Dieta po operacji jelita grubego – co można jeść, a czego należy unikać?

Fot. Eugenio Marongiu / Getty Images

Jadłospis w diecie po operacji jelita grubego powinien być określony przez lekarza i dietetyka. Rozszerzanie diety powinno być stopniowe i uzależnione od zakresu oraz typu operacji, a także od stanu ogólnego chorego i ewentualnych objawów.

Nowotwór jelita grubego to najczęściej gruczolakorak jelita grubego. Częściej rozwija się u mężczyzn, a ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. W Polsce zajmuje drugie miejsce pod względem liczby zgonów, jaką wywołują nowotwory. Nawyki żywieniowe i dieta mają ogromne znaczenie w etiologii raka jelita grubego. Podstawową metodą leczenia tego nowotworu jest operacja jelita grubego, choć nie zawsze jest ona możliwa. Często konieczne jest wycięcie guza wraz z fragmentem jelita grubego. Nie zawsze można połączyć wolne końce jelita grubego lub zespolenie jest możliwe dopiero w drugim etapie operacji. Czasami stosuje się przetokę tymczasową, by przez kilka miesięcy pozwolić na wygojenie zespoleń. Wtedy konieczne jest wyłonienie tzw. stomii, czyli sztucznego odbytu, będącego otworem w ścianie brzucha, przez który koniec jelita grubego łączy się z workiem stomijnym. Chory po operacji jelita grubego powinien stosować dietę zaleconą przez lekarza i dietetyka.

Jak wygląda chore, a jak zdrowe jelito grube? Skąd biorą się w nim zmiany? Kiedy rak jelita grubego daje pierwsze objawy? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Rak jelita grubego. Jak wygląda zdrowe, a jak chore jelito. Źródło: 36,6

Jaka dieta po operacji jelita grubego?

Po operacji jelita grubego, kiedy można już wprowadzić żywienie dojelitowe, powinno się stosować dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczów. U dorosłej osoby poziom spożycia tłuszczu nie powinien przekraczać 50 g na dzień. Należy pamiętać, że bierze się pod uwagę zawartość tłuszczu we wszystkich spożywanych produktach (wędliny, mięsa, ryby, jaja, przetwory), a nie tylko ilość tłuszczu dodawanego do żywności.

Wartość energetyczna diety powinna być dostosowana do indywidualnych zapotrzebowań. Najlepiej, by osoba po operacji jelita grubego skonsultowała się z dietetykiem, który ułoży spersonalizowany jadłospis.

Dieta lekkostrawna po operacji jelita grubego opiera się również na zmniejszeniu spożycia potraw wzdymających, zawierających bardzo dużo błonnika pokarmowego, wędzonych, smażonych, ostro doprawionych. Warzywa powinny być podawane w wersji gotowanej, a owoce w formie kompotów. Należy spożywać 4–5 posiłków dziennie.

Dieta po operacji jelita grubego z wyłonieniem stomii

Nie zawsze wyłonienie stomii oznacza bardzo rygorystyczną dietę. Jadłospis u osób po operacji jelita grubego jest zróżnicowany, ponieważ osoby te w różnym stopniu tolerują pewne pokarmy. Żywienie po operacji jelita grubego jest zależne od rozległości resekcji jelita i miejsca wyłonienia stomii. Inaczej będzie bowiem wyglądać jadłospis, gdy stomia wyłoniona jest na jelicie cienkim, a inaczej, gdy na jelicie grubym. Pierwsze dni po zabiegu wiążą się z koniecznością wprowadzenia restrykcji i ścisłej diety. Dopiero kiedy jelita podejmą pracę, można stopniowo rozszerzać jadłospis. Do czasu wygojenia zespoleń stosuje się dietę „0”, czyli pacjent nie otrzymuje dojelitowo żadnych potraw. Później może zacząć pić wodę. Kiedy jelita zaczynają prawidłowo pracować, podejmuje się próby stopniowego wprowadzania posiłków. Zaczyna się od płynów, poprzez kleiki, a dopiero po dłuższym czasie wplata się w dietę pokarmy stałe. Nie od razu należy wprowadzać wszystkie produkty. Tym bardziej, że większość osób może odczuwać początkowo bóle brzucha, nudności czy wymioty. Nie oznacza to, że dany produkt już nigdy nie będzie mógł być spożywany. Po prostu należy odczekać kilka tygodni.

Wady diety po operacji jelita grubego

Niestety niejednokrotnie bardzo trudne jest zapewnienie pełnego zapotrzebowania na składniki odżywcze w diecie po operacji jelita grubego. Początkowy niedobór kalorii nie jest problemem, jednak dłuższe niedobory kaloryczne mogą prowadzić do niedożywienia chorego i pogorszenia się jego stanu ogólnego. Jeśli więc nie udaje się pokryć całkowitego zapotrzebowania na kalorie i inne składniki odżywcze z naturalnych źródeł, należy rozważyć z lekarzem wprowadzenie do diety dodatkowych suplementów, w postaci tzw. nutridrinków.

Ogólne zasady diety po operacji jelita grubego

Dieta po operacji jelita grubego nie powinna być monotonna. Zróżnicowane posiłki i ciekawe przepisy pozwalają na dostarczenie wszystkich koniecznych składników odżywczych. Bardzo ważne jest, by posiłki były przyjmowane regularnie co 3 godziny. Niestety po operacji jelita grubego nie można pozwolić sobie na bogatobłonnikową dietę, a to błonnik pokarmowy najczęściej jest kojarzony z profilaktyką zaparć i gazów. Tymczasem w przypadku diety po operacji jelita grubego główne działania pozwalające korzystnie wpłynąć na konsystencję stolca i zapobiegające wzdęciom obejmują spożycie fermentowanych produktów mlecznych, jak jogurty czy kefiry, a także napary z kopru i rumianku.

Należy unikać nasion roślin strączkowych, otrębów zbożowych, tłustych produktów, alkoholu, słodyczy, produktów wzdymających, cebuli, ogórków, jaj, serów pleśniowych czy kawy.

Bardzo ważne jest, by wypijać co najmniej 2 l wody w ciągu dnia.

Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 08.11.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

pacjentka 14.09.2019r.

W każdym artykule o diecie w chorobie nowotworowej mamy bardzo różne zalecenia często różniące się.
Jeden artykuł zaleca duże ilości błonnika a drugi wręcz przeciwnie.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Jarmuż - podobno najzdrowsze warzywo świata. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?   

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Dynia, nie tylko smaczna, ale też zdrowa. Oczyszcza płuca i chroni przed rakiem

Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?   

Czytaj więcej
NFZ proponuje te dania na jesień. Sprawdź ich propozycje

Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania. 

Czytaj więcej