Lecznicze właściwości liści laurowych znane były już w starożytności. Powszechnie stosowano je na rozmaite dolegliwości w antycznej Grecji i Rzymie. Liście pozyskuje się z drzew laurowych, które spotyka się przede wszystkim na południu Europy i na terenie północnej Afryki. Po wysuszeniu ziele stosowane jest jako aromatyczna przyprawa, dodawana do potraw. Wykorzystuje się je także jako surowiec do produkcji kosmetyków, maści i leków. Olej i wywar z liści laurowych to specyfiki, z których korzysta medycyna naturalna, przypisując zielu właściwości lecznicze i oczyszczające.
Liście laurowe są m. in. wykorzystywane w przygotowaniach zup. Zobaczcie, jaki wywar jest najzdrowszy:
Liść laurowy – właściwości lecznicze
Liście laurowe są bogate w następujące substancje:
- olejki eteryczne – cyneol, geraniol, terpeny,
- garbniki,
- flawonoidy,
- gorycze,
- pektyny,
- żywice,
-
witaminy A i C, niacynę, ryboflawinę, pirydoksynę, kwas pantotenowy,
- kwas foliowy,
- minerały: potas, wapń, mangan, żelazo, miedź, selen, cynk, magnez.
Napar z liści laurowych stosuje się w medycynie naturalnej między innymi jako środek:
- detoksykujący,
- napotny,
- oczyszczający,
- obniżający poziom cukru we krwi,
- moczopędny,
- wspomagający trawienie i pracę wątroby.
Wywar stosuje się także zewnętrznie, w pielęgnacji skóry problematycznej. Łagodzi on stany zapalne, koi podrażnioną skórę, redukuje łupież. Olej laurowy działa rozgrzewająco, dzięki czemu pozwala na łagodzenie bólu towarzyszącego reumatyzmowi i artretyzmowi.
Olej, napar, wywar z liści laurowych – przeciwwskazania i skutki uboczne
Substancje lecznicze bazujące na liściach laurowych, mają bardzo silne działanie. Spożywane w zbyt dużych ilościach mogą mieć działanie toksyczne. Objawy zatrucia to przede wszystkim dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W skrajnych przypadkach przedawkowania naparu z liści laurowych może dojść do krwotoku wewnętrznego.
Napar należy spożywać bardzo ostrożnie i nie dłużej niż przez kilka dni. Optymalny czas kuracji to zwykle 3-5 dni.
Ze względu na bardzo intensywne działanie naparu nie powinny spożywać kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci oraz osoby starsze.
Liść laurowy – zastosowanie
Substancje lecznicze przygotowane z liści laurowych wykorzystuje się w leczeniu następujących chorób i dolegliwości:
- reumatyzm,
- zwyrodnienia stawów i kości,
- zapalenie stawów,
- cukrzyca,
- bóle żołądka,
- niestrawność,
- zatrucie, kac,
- nadwaga,
- infekcje dziąseł i języka,
- chrypka, utrata głosu,
- przeziębienie i grypa,
- zapalenie oskrzeli,
- suchy kaszel,
- trądzik,
- grzybica,
- łupież,
- łuszczyca,
- trudno gojące się rany.
Jak wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe? Odpowiedź na filmie:
Stosowanie liści laurowych
-
Zapalenie oskrzeli i kaszel: 10-15 liści wsyp do niewielkiego garnka i zalej szklanką wody. Doprowadź do wrzenia, przykryj i gotuj przez około 5 minut, następnie odcedź. Gorące liście zawiń w gazę i połóż na klatce piersiowej. Całość przykryj ręcznikiem lub kocem. Zabieg możesz powtarzać 3-4 razy dziennie.
-
Grypa lub przeziębienie: 4-5 liści laurowych i łyżkę skórki pomarańczowej umieść w dzbanku i zalej 1 litrem zimnej wody. Całość odstaw w suche i ciemne miejsce na co najmniej 5 godzin. Miksturę spożywaj małymi łykami, 3-5 razy w ciągu dnia. Nie stosuj kuracji przez dłużej niż 5 dni.
-
Zapalenie dziąseł, stany zapalne w jamie ustnej: 10-15 liści laurowych zalej 250 ml wody, doprowadź do wrzenia i gotuj przez około 5 minut. Odcedź i ostudź płyn. Naparu używaj do płukania jamy ustnej – 2-3 razy w ciągu dnia.
-
Bóle reumatyczne i artretyczne:
Rozgnieć 30 g liści laurowych (najlepiej przy pomocy moździerza) i umieść w butelce z ciemnego szkła. Ziele zalej 200 ml oleju lnianego, z pestek winogron lub słonecznikowego. Zakręć butelkę i odstaw na 10 dni w ciemnym i suchym miejscu. Następnie odcedź olejek na drobnym sitku. Oleju laurowego używaj do nacierania bolących miejsc.
Zobacz także: Olejek rozmarynowy – zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku z rozmarynu
Łyżeczkę rozdrobnionych liści laurowych zalej wrzątkiem i parz pod przykryciem przez 5 minut. Następnie przelej płyn do termosu i odstaw na 5 godzin. Po upływie tego czasu odcedź napar. Płyn pij powoli, po kilka łyków co 15-20 minut przez 12 godzin. Kurację stosuj przez 3 dni.
-
Łupież: 5 liści laurowych zalej szklanką wrzącej wody, przykryj i odstaw na 30 minut. Następnie odcedź płyn na sicie i pozostaw do całkowitego ostudzenia. Naparu używaj jako płukanki do włosów: po umyciu i spłukaniu szamponu, polewaj nią włosy i skórę głowy. Nie spłukuj.
-
Trądzik i stany zapalne skóry: 2 łyżki liści laurowych umieść w szklanej buteleczce lub słoiku. Ziele zalej 200 ml oleju ze słodkich migdałów. Szczelnie zakręć pojemnik i odstaw na 30-40 dni. Po tym czasie odcedź płyn i dokładnie wyciśnij liście. Olejek nanoś na zmienioną chorobowo skórę – możesz stosować go na skórze twarzy, ciała, a także głowy.
-
Nadwaga: 3 liście laurowe umieść w filiżance. Dodaj do nich 1 laskę cynamonu oraz 1 łyżkę zielonej herbaty. Składniki zalej wrzącą wodą i odstaw na 10-15 minut. Po tym czasie odcedź płyn. 1 filiżankę herbaty podziel na 3 porcje – pierwszą z nich wypijaj na czczo, drugą po zjedzeniu pierwszego posiłku, a trzecią przed pójściem spać. Kurację odchudzającą stosuj maksymalnie przez 7 dni.