W diecie na przytycie warto uprawiać aktywność fizyczną. Najlepiej wybrać sporty siłowe, które zwiększają masę mięśniową i jednocześnie podnoszą wagę. Aerobik i bieganie są wybierane raczej przez osoby, które chcą schudnąć.
Dieta na przytycie - zasady
Dieta na przytycie powinna się charakteryzować zwiększoną ilością kalorii w codziennym jadłospisie. Warto przy tym zadbać o jej zbilansowanie i dostarczać organizmowi składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Kaloryczność posiłków powinna być systematycznie zwiększana, aby ciało mogło przyzwyczaić się do większej ilości pokarmu do strawienia. Do menu należy włączyć duże ilości łatwo przyswajalnych węglowodanów takich jak potrawy mączne, np. makaron lub pierogi. Bardzo ważny jest też tłuszcz. Może być podany w postaci serków, śmietanki, pełnego mleka, masła, żółtek jaj i oliwy z oliwek. Dobrym pomysłem jest dodawanie oleju z pestek winogron do każdego posiłku. Nie zmieni on jego smaku, a zwiększy kaloryczność potrawy. Warto włączyć do swojej diety produkty zawierające białko, czyli nabiał i jego przetwory oraz mięso. Do posiłków można dosypywać pestki i nasiona, np. dyni, słonecznika lub sezamu. Zwiększą one kaloryczność dań. Najlepiej jeść je także w formie przekąski pomiędzy posiłkami.
Kiedy warto skorzystać z porady dietetyka? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Dobrze jest ograniczyć lub zrezygnować z palenia i picia kawy. Zarówno nikotyna, jak i kofeina przyspieszają metabolizm, co niweluje efekty diety na przytycie. Warto natomiast sięgnąć po melisę. Jej picie spowalnia metabolizm, a dodatkowo ma działanie uspokajające. Ważne, aby każdy dzień zaczynać od pożywnego śniadania. Kanapki, ciepła zupa mleczna lub nabiał to dobry wybór na pierwszy posiłek. Natomiast po obiedzie najlepiej zrobić sobie drzemkę. Warto to zrobić po każdym obfitym posiłku. Ten sposób sprawi, że zostanie spalona mniejsza ilość kalorii.
Trzeba też pamiętać o regularnym jedzeniu 5-6 posiłków dziennie. Pomiędzy nimi dobrze jest podjadać wartościowe przekąski. Należy pamiętać, aby przed wyjściem z domu zabrać ze sobą owoc lub kanapkę. W diecie na przytycie bardzo ważne jest pobudzanie apetytu. Można to zrobić, pijąc przed posiłkami kompoty, soki owocowe lub warzywne. Innym sposobem jest jedzenie świeżych owoców i warzyw - najlepiej sezonowych. W zimie dobrze jest sięgać po cytrusy: pomarańcze, mandarynki oraz po grejpfruty. Ważne, aby dokładnie je gryźć i jeść powoli. Warto też sięgać po sałatki i surówki z owoców i warzyw. Większy apetyt zapewni również jedzenie deserów owocowych, takich jak galaretki i kisiele.
Dieta na przytycie dla mężczyzn
Dieta na przytycie dla mężczyzn powinna się opierać na posiłkach skomponowanych z węglowodanów i białka. Dzięki temu łatwiej jest budować masę mięśniową. Białko jest podstawowym budulcem mięśni, natomiast węglowodany pozwalają je wchłaniać w większych ilościach. Warto sięgnąć po kasze, makarony, a także białe pieczywo. Ich udział w diecie powinien stanowić aż 50% dostarczanych kalorii. Najlepiej, aby mężczyźni, którzy chcą przytyć, jedli około 3500 kcal dziennie. Ważne jest regularne jedzenie, co 3-4 godziny. Podstawą jest zdrowe, obfite i pełnowartościowe śniadanie. Jadłospis należy uzupełnić o warzywa i owoce. Warto pobudzać apetyt, pijąc szklankę soku przed każdym z posiłków.
Drzemka po jedzeniu to także dobry pomysł, który przyspieszy przybranie na wadze. Panowie, którzy chcą przytyć, powinni ograniczyć bądź całkowicie wyeliminować ze swojego menu fast foody, a także potrawy zalegające w żołądku: tłuste i smażone. Najlepiej, aby zrezygnowali z napojów gazowanych i zastąpili je wodą mineralną. Dieta na przybranie masy powinna zawierać odżywki i suplementy diety, które przyspieszają budowanie mięśni. Zawierają przede wszystkim białko, węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. Można je kupić w formie proszku do robienia koktajli, drinków bądź batonów.
O czym trzeba pamiętać wybierając dietę? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Dieta na przytycie dla kobiet
Dieta na przytycie dla kobiet powinna opierać się na produktach proteinowych, węglowodanowych oraz zdrowych tłuszczach. Warto włączyć do niej ziarna, warzywa i owoce. Dobrym pomysłem są koktajle mleczno-owocowe, które dostarczają kalorii, witamin i minerałów. Szybsze przybranie na wadze zapewni też jedzenie pełnowartościowych przekąsek: przetworów mlecznych, migdałów lub orzechów.
Dieta na przytycie - jadłospis
Przykładowy jadłospis w diecie na przytycie może zawierać m.in.:
- muesli, orzechy, rodzynki, jogurt naturalny, ciemne pieczywo, masło, omlet lub gotowane jajko, ciemny chleb, wędlinę np. z indyka, warzywa, np. rzodkiewkę, herbatę - na śniadanie;
- twarożek wiejski, biały chleb, chudy pasztet, pieczony schab, sos śmietanowy, pomidora, sałatę, szczypiorek, sok marchwiowy lub z czarnej porzeczki - na drugie śniadanie;
- zupę pomidorową z makaronem, pieczarkową z lanymi kluskami, tłuste ryby, pieczeń wołową, ziemniaki, surówkę z kapusty kiszonej bądź marchewki, selera i oleju, ogórki małosolne lub kiszone - w ramach obiadu;
- orzechy, owoce, budyń na pełnym mleku, sok pomarańczowy - na kolację;
- jajka sadzone, ciemny chleb, masło, pomidor, paprykę, cebulę lub placki ziemniaczane zapiekane z mozarellą, sok pomarańczowy - jako kolację.
Michał 11.11.2018r.
Mam 16 lat 160 cm wzrostu i 30 kg chciałbym przytyć 30 kg tak bym miał 60 kg proszę o jadłospis tygodniowy! POMÓŻCIE!