palenie - co się dzieje w organizmie po rzuceniu?

8 godzin po ostatnim papierosie poziom tlenu we krwi wraca do normy, dobę później zmniejsza się ryzyko zawału serca, zaś dwie dobry po ostatnim papierosie mózg zaczyna lepiej funkcjonować. Potrzeba dalszej zachęty? Po rzuceniu palenia lepiej odczuwa się smaki różnych potraw! Rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest o połowę mniejsze niż u palacza. Z kolei po 3 miesiącach od wypalenia ostatniego papierosa poprawia się funkcjonowanie płuc, i ryzyko zawału serca zmniejsza się aż o 30 procent. U osób, które rzucają palenie szybko widać także poprawę samopoczucia.

Zobacz film: Rzucanie palenia - jak pozbyć się nawyku? Źródło: 36,6.

Polecamy: Sposoby na zaspokojenie głodu nikotynowego

Co grozi palaczom?

Palacze narażeni są na wiele chorób. Wśród nich można wyróżnić zawał serca, rozedmę płuc, liczne nowotwory (nie tylko płuc, ale i krtani, jamy ustnej, gardła, przełyku, pęcherza moczowego, trzustki, nerek), udar mózgu, astmę. O wiele częściej pojawiają się u nich infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, a także zaćma oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Osoby palące bardzo często zmagają się z nieprzyjemnym zapach z ust, problemami z uzębieniem, bardzo brzydką cerą, zgagą. Mało kto zdaje sobie sprawę, że palenie wpływa także na płodność. 

Dla palacza najbardziej bolesne jest dwanaście godzin od ostatniego papierosa. Wtedy mogą pojawić się zawroty i bóle głowy, kołatanie serca, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zmęczenie, kaszel, bezsenność oraz nieustanny głód. Jednak po tym, jak organizm oczyści się z toksyn krążących we krwi, od razu poczujemy różnicę!

Polecamy: Jak wytrwać w niepaleniu

Zobacz film: Czy e-papieros pomaga rzucić palenie? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 02.09.2018,
Opublikowano: 24.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej