Dieta zupowa jest jedną z popularniejszych diet umożliwiających szybką redukcję masy ciała. Jej istotną zaletą jest oczyszczenie organizmu z toksyn, a w konsekwencji poprawa samopoczucia. Ważne jest przygotowywanie zup na bazie różnych warzyw, aby jadłospis był jak najbardziej urozmaicony.
Dieta zupowa – zasady
Dieta zupowa jest kuracją odchudzającą i detoksykacyjną, która powinna trwać nie dłużej niż tydzień. Jej podstawową zasadą jest jedzenie wyłącznie zup przygotowanych na bazie różnych warzyw. Najbardziej polecanym posiłkiem jest zupa z kapusty wzbogacona o niskokaloryczne warzywa, np. por, cebulę, marchew, paprykę. Zupy należy przyrządzać na wywarze jarskim, czyli bez dodatku mięsa oraz kości.
Dieta zupowa nie określa dozwolonej ilości posiłku – ważne jest, by zaspokoić głód i odczuć sytość. Zasadą zupowego detoksu jest niskokaloryczność jadłospisu. Zalecanymi warzywami, na bazie których należy przygotowywać posiłki są: cukinia, papryka, seler, pomidor, cebula, por, brukselka, szpinak oraz brokuły. Niewskazane są zupy z roślin strączkowych – fasoli, grochu, bobu, gdyż są bardziej kaloryczne oraz mogą prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych w postaci wzdęć. Niedozwolone jest zagęszczanie zup śmietaną, jogurtem oraz zasmażkami.
Zupy należy wzbogacać o zioła i przyprawy, które nadadzą im smaku i aromatu. Dozwolonymi dodatkami do posiłków są: brązowy ryż oraz gruboziarniste kasze. Produkty te są źródłem węglowodanów złożonych dostarczających energii oraz błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego i pobudza procesy trawienne.
Efekty diety zupowej
Dieta zupowa dostarcza organizmowi znacznie mniejszą ilość kalorii w porównaniu z dobowym zapotrzebowaniem energetycznym. Średnia, dzienna kaloryczność jedzonych zup wynosi około 1000 kcal. Efekty diety zupowej są zależne od czynników indywidualnych, takich jak: uwarunkowania genetyczne, wiek, płeć, szybkość przemiany materii, aktywność fizyczna. Restrykcyjne przestrzeganie zasad tego sposobu odżywiania pozwala na utratę od 3 do nawet 9 kilogramów w ciągu tygodnia. Dieta zupowa określana jest również detoksem zupowym, gdyż oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn.
Wady diety zupowej
Dieta zupowa należy do diet eliminacyjnych, które zapewniają szybkie efekty w krótkim czasie. Ważne jest, by nie trwała ona dłużej niż tydzień. W przeciwnym razie zupowa kuracja oczyszczająco-odchudzająca może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przedłużające się stosowanie diety zupowej przyczynia się do powstawania niedoborów pokarmowych, które mogą prowadzić do rozwoju różnych schorzeń.
Praktykowanie diety zupowej niesie ryzyko niedoboru białka będącego składnikiem budulcowym organizmu oraz minerałów, m.in. żelaza. Eliminacyjne diety odchudzające, którym towarzyszy szybka redukcja masy ciała nie prowadzą do spalania tkanki tłuszczowej. Efekt odchudzający jest związany z wydaleniem z organizmu dużej ilości wody. Po zakończeniu niskokalorycznej diety zupowej może dojść do tzw. efektu jo-jo, czyli ponownego przyrostu masy ciała.
Jakie zupy jeść podczas odchudzania? Przepisy
Jedną z zalecanych zup odchudzających jest zupa kapuściana, która przyspiesza procesy przemiany materii i oczyszcza organizm. Składnikami potrzebnymi do przygotowania tej potrawy są:
- 1 główka kapusty, np. włoskiej,
- 2 czerwone papryki,
- 5 pomidorów,
- 1 seler naciowy,
- 3 cebule,
- przyprawy: kilka ziaren pieprzu, chilli, 2 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, kminek, majeranek,
- około 3 litrów wody.
Sposób przygotowania zupy kapuścianej:
Kapustę należy drobno poszatkować, a pozostałe warzywa pokroić w kostkę. Wszystkie warzywa, za wyjątkiem pomidorów, umieszcza się w garnku, wraz z przyprawami zalewa wodą i gotuje. Po upływie około 10 minut do zupy kapuścianej dodaje się pomidory i kontynuuje gotowanie aż do momentu, gdy wszystkie warzywa staną się miękkie.
Inną propozycją dietetycznej zupy odchudzającej jest pomidorowa z pełnoziarnistym, brązowym ryżem. Do jej przygotowania potrzebne są:
- 4 świeże pomidory lub 4 łyżki przecieru pomidorowego,
- 2 duże marchewki,
- 2 średnie cebule,
- ½ pora,
- ¼ selera,
- przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, kostka rosołowa, pieprz,
- posiekana natka pietruszki,
- ryż brązowy.
Sposób przygotowania zupy pomidorowej:
Do garnka z wodą wrzuca się warzywa: marchew, cebulę, por i seler oraz przyprawy: kostkę rosołową, ziele angielskie, liść laurowy. Bulion należy gotować pod przykryciem przez około 45 minut. W tym czasie można ugotować brązowy ryż zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Świeże pomidory należy wyparzyć i obrać. Po ugotowaniu, z wywaru wyjmuje się wszystkie warzywa, a do garnka dodaje się pomidory. Całość należy gotować przez około 15 minut, a następnie zmiksować za pomocą blendera. Do zupy można dodać pokrojoną w plasterki ugotowaną marchewkę oraz pieprz do smaku. Posiłek podaje się z dodatkiem brązowego ryżu i natki pietruszki.