Dieta truskawkowa – jadłospis, korzyści i efekty niepożądane

Fot. Eva-Katalin / Getty Images

Dieta truskawkowa jest formą monodiety oczyszczająco-odchudzającej, której podstawę stanowią truskawki. Stosowana może być w kilku wariantach. Najkorzystniejszy jest ten, przy którym następuje trwała zmiana nawyków żywieniowych połączona z powolną utratą wagi.

Truskawki to w Polsce jedne z najbardziej lubianych owoców. Są smaczne, pełne cennych dla zdrowia związków, a przy tym niskokaloryczne, więc można sięgać po nie niemal bez ograniczeń. Czy jednak można uczynić z nich podstawę diety?

Na czym polega dieta truskawkowa?

Dieta truskawkowa – jak sama nazwa wskazuje – wiąże się z jedzeniem dużej ilości truskawek. Najlepiej zatem podjąć ją późną wiosną, kiedy na rynku pojawiają się krajowe owoce. Truskawki są wówczas łatwo dostępne, stosunkowo tanie i – jak twierdzi większość konsumentów – najsmaczniejsze.

W zależności od wariantu dieta truskawkowa może polegać na:

  • spożywaniu przez 3 dni wyłącznie truskawek – 4–5 ważących około 400 g porcji dziennie, bez jakichkolwiek dodatków,
  • jedzeniu przez kilka dni posiłków złożonych wyłącznie z owoców, z niewielką przewagą truskawek w każdym z 4–5 posiłków (porcja to 400–500 g),
  • utrzymywaniu do czasu osiągnięcia pożądanej wagi pełnowartościowej diety o obniżonej wartości kalorycznej, z uwzględnieniem porcji truskawek w każdym posiłku.

Zalety i wady poszczególnych wariantów diety truskawkowej

Najbardziej spektakularne efekty daje pierwszy z wyżej przedstawionych wariantów, czyli uderzeniowa dieta truskawkowa – można schudnąć na niej nawet kilogram dziennie. Należy jednak mieć świadomość, że każda dieta niedoborowa (pozbawiona części składników niezbędnych organizmowi, w tym przypadku białek, nienasyconych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i minerałów) może prowadzić do zaburzeń i na dłuższą metę jest szkodliwa dla zdrowia. Co więcej, jeśli powraca się po niej do dawnych nawyków żywieniowych, zwykle kończy się to efektem jo-jo, czyli odzyskaniem utraconych kilogramów. Głodówka jest bowiem dla organizmu sygnałem do gromadzenia substancji zapasowych.

Bezpieczniejszy jest drugi z wyżej wymienionych wariantów diety truskawkowej. W pewnym stopniu wpisuje się w zasady słynnej diety dr Ewy Dąbrowskiej, której skuteczność została naukowo udowodniona. Truskawki są owocami o niskim ładunku glikemicznym (IG = 40), więc ich jedzenie w czasie oczyszczającej głodówki jest dozwolone – podobnie jak spożywanie innych owoców jagodowych, a także cytrusów czy jabłek. Właśnie te owoce warto włączyć w jadłospis diety truskawkowej. Niestety, w tym wariancie również jest ona niedoborowa i mniej korzystna niż dieta opracowana przez dr Dąbrowską, w której je się przede wszystkim warzywa – zasobniejsze w białko, węglowodany złożone i błonnik.

Co trzeba wiedzieć kupując truskawki? Jak nie dać się oszukać przy zakupie? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co warto wiedzieć kupując truskawki. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zdecydowanie najlepiej jest podjąć dietę truskawkową zgodną z ogólnymi zasadami zdrowego żywienia:

  • spożywać 4–5 niewielkich posiłków dziennie co 3–4 godziny,
  • co najmniej 3 posiłki wzbogacać o ważącą około 200–300 g porcję surowych truskawek,
  • podstawą jadłospisu uczynić warzywa, produkty pełnoziarniste i chudy nabiał, uzupełniać go o źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych – orzechy, nasiona, ryby morskie, oleje roślinne,
  • ograniczać do minimum spożywanie tłuszczów zwierzęcych (czerwonego mięsa, tłustego nabiału),
  • wyeliminować z diety słodycze i inne niezdrowe przekąski (chipsy, paluszki itp.), zastąpić je np. suszonymi owocami,
  • pić co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, ograniczyć kawę i mocną herbatę do 1–2 filiżanek dziennie, a także całkowicie zrezygnować ze słodzonych napojów.

Wartość kaloryczną posiłków należy obliczyć tak, by była ona o 10–20% niższa od indywidualnego zapotrzebowania energetycznego, pamiętając przy tym, że 100 g truskawek dostarcza około 30 kcal. Taki sposób odchudzania jest bezpieczny, choć na wymarzone efekty diety truskawkowej trzeba poczekać – traci się 1–2 kg miesięcznie. Jest to jednak korzystne dla zdrowia tempo redukcji masy ciała i nie grozi efektem jo-jo.

Czy lubisz truskawki?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Dlaczego warto jeść truskawki na diecie odchudzającej?

Truskawki to owoce o szeregu właściwości cennych w czasie diety redukcyjnej. Przede wszystkim stanowią doskonałe źródło niezbędnych dla zdrowia substancji, o których niedobory nietrudno, gdy ogranicza się spożywanie innych produktów. Truskawki dostarczają bardzo dużo witaminy C, a także witamin A, E, K i większość z grupy B. Ponadto zawierają potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk, selen i mangan. Zasobne są w błonnik, kwasy owocowe, flawonoidy, karotenoidy, antocyjany. Substancje te są bardzo przydatne w profilaktyce wielu chorób (m.in. sercowo-naczyniowych, neurodegeneracyjnych, nowotworowych), a także regulują procesy trawienne, przyspieszają metabolizm i oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii, dzięki czemu ułatwiają odchudzanie.

Bibliografia:

1. J. Macků, J. Krejča, Atlas roślin leczniczych, tł. A. Rymkiewicz, Warszawa 1989.

2. J. Gawęcki, Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, Warszawa 2010.

3. Normy żywienia dla populacji Polski, red. M. Jarosz, Warszawa 2017.

Data aktualizacji: 27.06.2019,
Opublikowano: 24.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej