Dieta zupowa – na czym polega? Zasady i efekty diety zupowej. Przepisy na dietetyczne zupy

Fot: sonyakamoz / stock.adobe.com

Dieta zupowa umożliwia spadek masy ciała nawet o 9 kilogramów w ciągu tygodnia. Jej długotrwałe stosowanie może przyczynić się jednak do niedoborów pokarmowych, np. białka. Zalecanymi dietetycznymi zupami odchudzającymi są m.in. zupa kapuściana oraz pomidorowa. 

Dieta zupowa jest jedną z popularniejszych diet umożliwiających szybką redukcję masy ciała. Jej istotną zaletą jest oczyszczenie organizmu z toksyn, a w konsekwencji poprawa samopoczucia. Ważne jest przygotowywanie zup na bazie różnych warzyw, aby jadłospis był jak najbardziej urozmaicony.

Dieta zupowa – zasady

Dieta zupowa jest kuracją odchudzającą i detoksykacyjną, która powinna trwać nie dłużej niż tydzień. Jej podstawową zasadą jest jedzenie wyłącznie zup przygotowanych na bazie różnych warzyw. Najbardziej polecanym posiłkiem jest zupa z kapusty wzbogacona o niskokaloryczne warzywa, np. por, cebulę, marchew, paprykę. Zupy należy przyrządzać na wywarze jarskim, czyli bez dodatku mięsa oraz kości.

Zobacz film: Jak bezpiecznie pozbyć się zbędnych kilogramów? Źródło: Stylowy Magazyn.

Dieta zupowa nie określa dozwolonej ilości posiłku – ważne jest, by zaspokoić głód i odczuć sytość. Zasadą zupowego detoksu jest niskokaloryczność jadłospisu. Zalecanymi warzywami, na bazie których należy przygotowywać posiłki są: cukinia, papryka, seler, pomidor, cebula, por, brukselka, szpinak oraz brokuły. Niewskazane są zupy z roślin strączkowych – fasoli, grochu, bobu, gdyż są bardziej kaloryczne oraz mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych w postaci wzdęć. Niedozwolone jest zagęszczanie zup śmietaną, jogurtem oraz zasmażkami. 

Zupy należy wzbogacać o zioła i przyprawy, które nadadzą im smaku i aromatu. Dozwolonymi dodatkami do posiłków są: brązowy ryż oraz gruboziarniste kasze. Produkty te są źródłem węglowodanów złożonych dostarczających energii oraz błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego i pobudza procesy trawienne.

Efekty diety zupowej

Dieta zupowa dostarcza organizmowi znacznie mniejszą ilość kalorii w porównaniu z dobowym zapotrzebowaniem energetycznym. Średnia, dzienna kaloryczność jedzonych zup wynosi około 1000 kcal. Efekty diety zupowej są zależne od czynników indywidualnych, takich jak: uwarunkowania genetyczne, wiek, płeć, szybkość przemiany materii, aktywność fizyczna. Restrykcyjne przestrzeganie zasad tego sposobu odżywiania pozwala na utratę od 3 do nawet 9 kilogramów w ciągu tygodnia. Dieta zupowa określana jest również detoksem zupowym, gdyż oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn.

Zobacz film: Odchudzanie - fakty i mity. Źródło: Stylowy Magazyn.

Wady diety zupowej

Dieta zupowa należy do diet eliminacyjnych, które zapewniają szybkie efekty w krótkim czasie. Ważne jest, by nie trwała ona dłużej niż tydzień. W przeciwnym razie zupowa kuracja oczyszczająco-odchudzająca może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przedłużające się stosowanie diety zupowej przyczynia się do powstawania niedoborów pokarmowych, które mogą prowadzić do rozwoju różnych schorzeń. 

Praktykowanie diety zupowej niesie ryzyko niedoboru białka będącego składnikiem budulcowym organizmu oraz minerałów, m.in. żelaza. Eliminacyjne diety odchudzające, którym towarzyszy szybka redukcja masy ciała nie prowadzą do spalania tkanki tłuszczowej. Efekt odchudzający jest związany z wydaleniem z organizmu dużej ilości wody. Po zakończeniu niskokalorycznej diety zupowej może dojść do tzw. efektu jo-jo, czyli ponownego przyrostu masy ciała.

Jakie zupy jeść podczas odchudzania? Przepisy

Jedną z zalecanych zup odchudzających jest zupa kapuściana, która przyspiesza procesy przemiany materii i oczyszcza organizm. Składnikami potrzebnymi do przygotowania tej potrawy są:

  • 1 główka kapusty, np. włoskiej,
  • 2 czerwone papryki,
  • 5 pomidorów,
  • 1 seler naciowy,
  • 3 cebule,
  • przyprawy: kilka ziaren pieprzu, chilli, 2 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, kminek, majeranek,
  • około 3 litrów wody.

Sposób przygotowania zupy kapuścianej:

Kapustę należy drobno poszatkować, a pozostałe warzywa pokroić w kostkę. Wszystkie warzywa, za wyjątkiem pomidorów, umieszcza się w garnku, wraz z przyprawami zalewa wodą i gotuje. Po upływie około 10 minut do zupy kapuścianej dodaje się pomidory i kontynuuje gotowanie aż do momentu, gdy wszystkie warzywa staną się miękkie.

Inną propozycją dietetycznej zupy odchudzającej jest pomidorowa z pełnoziarnistym, brązowym ryżem. Do jej przygotowania potrzebne są:

  • 4 świeże pomidory lub 4 łyżki przecieru pomidorowego,
  • 2 duże marchewki,
  • 2 średnie cebule,
  • ½ pora,
  • ¼ selera,
  • przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, kostka rosołowa, pieprz,
  • posiekana natka pietruszki,
  • ryż brązowy.

Byłaś / Byłeś kiedyś na diecie zupowej?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Sposób przygotowania zupy pomidorowej:

Do garnka z wodą wrzuca się warzywa: marchew, cebulę, por i seler oraz przyprawy: kostkę rosołową, ziele angielskie, liść laurowy. Bulion należy gotować pod przykryciem przez około 45 minut. W tym czasie można ugotować brązowy ryż zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Świeże pomidory należy wyparzyć i obrać. Po ugotowaniu, z wywaru wyjmuje się wszystkie warzywa, a do garnka dodaje się pomidory. Całość należy gotować przez około 15 minut, a następnie zmiksować za pomocą blendera. Do zupy można dodać pokrojoną w plasterki ugotowaną marchewkę oraz pieprz do smaku. Posiłek podaje się z dodatkiem brązowego ryżu i natki pietruszki.

Zobacz film: Odchudzanie - metody inwazyjne i nieinwazyjne. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 02.09.2019,
Opublikowano: 02.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej